CNN Prima News Svaz průmyslu a dopravy

Svaz průmyslu a dopravy

Výpis příspěvků ke štítku „Svaz průmyslu a dopravy“

České firmy stále drtí drahé energie. Pomoc státu přichází pozdě, tvrdí

18. ledna 2023 15:38

Státní pomoc s drahými energiemi přišla pozdě a je složitá, tvrdí některé velké firmy. Ministerstvo průmyslu sice energeticky náročným podnikům slíbilo dvě formy podpory – dotace a zastropování cen energií – jenže první je podle některých podniků příliš komplikovaná a její vyřízení trvá dlouho, v případě druhé zase neexistují podmínky pro její využití. Ty bude vláda teprve schvalovat.

Minimální mzda vzroste na 17 300 korun. Návrh zvýšení tarifů pro pedagogy vláda nevyslyšela

21. prosince 2022 16:16

Minimální mzda se od ledna v Česku zvedne o 1 100 korun na 17 300 korun. Z osmi stupňů zaručených mezd, které se vyplácejí podle náročnosti, odbornosti a odpovědnosti práce, se upraví jen dva. Nejnižší, který odpovídá minimální mzdě, se tak zvedne na 17 300 korun. Nejvyšší, který je na dvojnásobku minimálního výdělku, se dostane z 32 400 na 34 600 korun. Nařízení schválila ve středu vláda. Na tiskové konferenci po jednání kabinetu ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) také uvedl, že peníze, o které se od ledna 2023 zvýší platy pedagogických pracovníků, půjdou jen na odměny.

Stane se Topolánek předsedou Svazu průmyslu a dopravy? Konkurz proběhne v květnu 2023

13. prosince 2022 19:02

Bývalý premiér Mirek Topolánek (ODS) bude kandidovat na předsedu Svazu průmyslu a dopravy ČR. Řekl to webu E15. Svaz je součástí tripartity, s čímž má jako někdejší předseda vlády zkušenosti. Po odchodu z politiky se pak věnoval hlavně zahraničnímu obchodu. Konkurz na předsedu svazu se uskuteční v květnu 2023, ve funkci po více než deseti letech končí Jaroslav Hanák.

Dlouhý: Nezaměstnanost může růst na pět procent. Firmy propouštět nechtějí, řekl Špicar

23. listopadu 2022 00:05

Firmy válčí s energetickou krizí, jak se dá. Kvůli zvyšujícím se nákladům ale bude podle prezidenta Hospodářské komory Vladimíra Dlouhého narůstat počet nezaměstnaných, a to až na pět procent. Podnikatelé propouštění nedopustí, oponoval ve speciálu Jak z krize na CNN Prima NEWS viceprezident Svazu průmyslu a dopravy Radek Špicar. Vyjmenoval několik důvodů.

Plyn dramaticky zlevňuje. Svítá naděje pro české firmy, nebo pokles ceny přichází pozdě?

24. října 2022 18:58

Cena zemního plynu na klíčové burze v Nizozemsku se od přelomu srpna a září snížila už o více než dvě třetiny. Zatímco před dvěma měsíci se megawatthodina obchodovala za 350 eur, aktuální cena se pohybuje kolem stovky. Přitom právě drahý plyn představoval hrozbu pro tuzemský průmysl. Podle průzkumu Svazu průmyslu a dopravy končí letos fixace ceny osmi firmám z deseti.

Když třetina firem zkrachuje, státní kasa bude ještě prázdnější. Špicar burcuje vládu

17. října 2022 21:03

Vláda od 1. listopadu vyčlenila na pomoc velkým firmám v souvislosti s energetickou krizí 30 miliard. Podle Radka Špicara ze Svazu průmyslu a dopravy je ale částka příliš nízká. Častý argument, že na další pomoc jednoduše nejsou prostředky, místopředseda Svazu průmyslu a dopravy neuznává. V pořadu Co na to vaše peněženka na CNN Prima NEWS prohlásil, že pokud stát nechá velké hráče padnout, bude státní kasa chudší ještě víc.

Špicar: Bomba tiká, až vybouchne, přijde kolaps firem a krize, jakou jsme nezažili

14. října 2022 00:28

Ceny energií stále neklesají a nervozita stoupá. O to více mezi firmami, které jsou na nízkých vstupech existenčně závislé. Podle Radka Špicara je situace velkých českých firem doslova kritická. „Bomba tiká, a pokud se ji nepodaří zajistit, tak na konci roku vybuchne,“ vysvětluje nutnost rychlé a správné pomoci místopředseda Svazu průmyslu a dopravy.

Sledujte ZÁZNAM: Generál Pavel oznámí kandidaturu na Hrad. Sežene 50 tisíc podpisů?

6. září 2022 09:45

Generál ve výslužbě Petr Pavel svolal na úterní dopoledne tiskovou konferenci, na které pravděpodobně oficiálně oznámí svůj záměr kandidovat na nejvyšší ústavní post v zemi. Podle dosavadních průzkumů patří mezi největší favority prezidentských voleb. Tiskovou konferenci můžete sledovat přímo v tomto článku od 10:00 hodin.