reklama

Střelba v USA: Žena zemřela kvůli sporu o Black Lives Matter, říká její přítel

Ilustrační obrázek
Zdroj: Pixabay

Vlna násilí, zabití a trestných činů rozbouřená incidentem v americkém Minneapolisu neutichá ani po sedmi týdnech od smrti černocha George Floyda, kterému bělošský policista devět minut klečel na krku.

reklama

Jessica Whitakerová se procházela se svým snoubencem Josem Ramirezem nočním Indianapolisem, městem s 800 tisíci obyvateli a ležícím 950 kilometrů západně od Washingtonu. Domů za tříletým synem však už nedošla, byla střelena a na následky zranění zemřela. Některá americká média, například Washington Examiner, spekulují o tom, že žena byla zastřelena, protože se ohradila proti heslu „Black Lives Matter“ (na černých životech záleží, pozn. red).

Podle snoubence Whitakerové Joseho Ramireze pár po třetí hodině ráno potkal skupinku čtyř mužů a jedné ženy. Ti prý křičeli heslo „Black Lives Matter“. Na to jim Whitakerová měla údajně odpovědět, že záleží na všech životech. Následně došlo k hádce, během které jeden z mužů vytáhl pistoli. Ramirez měl však rovněž zbraň.

K tématu

Vypadalo to, že pár se se skupinkou nakonec rozejde v dobrém. Hádka skončila a obě strany se vydaly po svém. „Nejdřív jsme si mysleli, že odešli. Jenže oni jen čekali, až se dostaneme pod můstek, a pak moji snoubenka zastřelili,“ popsal Ramirez poslední okamžiky života své partnerky. Ten prý potom začal střílet na podezřelého. Podle zpráv však nikoho netrefil ani nezranil.

„Padla na zem. Otočil jsem se a také jsem zahájil palbu. Neviděl jsem ale nikoho. Byla to bezprostřední reakce. Ještě, že jsem nikoho nezasáhl,“ doplnil snoubenec zastřelené. Whitakerová byla matkou tříletého chlapce. „Milovala svého syna více než cokoli jiného na světě. Opravdu si to nezasloužila. Byla laskavá,“ řekla sestra oběti.

Policie i po týdnu stále hledá podezřelé a vyšetřuje okolnosti střelby. Také zatím stále neověřila, jestli ke střelbě došlo kvůli heslu „Black Lives Matter“.

Míra násilí roste

Nejde o ojedinělý incident v USA za poslední dobu, který by mohl být spojen s rasovými protesty posledních týdnů. Mezi pokojné protesty proti policejní brutalitě a rasismu se dostává stále více násilných činů. Míra zločinnosti roste hlavně ve velkých městech jako New York nebo Chicago.

Jessica Whitakerová, oběť střelby v Indianapolisu, byla matkou tříletého syna.
Jessica Whitakerová, oběť střelby v Indianapolisu, byla matkou tříletého syna.
Zdroj: Gofundme.com

Úředníci z New Yorku ohlásili prudký nárůst množství násilných trestných činů za uplynulé týdny. „Zločin se tu vymyká kontrole,“ řekl bývalý komisař policejního oddělení v New Yorku Ray Kelly.

Chicagská policie rovněž letos ve srovnání s rokem 2019 zaznamenala prudký nárůst počtu vražd. Počet případů se střelnými zbraněmi se v květnu ve srovnání s předchozím rokem zvýšil o 71 procent, přičemž bylo zastřeleno 409 lidí. Vraždy vzrostly o 60 procent.

reklama
reklama

Další hlavní zprávy

Partie

Zeman: Že covid vychcípá v létě? Ať zrůdní pseudoodborníci typu Pekové zalezou pod zem

Zeman: Že covid vychcípá v létě? Ať zrůdní pseudoodborníci typu Pekové zalezou pod zem

Miloš Zeman je přesvědčen, že za současný stav epidemie nikdo konkrétní nemůže. Připustil sice, že vláda dělala chyby, ale těch by se podle něj dopustil každý. Kabinet prý několikrát podlehl tlaku veřejnosti, opozice, ale i některých odborníků. „A to už ani nemluvím o takových zrůdných pseudoodbornících, jako je paní Soňa Peková, která nám vykládala, že covid vychcípá v létě,“ řekl prezident republiky v nedělní Partii Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS. A zmínil také své plány s Romanem Prymulou či jak potrestal svého kancléře za sledování fotbalu na stadionu Slavie.

Nouzový stav

Začaly kontroly mezi okresy. Lidé si dávají echo, jak se vyhnout policistům

Začaly kontroly mezi okresy. Lidé si dávají echo, jak se vyhnout policistům

  • Aktualizováno

Od pondělního rána kontrolují policisté pohyb mezi okresy. Na více než 500 vytipovaných místech po celé republice musejí lidé při namátkových kontrolách předkládat dokumenty, kterými dokazují, proč chtějí daný okres opustit. Někteří si už začali na sociálních sítích nahlašovat místa, kde stojí policisté. Jedna kontrola trvá jen pár minut, policisté zatím žádné konflikty nehlásí.

Peníze pro strádající umělce? Na kulturní kompenzace jen tak někdo nedosáhne
Klepu se a brečím. Jsme na tom hůř než všichni, stěžuje si Babišová
Rozzuřený Trpišovský prokopl dveře. Slavia po bouři v kabině otočila se Slováckem
Praktičtí lékaři: Pokud se chcete nechat očkovat u svého lékaře, hlaste se přímo u něj
Rok s koronavirem. Připomeňte si zlomové okamžiky od prvního případu po tisíce obětí
Chcípl PES: Dostáváme se do totality, vláda poštvává ozbrojené síly proti občanům
reklama
reklama
Babiš: Chtěli nás zastřelit, tak jsem vyhnal ženu do Dubaje. O ničem nevěděla

Andrej Babiš

Domácí zpravodajství

Babiš: Když lockdown nezabere, zpřísníme na Velikonoce. Vláda projedná zavření hranic
KB s Fidoo pomáhají firmám s digitalizací jejich financí
Další články
reklama
reklama