Stovky lidí se loučily s učitelem, kterého zabil útočník ve slovenských Vrútkách

Stovky lidí se tento pátek přišly rozloučit s učitelem, kterého minulý týden při útoku v budově školy ve městě Vrútky na severu Slovenska zabil bývalý žák vyzbrojený nožem. Dvaadvacetiletý útočník, kterého policisté na útěku zastřelili, zranil také několika dalších osob včetně dvou dětí. Zranění byli i dva zasahující policisté.

„Pan učitel Jaroslav Budz zemřel jako hrdina. Všichni víme, že se to nemělo stát,“ řekl podle portálu Pluska.sk místní kněz během posledního rozloučení s obětí útoku. Smuteční obřad začal projevem jedné z Budzových žákyň. Přečten byl také dopis od slovenské prezidentky Zuzany Čaputové. Dvaašedesátiletý zástupce ředitelky školy se podle její výpovědi postavil na odpor útočníkovi, který otevřel dveře školní třídy. Zraněním po zásahu do srdce podlehl.

Slovenská média uvedla, že Budz po sobě zanechal dvě dcery a choť. Jeho první manželka a syn podlehli rakovině. Motiv útoku bývalého žáka Ivana Čuloka není známý. Například primátor města Branislav Zacharides dříve popřel spekulace, že útočník byl kdysi na škole vystaven šikaně a že to mohlo být příčinou neštěstí.

Ojedinělý incident svého druhu na Slovensku začal 11. června tím, že útočník rozbil sklo, otevřel vstupní dveře do budovy školy a zaútočil na školníka. Pak zabil Budze a zranil další osoby včetně ředitelky. Z budovy, v níž se nachází mateřská a základní škola i gymnázium, pak utekl. Podle záznamu z průmyslové kamery ho policisté zastřelili, když při útěku zaútočil na jednoho z nich. Odražené projektily přitom zranily policisty. Záznam vyvolal v zemi debatu o postupu policistů při zásahu a jejich nedostatečném výcviku pro zvládaní podobných situací.

Tagy: