reklama

Symbol namibijské pouště, slon Voortrekker, byl zabit trofejovým lovcem

Vybíjení velkých afrických savců pokračuje. Namibijské úřady povolily odstřel „problémových slonů“. O život ale přišel i světoznámý slon Voortrekker („Průkopník“), a to i přesto, že nepatřil do skupiny, které se lidé chtěli mstít za zničený majetek.

reklama

Vybíjení velkých afrických savců pokračuje. Namibijské úřady povolily odstřel „problémových slonů“. O život ale přišel i světoznámý slon Voortrekker („Průkopník“), a to i přesto, že nepatřil do skupiny, které se lidé chtěli mstít za zničený majetek.

„Chápeme, že jste obdrželi stížnosti od komunit z oblasti Omatjete. Pouštní sloni z populace západního Ugab však k těmto komunitám nepřichází,“ napsali ve svém dopisu Ministerstvu životního prostředí a turismu zástupci ochránců zvířat a zdejších komunit ještě před odstřelem. „Naši lidé z velké části respektují přítomnost slonů a chtějí, aby ve zdejší oblasti zůstali. Střílení slonů žádný problém nevyřeší. Naopak, ještě ho zhoršuje. Chceme, aby naše komunity žily v bezpečí, a proto potřebujeme, aby sloni byli klidní a uvolnění, když do vesnic přijdou. Jsme přesvědčeni, že střílení slonů a jejich vyhánění s puškami jen vyústí v jejich agresivní chování. Na to nemůžeme přistoupit.“

Mluvčí ministerstva uvedl, že za zabití slona byl zaplacen poplatek ve výši téměř dvě stě tisíc korun. Zatím není známo, zda jde o celou částku či jen podíl, který poputuje na odškodnění „poškozené“ komunity. Při vydání povolení však došlo k zásadní chybě. Jak podotknul novinář Niël Terblanché ve svém dopisu MET, Voortrakker nebyl součástí stáda, které stojí za poškozením majetku komunity v Omatjete.

Ministerstvo zveřejnilo fotografie škod, které podle nich odstřel ospravedlňují. Na některých fotografiích jsou jasně viditelné špatně udržované ploty a další stavby, na jiných jsou poškozené snadno vyměnitelné vodní trubky a nádrže.

Studie z roku 2016 odhalila, že se namibijští pouštní slonové liší od svých příbuzných ze savany. Jejich přizpůsobení tomuto prostředí však není přenášeno geny, ale vědomostmi dospělých jedinců.

„Voortrekker byl neuvěřitelně něžný, mírumilovný a báječný slon. Jeho přítomnost ostatní slony uklidňovala. V okolí mu říkali ‚Starý pán‘. Všude byl vítán, protože nikdy nedělal problémy, ani z něj nešel strach,“ vzpomíná na Voortrekkera Johannes Haasbroek z organizace Elephant Human Relations Aid. V osmdesátých letech byli zdejší sloni téměř vybiti. Voortrekker byl jedním z prvních slonů, kteří se vrátili zpět po letech, kdy oblastí zmítaly války lidí.

Voortrekker přitom už jednou lovecké kulce unikl – v roce 2008 lovecké povolení na jeho odstřel koupili díky sbírce aktivisté, kteří ho nechali žít. Zbylých pět slonů tehdy takové štěstí nemělo.

Tagy:

Hlavní zprávy

Komentátoři: Janeček si kandidaturou futruje ego. Kalousek se snaží dostat do Senátu
360°

Komentátoři: Janeček si kandidaturou futruje ego. Kalousek se snaží dostat do Senátu

Mnozí adepti, kteří usilují o post prezidenta, nemají šanci, ale chtějí se zviditelnit. Na tom se ve vysílání CNN Prima NEWS shodli komentátoři Petr Honzejk a Petr Kamberský. Miliardář Karel Janeček podle nich oznámil kandidaturu včas, avšak spíše než touha po triumfu je důvodem podle nich jen „futrování ega“. Možná kandidatura bývalého předsedy TOP 09 Miroslava Kalouska je promyšlenější a má mu otevřít cestu do Senátu.

Sledujte ŽIVĚ Partii s Blažkem a Benešovou: Jak by řešili kauzu Vlasty Parkanové?

Změní českou justici případ bývalé ministryně Vlasty Parkanové? Na otázku budou hledat odpovědi hosté Partie Terezie Tománkové ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) a jeho předchůdkyně ve vládě Marie Benešová (za ANO). Následovat bude velká diskuse o testování, očkování a nových protipandemických opatřeních, které se zúčastní hned několik zástupců různých politických stran. Pořad můžete sledovat v neděli od 11 hodin na CNN Prima NEWS nebo v tomto článku.

To si Štrasburk za rámeček nedá. Právníci a politici cupují verdikt v kauze Michalákové

Verdikt Evropského soudu pro lidská práva v kauze Evy Michalákové vyvolal vlnu překvapení, rozhořčení i mrzení. Politici například zmiňují, že se evropská justice nezabývala klíčovými poznatky, které hrály ve prospěch české matky. Podobně se vyjádřili i někteří právníci. Česká Kancelář vládního zmocněnce ve svém stanovisku naopak uvedla, že Michaláková neměla podat stížnost za své děti, protože s nimi byla ve střetu zájmů.

reklama

Domácí zpravodajství

reklama