reklama

Střelba v USA: Žena zemřela kvůli sporu o Black Lives Matter, říká její přítel

Ilustrační obrázek
Zdroj: Pixabay

Vlna násilí, zabití a trestných činů rozbouřená incidentem v americkém Minneapolisu neutichá ani po sedmi týdnech od smrti černocha George Floyda, kterému bělošský policista devět minut klečel na krku.

reklama

Jessica Whitakerová se procházela se svým snoubencem Josem Ramirezem nočním Indianapolisem, městem s 800 tisíci obyvateli a ležícím 950 kilometrů západně od Washingtonu. Domů za tříletým synem však už nedošla, byla střelena a na následky zranění zemřela. Některá americká média, například Washington Examiner, spekulují o tom, že žena byla zastřelena, protože se ohradila proti heslu „Black Lives Matter“ (na černých životech záleží, pozn. red).

Podle snoubence Whitakerové Joseho Ramireze pár po třetí hodině ráno potkal skupinku čtyř mužů a jedné ženy. Ti prý křičeli heslo „Black Lives Matter“. Na to jim Whitakerová měla údajně odpovědět, že záleží na všech životech. Následně došlo k hádce, během které jeden z mužů vytáhl pistoli. Ramirez měl však rovněž zbraň.

K tématu

Vypadalo to, že pár se se skupinkou nakonec rozejde v dobrém. Hádka skončila a obě strany se vydaly po svém. „Nejdřív jsme si mysleli, že odešli. Jenže oni jen čekali, až se dostaneme pod můstek, a pak moji snoubenka zastřelili,“ popsal Ramirez poslední okamžiky života své partnerky. Ten prý potom začal střílet na podezřelého. Podle zpráv však nikoho netrefil ani nezranil.

„Padla na zem. Otočil jsem se a také jsem zahájil palbu. Neviděl jsem ale nikoho. Byla to bezprostřední reakce. Ještě, že jsem nikoho nezasáhl,“ doplnil snoubenec zastřelené. Whitakerová byla matkou tříletého chlapce. „Milovala svého syna více než cokoli jiného na světě. Opravdu si to nezasloužila. Byla laskavá,“ řekla sestra oběti.

Policie i po týdnu stále hledá podezřelé a vyšetřuje okolnosti střelby. Také zatím stále neověřila, jestli ke střelbě došlo kvůli heslu „Black Lives Matter“.

Míra násilí roste

Nejde o ojedinělý incident v USA za poslední dobu, který by mohl být spojen s rasovými protesty posledních týdnů. Mezi pokojné protesty proti policejní brutalitě a rasismu se dostává stále více násilných činů. Míra zločinnosti roste hlavně ve velkých městech jako New York nebo Chicago.

Jessica Whitakerová, oběť střelby v Indianapolisu, byla matkou tříletého syna.
Jessica Whitakerová, oběť střelby v Indianapolisu, byla matkou tříletého syna.
Zdroj: Gofundme.com

Úředníci z New Yorku ohlásili prudký nárůst množství násilných trestných činů za uplynulé týdny. „Zločin se tu vymyká kontrole,“ řekl bývalý komisař policejního oddělení v New Yorku Ray Kelly.

Chicagská policie rovněž letos ve srovnání s rokem 2019 zaznamenala prudký nárůst počtu vražd. Počet případů se střelnými zbraněmi se v květnu ve srovnání s předchozím rokem zvýšil o 71 procent, přičemž bylo zastřeleno 409 lidí. Vraždy vzrostly o 60 procent.

reklama
reklama

Další hlavní zprávy

Komentátoři: Hamáčkovi nemůže věřit nikdo, jeho příběh o kamufláži je úplný nesmysl
reklama
reklama
Jágr vs. děti. Proč jsi nosil dlouhé vlasy jako holka? ptaly se drsně legendy

Hokej

Domácí zpravodajství

Do wehrmachtu jsem musel v sedmnácti, říká poslední z Čechů v Hitlerově armádě
Další odhalené informace o Hamáčkově cestě do Moskvy: S přípravami pomáhal i Hrad
Další články
reklama
reklama