reklama

Středula: Vládu ekonomický růst před volbami nezajímá. Dluhy zaplatí ti nejchudší

Vláda by se měla chovat tak, aby zrychlila ekonomický růst. Jenže se blíží volby. V pořadu 360° to řekl předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula. Podle ekonoma investiční skupiny Natland Petra Bartoně na inflaci doplatí nejvíce nejchudší.

reklama

Stát má příští rok hospodařit se schodkem 377 miliard korun. Státní rozpočet je podle Středuly zatížen několika problémy. „Směřuje na několik let do deficitu. Problém je ten, co je dáno do státního rozpočtu. Nikdy jsme nežili v rozpočtech a deficitech, které jsou desetinásobkem těch bývalých. Jsou to velké rozdíly. Bude to problém pro vládu, ale i pro Českou národní banku. Problémů je spousta. Když jeden z nich šlápne na brzdu, předpoklad ekonomiky se nám může rozpadnout,“ apeloval Středula.

Státní rozpočet se schválil i přes nesouhlas ministrů ČSSD. Sněmovna nestihne návrh do voleb projednat, a tak se k němu kabinet bude muset vrátit. „Jedna věc je hlasování na vládě, kde ČSSD ví, že když nezvedne hlas, ANO to stejně přehlasuje. Jednání v Parlamentu bude zásadní. Bude záležet na konstelaci po volbách. Zatím to vypadá, že bychom tady měli mít covid podle rozpočtu na furt,“ reagoval hlavní ekonom investiční skupiny Natland Petr Bartoň.

Ekonomický růst

„Vláda by se měla chovat tak, aby zrychlila ekonomický růst. Ale je před volbami a nikdo to (deficit) nechce řešit. Je to úspora na dluh, ale dluh někdo zaplatí. Když se zvýší DPH, kdo ho zaplatí? Zase to zaplatí ti, kteří mají nejnižší příjmy,“ řekl Středula. Inflaci podle něho nezavinila uklízečka, ale politici.

Bartoň se domnívá, že čím bude inflace vyšší, tím více na to doplatí nejchudší. „Ten spor tady bude trvat. Byla k nám zavlečena inflační krize skrze ceny materiálu,“ dodal.

Tagy:

Hlavní zprávy

Fialovu vládu možná nebudu moci brát vážně, rozčílil se Kalousek kvůli schůzkám se Zemanem
Politika

Fialovu vládu možná nebudu moci brát vážně, rozčílil se Kalousek kvůli schůzkám se Zemanem

Proč všichni tak poslouchají prezidenta Miloše Zemana? Podivil se někdejší šéf státní kasy a možný kandidát na Hrad Miroslav Kalousek (TOP 09). Zkritizoval tím vznikající vládu Petra Fialy (ODS), protože adepti na ministry chodí na rozhovory s prezidentem. Žádná opora v ústavě ale neexistuje. I někteří právníci upozorňují, že Zeman si mohl s jmenováním vlády pospíšit, když je v Česku nouzový stav a jedna z největších krizí.

Bláznivá velká cena pro Hamiltona. Verstappena bodově dotáhl, rozhodne Abú Dhabí

Formule 1 nabídne po letech rozuzlení v úplně posledním závodě. Zastávka seriálu v Saúdské Arábii se proměnila v bláznivou velkou cenu s červenými vlajkami. Hlavním vyústěním přerušované Grand Prix je to, že Lewis Hamilton vyhrál, Max Verstappen dojel za ním. To znamená, že příští týden v Abú Dhabí bude k vidění fantastická událost. Oba piloti jsou na tom totiž aktuálně bodově úplně stejně.

reklama

Domácí zpravodajství

Hrůzné snímky plic neočkovaných s covidem: Lékař posílá lidem varovný vzkaz

Bez dalších závažných nemocí, 46 a 38 let, těžké plicní postižení. Další „sporťák 48 let“ na mimotělním oběhu. Lékař plzeňské letecké záchranné služby Jiří Chvojka zveřejňuje na sociálních sítích anonymní příběhy lidí, kterým zdraví zničil covid. Dá se předpokládat, že se jedná o lidi, kteří nejsou očkovaní, lékař totiž zároveň vyzývá k vakcinaci.

reklama