Vítejte na palubě. Lipavský překvapil reakcí na nový ruský „blacklist“

Ruská vláda aktualizovala seznam zemí, které považuje za nepřátelské vůči Rusku. Do této chvíle na soupisce figurovaly pouze USA a Česká republika, a to kvůli kauze Vrbětice. Nově nyní přibyly všechny státy Evropské unie, Ukrajina a dvě desítky dalších. Ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti) se rozhodl situaci odlehčit a nové členy ruského „blacklistu“ přivítal příspěvkem na sociálních sítích.

Ruská vláda označila Českou republiku za „nikoli přátelskou zemi“ již loni v květnu. Stalo se tak po zhoršení rusko-českých vztahů v souvislosti s vyšetřováním výbuchu muničního skladu ve Vrběticích. Z exploze obvinili čeští představitelé příslušníky ruské tajné služby.

„V loňském roce bylo Česko spolu s USA prvním státem, který Kreml zařadil na seznam „nikoliv přátelských států“. Dnes se k nám připojili naši velcí spojenci z EU a NATO. Vítejte na palubě! Rádi se s vámi podělíme o naše zkušenosti, přátelé,“ napsal na Twitter Lipavský.

Na ruském vládním seznamu jsou nově Kanada, země EU, Británie, Ukrajina, Černá Hora, Švýcarsko, Albánie, Andorra, Island, Lichtenštejnsko, Monako, Norsko, San Marino, Severní Makedonie, Japonsko, Jižní Korea, Austrálie, Mikronésie, Nový Zéland a Singapur. Moskva zařadila na seznam i Tchaj-wan, který má vlastní správu, přestože ho Čína považuje za součást svého území.

Závazky plaťte v rublech

Země a území uvedené v seznamu podle agentury TASS zavedly nebo se připojily k sankcím proti Rusku po zahájení invaze ruských ozbrojených sil na Ukrajině.

Rusko už loni za nikoli přátelskou zemi označilo také USA, které opakovaně zaváděly protiruské sankce. Kreml rovněž podráždilo, když prezident Joe Biden v rozhovoru, který v polovině loňského března odvysílala televize ABC News, přitakal na otázku, zda pokládá Putina za „zabijáka“, a prohlásil, že Rusko „zaplatí“ za údajné vměšování do amerických voleb.

Opatření ruské vlády podle agentury DPA znamená, že finanční závazky ruského státu, občanů a firem se budou napříště splácet pouze v domácí měně. Dotčené státy si za tímto účelem mají zřídit účty u některé z ruských bank.

V souvislosti s ruskou invazí na Ukrajinu uvalil Západ sankce na řadu ruských bank a vyloučil také některé ruské finanční instituce z mezinárodního platebního systému SWIFT, což Rusku značně ztěžuje převody a další bankovní transakce. Podle ruské centrální banky mělo Rusko zahraniční dluh ve výši 478,2 miliardy dolarů, tedy 11,3 bilionu korun. Ruský rubl již několik dní zaznamenává strmý pád, v pondělí opět výrazně klesl vůči dolaru i euru.

Tagy: