CNN Prima News Svaz průmyslu a dopravy

Svaz průmyslu a dopravy

Výpis příspěvků ke štítku „Svaz průmyslu a dopravy“

Chceme nižší ceny potravin? Tak potřebujeme zaměstnance ze třetích zemí, říká majitel pekárny

Situace na trhu práce je mizerná, povolme přijetí více cizinců, vyzývají vládu české firmy. Nedostatek lidí je prý aktuálně jejich největším problémem. Kabinet Petra Fialy tvrdí, že na požadavku podnikatelů pracuje. Letos pustí na pracovní trh 20 tisíc cizinců, především Filipínců. Svaz průmyslu ovšem namítá, že firmy jich potřebují mnohem více.

Špicar: Koruna nás uvedla hned do dvou bojů. S eurem by inflace byla vyšší, reagoval Munzar

Kvůli české koruně, která nám během inflační krize opravdu téměř v ničem nepomohla, jsme byli nuceni bojovat na dvou frontách, řekl v pořadu 360° na CNN Prima NEWS viceprezident Svazu průmyslu a dopravy ČR Radek Špicar. Místopředseda sněmovního rozpočtového výboru Vojtěch Munzar (ODS) ale míní, že s eurem by tu inflace byla déle a navíc daleko vyšší.

Hádka kvůli změně pravidel u nájmů. Ministerský návrh cupují majitelé bytů. Mluví o průšvihu

Přibližně milion lidí žijících v Česku v pronájmu nemá delší smlouvu než na dva roky. Pravidelně musí podepisovat nové smlouvy, které většinou znamenají další zdražení nájmu. Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) vedené šéfem Pirátů Ivanem Bartošem nyní přišlo s návrhem, který zavedenou praxi razantně omezuje. Krátkodobou smlouvu by bylo možné uzavřít pouze dvakrát a poté by již majitel musel nájemcům nabídnout smlouvu alespoň tříletou. Pronajímatelé však návrh v debatě u kulatého stolu tvrdě kritizovali. Změna by podle nich nájemcům pouze uškodila.

Zaříznutí dohodářů se odkládá. Po varování expertů chce vláda narovnat paskvil i u benefitů

Vládní konsolidační balíček míří k prezidentově podpisu i s několika procesními chybami. Na ty už od poloviny roku upozorňují daňoví poradci, podle kterých je největší potíž ve změnách u dohod o pracovní činnosti a u benefitů. Poslanci ani senátoři pro změny většinově nehlasovali, horní komora však přijala usnesení, v nichž vyzývá k nápravě chyb.

Národní program Česká kvalita: Stále se dá podnikat eticky i ekologicky

Ještě donedávna sci-fi, dnes běžná realita. Tak by se dal jednoduše popsat život v 21. století, který s sebou přináší řadu technologických vymožeností. Mezi ně patří třeba provoz datových sítí, systémů pro varování obyvatelstva, fotovoltaických systémů či obecních infokanálů. To a mnohem více v Česku poskytuje společnost SATTURN HOLEŠOV, která například pro svůj produkt Enceladus – systémová telemetrie pro soustavy domovních ČOV – získala osvědčení značky KVALITY CZECH MADE .

Nové koncesionářské poplatky pro firmy? Jenom další tahání peněz, zlobí se podnikatelé

Podnikatelům se hrubě nelíbí nově navržená pravidla pro platby koncesionářských poplatků. Podle ministerstva kultury by měly společnosti odvádět peníze veřejnoprávním médiím podle počtu zaměstnanců. Podniky namítají, že jejich zaměstnanci už jednou poplatek zaplatili, a nechápou, proč musejí i ony. Změna vadí i malým podnikatelům, s nimiž o návrhu nikdo nediskutoval.

Ostravský průmysl čelí katastrofě. Budoucnost hutě Liberty a tisíců pracovníků je nejistá

Na šest tisíc hutníků z ostravské společnosti Liberty žije v nejistotě. Stejně tak je na tom i dalších více než 20 tisíc lidí z firem na severní Moravě a ve Slezsku, jejichž podnikání s Liberty nějak souvisí. Největší česká huť má vážné problémy a poslední vysoká pec zůstává v takzvaném režimu teplého útlumu. Hejtman Moravskoslezského kraje proto svolal mimořádnou tripartitu a chce, aby mu vedení podniku do týdne předložilo strategický plán.

Domácí průmysl strádá, důvodem je Čína či Německo. Pracovní trh je prý i tak vyprázdněný

Český průmysl je v útlumu. Firmy mají méně zakázek, v případě některých došlo k propadu poptávky až o 30 procent. Za poklesem prý stojí konkurence z Asie či nepříznivý stav ekonomiky v Německu. Některé podniky dokonce musely začát propouštět. Podle Svazu průmyslu je ale pracovní trh aktuálně vyprázdněný, a když někdo o práci přijde, snadno najde novou.

Tripartita se neshodla na minimální mzdě. Odbory a podnikatelé mají výhrady i k rozpočtu

Tripartita se neshodla na růstu minimální mzdy pro příští rok. Jednání budou pokračovat. O přidání by mělo být jasno v polovině listopadu. Na tiskové konferenci po tripartitním jednání to v pondělí večer řekl prezident Svazu průmyslu a dopravy Jan Rafaj. Odboráři a zaměstnavatelé mají dál výhrady také k návrhu rozpočtu. Podle náměstka ministra financí Marka Mory by vláda mohla ještě do připravovaného rozpočtového zákona některé požadavky sociálních partnerů částečně promítnout. Kabinet bude rozpočet schvalovat ve středu, poté ho pošle Sněmovně.

Paskvil, který odradí od práce na dohodu. Změny vytvoří neřešitelný rébus, varuje expert

Pokud by konsolidační balíček prošel beze změn, znemožnil by práci na dohodu. Varuje před tím člen prezidia Komory daňových poradců Jiří Nesrovnal. Spolu se zaměstnavateli se proto snaží už od června přesvědčit poslance, že jejich návrh přinese pouze problémy a jeho zavedení do praxe způsobí zmatek. Firmy totiž nebudou vědět, zda mají svým zaměstnancům vyplácet pojištění.