reklama

Po Fabii Combi nejspíš skončí i nová Scala. Škoda plánuje škrty kvůli elektrifikaci

Evropská unie skrze přísné emisní normy pomalu, ale jistě zahání výrobce automobilů do kouta. Těm pak nezbývá nic jiného než platit vysoké pokuty, nebo pohřbít spalovací modely a nahradit je elektrickými. Takový osud zřejmě čeká i mladoboleslavský bestseller Fabia ve verzi Combi a nejspíše nemine ani další oblíbený hatchback – Scala.

reklama

Tak jako ostatní automobilky po celém světě i Škoda Auto plánuje elektrifikovat většinu svých modelů. Už dříve Mladoboleslavští uvedli, že v roce 2030 bude padesát až sedmdesát procent prodaných škodovek v Evropě čistě elektrických. Oficiální konec Fabie Combi je tak pouhým začátkem této elektrické smršti.

Nejen Fabia

Stejný osud podle německého Automobilwoche však čeká i vůz o segment výše, Scalu. Obdobně jako u Fabie ani tento kompaktní hatchback zřejmě nedostane svého přímého nástupce, a to kvůli použité modulární platformě MQB A0. To totiž neumožňuje vůz osadit jiným než spalovacím motorem, a to ani hybridním.

Automobilka se chce proto soustředit spíše na vývoj čistě elektrických aut. Podle dostupných informací dostala kompetence na vývoj dvou malých elektromobilů. Jeden nahradí elektrické Citigo, druhý se zobrazí jako malý elektrický crossover Škoda. Oba se ukáží také jako Volkswagen ID.1 a ID.2.

Už jen pár let

Škoda budoucnost modelu Scala nechce komentovat. „Spekulace týkající se budoucnosti modelů a jejich životních cyklů zásadně nekomentujeme. Scala se těší dobré poptávce a budeme v následujících letech pokračovat v její výrobě,“ řekl Novinkám tiskový mluvčí Škody Auto ČR, Pavel Jína. Podle informací Němců má však skončit, až dokončí svůj obvyklý životní cyklus. To znamená, že když se představila v prosinci roku 2018, zbývá ji už jen pár let.

Smutnit budou především čeští zákazníci, v České republice totiž Scala patří mezi vůbec nejprodávanější nové vozy. Celkem se jich u nás podle Svazu dovozců automobilů prodalo již 20 840 kusů.

Tagy:

Hlavní zprávy

Kuba: Leží na JIP a víme, že do dvou dnů zemřou. Neočkovaní podcenili covid jako Horká
Partie

Kuba: Leží na JIP a víme, že do dvou dnů zemřou. Neočkovaní podcenili covid jako Horká

Hejtman Jihočeského kraje Martin Kuba (ODS) v Partii naléhavě apeloval na očkování a popsal tristní situaci v některých nemocnicích. „Jsme společnost, která musí každého, kdo onemocní, nakonec do nemocnice přijmout. Je tam strašná spousta lidí, kterým říkali, ať se nenechají očkovat. Teď tam leží, mají morfin a my víme, že do dvou dní zemřou,“ prohlásil. Příkladem podceňování problému je podle něj smrt zpěvačky Hany Horké, která odmítala vakcinaci.

Nečekaně zemřel kapelník skupiny Šlapeto. Slavnému hudebníkovi bylo 57 let
Kultura

Nečekaně zemřel kapelník skupiny Šlapeto. Slavnému hudebníkovi bylo 57 let

Ve věku 57 let zemřel hudebník z legendární kapely Šlapeto Radan Dolejš. O jeho úmrtí informovala na sociálních sítích zpěvačka a jeho kamarádka Eva Borská. Během svého života působil Dolejš také jako režisér a dramaturg. Jako scénárista například připravoval pro televizi Prima Slavnostní koncert k 65. narozeninám Karla Svobody či Královny muzikálů pro Kapku naděje v roce 2007.

Vědce děsí nová mutace omikronu. Měla by získat vlastní řecké písmeno, myslí si

Nová mutace omikronu vědce děsí. Subvarianta s označením BA.2, které se též přezdívá „skrytá verze omikronu“, je podle dostupných dat přenosnější. Odborníci se proto obávají, že by mohla vyvolat další vlny pandemie po celém světě, již nyní by v některých zemích mohla dominovat. Apelují tak na to, aby varianta získala vlastní písmeno z řecké abecedy.

reklama

Domácí zpravodajství

reklama