reklama
CNN Prima News Svaz průmyslu a dopravy

Svaz průmyslu a dopravy

Výpis příspěvků ke štítku „Svaz průmyslu a dopravy“

Odborář: Zaměstnanci platí zdravotní pojištění, mají právo na proplácení testů

Zaměstnanci mají mít právo na proplácení testu na koronavirus i proto, že si platí zdravotní pojištění, řekl v pořadu 360° na CNN Prima NEWS místopředseda Českomoravské konfederace odborových svazů Vít Samek. Věří také tomu, že testy ve firmách bude nakonec znovu proplácet stát. Zaměstnavatelé by ale podle něj měli začít s testováním svých pracovníků sami.

Firmy chtějí nařídit zaměstnancům testy či očkování. Ne vždy ale mohou, říká právník

Některé firmy zápasí s tím, že se jejich zaměstnanci nechtějí nechat očkovat, což jim může působit nemalé problémy. Přestože povinné prokazování bezinfekčnosti skončilo s prvním dnem letošních prázdnin, firmy ho mohou nadále požadovat. Ať už formou očkování, potvrzení o prodělání nemoci či testu. Podle právníka to možné je, ale ne ve všech případech. Zaměstnavatel pro to totiž musí mít dobrý důvod.

Testování ve firmách by se mohlo rozjet ještě v únoru. Hradily by ho zdravotní pojišťovny

Pravidelné testování zaměstnanců na koronavirus ve firmách by mohlo začít ještě v únoru. Antigenní testy v podnicích by proplácely zdravotní pojišťovny. Dohodli se na tom zaměstnavatelé se zástupci ministerstev, uvedl v sobotu viceprezident Svazu průmyslu a dopravy Jan Rafaj. Podle něj bude začátek testování v podnicích záviset na tom, kdy ministerstvo zdravotnictví dokončí nastavení podmínek vyšetření.

Musíme očkovat jako Izrael, jinak se ekonomika neprobudí, tvrdí Radek Špicar

Rok 2021 bude pro českou ekonomiku lepší než ten minulý. Bude však záležet na tom, zda se v Česku podaří zvládnout očkování proti koronaviru tak dobře jako například v Izraeli. Myslí si to viceprezident Svazu průmyslu a dopravy ČR Radek Špicar. Domácí hospodářství si podle něho s pandemií poradilo poměrně dobře, pro firmy bylo důležité, že při druhé vlně nedošlo k uzavření hranic.

Špicar o vakcinaci: Česko je mistrem v tom mít vše na papíře, Němcům už stojí stany

Po podcenění nástupu covidu a letním rozvolnění má vláda třetí šanci, jak opravdu přispět k řešení pandemie, prohlásil v nedělní Partii na CNN Prima NEWS viceprezident Svazu průmyslu a dopravy ČR Radek Špicar. Narážel tak na očkování proti koronaviru, které by podle premiéra Andreje Babiše mohlo v Česku začít už 27. prosince. Špicar je ale skeptický, protože vláda má podle něj vše zatím jen na papíře.

Vláda zvýšila minimální mzdu na 15 200 Kč. Neodpovídá to realitě, varují podnikatelé

Nejnižší hrubý měsíční výdělek se od ledna zvýší o 600 na 15 200 korun. V pondělí o tom rozhodla vláda. Ministerstvo práce a sociálních věcí přitom požadovalo až třikrát větší nárůst. Odbory prosazovaly zvýšení o 1 400, vládní hnutí ANO jen o 400 korun. Hospodářská komora i Svaz průmyslu a dopravy požadovaly, aby se minimální mzda od příštího roku nezvyšovala vůbec.

Nikdo nevěří, že je to pouze na dva týdny, říká Prouza o nových opatřeních

„Podnikatelé už nově zavedená opatření a podpůrné programy znají, proto jsem rád, že vláda nezavedla něco nového.“ Ve speciálním vysílání na CNN Prima NEWS to prohlásil prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR Tomáš Prouza. Společně s druhým hostem, viceprezidentem Svazu průmyslu a dopravy ČR Radkem Špicarem, se shodli, že restrikce proti šíření koronaviru platící od čtvrtečního rána nejsou překvapivá, znepokojivá je ale rychlost, jakou se zavedla.

reklama