reklama
CNN Prima News státy

státy

Výpis příspěvků ke štítku „státy“

Ruské aktivity podkopávají demokracii, shodly se na jednání země G7

Země skupiny vyspělých států G7 jsou podle závěrů londýnského jednání jejich ministrů zahraničí znepokojeny ruskými aktivitami, které podle nich mají za cíl podkopávat demokratické státy. Ministři dali rovněž najevo „plnou solidaritu“ se zeměmi, které zasáhly akce ruských zpravodajských služeb. Země skupiny ve středu také mimo jiné vyzvaly Čínu k respektování lidských práv a základních svobod.

EU vyjednala s Pfizerem dodávku 50 milionů vakcín navíc. ČR dostane 1,2 milionu dávek

Země Evropské unie dostanou do konce června 50 milionů dávek vakcíny od firem Pfizer/BioNTech, které měly původně získat až na podzim. Oznámila to ve středu předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová, podle níž přes pokračující problémy nabírá očkování ve členských zemích na tempu. Alespoň jednu dávku vakcíny proti COVID-19 už dostalo 100 milionů lidí, uvedla šéfka unijní exekutivy. Plně očkováno je 27 milionů lidí, tedy asi osm procent dospělých v unii.

Solidární krok v rámci EU: Země darují část vakcín pěti státům, Česko mezi nimi ale není

Země Evropské unie si dodatečných deset milionů vakcín proti covidu od firem Pfizer/BioNTech rozdělí podle počtu obyvatel. Devatenáct z nich však část svého přídělu podstoupí ve prospěch Slovenska, Bulharska, Chorvatska, Estonska a Lotyšska. Ve čtvrtek o tom po jednání velvyslanců zemí EU informovalo portugalské předsednictví sedmadvacítky. Česku, Rakousku a Slovinsku připadne poměrná část z 10 milionů vakcín, Praha tedy dávky navíc nezíská.

Vzkaz Babiše vedení Evropské unie: Rozdělujte vakcíny přísně podle počtu obyvatel

Dodávky vakcín proti covidu by měly být v Evropské unii do proočkování 70 procent dospělého obyvatelstva distribuovány přísně podle počtu obyvatel jednotlivých zemí. Žádá o to premiér Andrej Babiš (ANO). Řekl to v souvislosti s v sobotu zveřejněným dopisem pěti premiérů členských zemí EU, který je adresován šéfce Evropské komise Ursule von der Leyenové a předsedovi Evropské rady Charlesi Michelovi. Vedle Babiše ho podepsali předsedové vlád Rakouska, Slovinska, Bulharska a Lotyšska.

Ruská odveta EU: Rozšířilo seznam představitelů států, kteří nesmí do země

Rusko v pondělí oznámilo reciproční rozšíření seznamu představitelů členských zemí Evropské unie, kterým zakázalo vstup na ruské území v odvetě za unijní sankce přijaté po otravě ruského opozičního politika Alexeje Navalného. Rozšíření sankcí podle agentury TASS oznámilo ruské ministerstvo zahraničí, které si předvolalo velvyslance Francie, Německa a Švédska.

reklama