Jako první vítají nový rok v Kiribati
Ačkoliv Češi na příchod roku 2024 teprve čekají, tichomořské ostrovní skupiny Samoa a Kiribati již příchod nového roku oslavují. Při pohledu do map však mnohé může zaskočit, jakým způsobem je vedená mezinárodní datová linie, která ostrovy Kiribati „obchází“. Jak je to s určením začátku nového roku a proč mohou lidé zdánlivě „cestovat v čase“?
První části světa vstupují do nového roku 2024. Vzhledem k časovému posunu ho jako první v 11:00 přivítali obyvatelé atolu Kiritimati, známého také jako Vánoční ostrov, který je součástí tichomořského státu Kiribati, jenž tvoří tři desítky ostrovů a atolů spolu s ostrovy Samoa.
ČTĚTE TAKÉ: České dráhy na silvestra výrazně omezí spoje. Podívejte se, které vlaky nevyjedou
Proč jsou však právě tyto ostrovní skupiny první? Nový den musí někde začít, což má na starosti mezinárodní datová hranice, po jejím překročení je nutné změnit datum. Podle Národního úřadu pro oceán a atmosféru (NOAA) byla tato uměle vytvořena linie stanovena v roce 1884 a odděluje od sebe dvě po sobě jdoucí kalendářní data, cituje CNN.
Konkrétně sleduje 180stupňovou čáru zeměpisné délky, které po zeměkouli probíhají ve směru sever-jih oproti čarám zeměpisné šířky, které probíhají ve směru východ-západ.
„Když překročíte datovou čáru, stanete se jakýmsi cestovatelem v čase. Když přejdete na západ, bude o den později; když přejdete zpět, ‚vrátíte se v čase‘. Čára je vedena od severního pólu k jižnímu, ale není to hladká, rovná linie. Točí se kolem politických hranic, jako je například daleký východ Ruska a Aleutské ostrovy na Aljašce – a ostrovy jižněji v Tichém oceánu,“ vysvětlili experti z NOAA.
Oklika kvůli sjednocení
Tyto dvě skupiny ostrovů jsou navíc nejblíže západní straně linie a předstihují Nový Zéland a další tichomořské ostrovy, jako jsou Marshallovy ostrovy, které leží západně od nich – právě z toho důvodu slaví příchod nového roku jako první.
„Před polovinou 90. let 20. století rozdělovala mezinárodní datová čára Kiribati na dvě části, takže západní část byla o celý den napřed oproti východní a způsobovala problémy při obchodování. Nyní se datová čára táhne obrovskou oklikou dlouhou více než 2 400 kilometrů kolem nejvýchodnějších ostrovů Kiribati, takže celá země má stejný kalendářní den,“ vysvětlila zajímavý úkaz v mapách novinářka CNN Holly Yanová.
Na Kiritimati žije asi 5 000 lidí a je prvním obydleným ostrovem, jenž pravidelně vstupuje jako první do nového roku, napsal server The Canberra Times, podle něhož tamní úřady letos žádné velké oslavy nepřichystaly. Tamní obyvatelé obvykle slaví změnu roku pečeným prasetem a dalšími tradičními pokrmy, které zapíjejí kokosovou šťávou.
Z metropolí slaví první v Aucklandu
Jako jedno z prvních velkých měst světa vstupuje do nového roku novozélandský Auckland, kde se datum mění ve 12:00 SEČ. Tamní věž Sky Tower rozzářil ohňostroj a laserová světelná show, která byla synchronizována s dalšími památkami.
Pozornost se poté stáčí na australské Sydney, které vítá nový rok dvě hodiny po Novém Zélandu, a to slavnostmi ve svém ikonickém přístavu, píší The Canberra Times.
Nový rok na Zemi přichází postupně, západně od zmiňované datové hranice. Jako jedna z posledních vstoupí do nového roku Americká Samoa, která tak učiní v pondělí v době, kdy bude v Česku už 12:00 hodin. Americká Samoa se přitom nachází jen asi 200 kilometrů východně od Samoy, která nový rok slaví jako jedna z prvních.
MOHLI JSTE PŘEHLÉDNOUT: Města odpálí ohňostroj i přes Rakušanovo doporučení. Kde s rachejtlemi počítají?