Ceny energií jsou neudržitelné a Evropě ujíždí vlak, tvrdí Špicar. Domácí úkol má i Česko

K VĚCI, Radek Špicar - 11.2. v 12:30

Co trápí evropský průmysl? Jsou to hlavně neudržitelně drahé energie, tvrdí viceprezident Svazu průmyslu a obchodu ČR Radek Špicar. V pořadu K věci ve vysílání CNN Prima NEWS mluvil také o tom, co můžeme udělat, abychom pomohli evropskému průmyslu.

Evropě podle Špicara ujíždí vlak a měla by si začít plnit své vlastní domácí úkoly. Ceny energií v České republice označil za dlouhodobě neudržitelné.

ČTĚTE TAKÉ: Ukrajina by jednou mohla být ruská, řekl Trump. Za pomoc chce vzácné kovy za 500 miliard dolarů

Jaký recept na levnější energie nabízí? Světlo naděje spatřuje v blížících se německých parlamentních volbách. „Doufám, že jejich přístup k energetice bude méně ideologický, než byl dříve. Také bych si přál, aby německá vláda přehodnotila svůj přístup k jaderné energetice, protože jeden z důvodů, proč máme tak drahé energie, je právě to, jak se Němci postavili ke svým jaderným elektrárnám,“ popsal Špicar.

Výstavba nových elektráren

A svůj díl práce může podle něj odvést i samotná Česká republika. „Máme vlastní domácí úkol, a to je výstavba jaderných elektráren. Velký prostor pro zlepšení máme také v oblasti obnovitelných zdrojů, kde sice máme omezený potenciál, ale ani ten nevyužíváme,“ stěžoval si Špicar a dodal, že důležitá bude také výstavba plynových elektráren.

­­­„Evropa se v globální ekonomické soutěži propadá, to je zřejmé již několik let,“ řekl viceprezident svazu a záhy doplnil, jak bychom mohli negativní trend zvrátit. „Je toho hodně. Přečtěme si Draghiho zprávu, vezměme to stránku po stránce a začněme ta doporučení uvádět do praxe,“ doporučil Špicar.

Revize Green Dealu

Jako host pořadu K věci se vyjádřil také k tématu Green Dealu, které v posledních letech hýbe Evropou. Ambiciozní klimatický plán by podle něj měl projít výraznou revizí, která určí, které cíle jsou realistické a které nikoli. „Když mluvím o revizi, měla by to být revize všeho toho, co se na nás, jako na zaměstnavatele, v posledních letech navalilo,“ upřesnil.

Za konkrétní příklad uvedl směrnici zakazující prodej nových automobilů se spalovacími motory. „Podle původních plánů měla revize proběhnout v roce 2026, my ale nyní požadujeme, abychom si vše řekli už letos,“ dodal Špicar.

MOHLO VÁM UNIKNOUT: Vláda si věci lakuje na růžovo, tvrdí Korecký. Popsal možná povolební vyjednávání

Tagy: