reklama

Symbol namibijské pouště, slon Voortrekker, byl zabit trofejovým lovcem

Vybíjení velkých afrických savců pokračuje. Namibijské úřady povolily odstřel „problémových slonů“. O život ale přišel i světoznámý slon Voortrekker („Průkopník“), a to i přesto, že nepatřil do skupiny, které se lidé chtěli mstít za zničený majetek.

reklama

Vybíjení velkých afrických savců pokračuje. Namibijské úřady povolily odstřel „problémových slonů“. O život ale přišel i světoznámý slon Voortrekker („Průkopník“), a to i přesto, že nepatřil do skupiny, které se lidé chtěli mstít za zničený majetek.

„Chápeme, že jste obdrželi stížnosti od komunit z oblasti Omatjete. Pouštní sloni z populace západního Ugab však k těmto komunitám nepřichází,“ napsali ve svém dopisu Ministerstvu životního prostředí a turismu zástupci ochránců zvířat a zdejších komunit ještě před odstřelem. „Naši lidé z velké části respektují přítomnost slonů a chtějí, aby ve zdejší oblasti zůstali. Střílení slonů žádný problém nevyřeší. Naopak, ještě ho zhoršuje. Chceme, aby naše komunity žily v bezpečí, a proto potřebujeme, aby sloni byli klidní a uvolnění, když do vesnic přijdou. Jsme přesvědčeni, že střílení slonů a jejich vyhánění s puškami jen vyústí v jejich agresivní chování. Na to nemůžeme přistoupit.“

Mluvčí ministerstva uvedl, že za zabití slona byl zaplacen poplatek ve výši téměř dvě stě tisíc korun. Zatím není známo, zda jde o celou částku či jen podíl, který poputuje na odškodnění „poškozené“ komunity. Při vydání povolení však došlo k zásadní chybě. Jak podotknul novinář Niël Terblanché ve svém dopisu MET, Voortrakker nebyl součástí stáda, které stojí za poškozením majetku komunity v Omatjete.

Ministerstvo zveřejnilo fotografie škod, které podle nich odstřel ospravedlňují. Na některých fotografiích jsou jasně viditelné špatně udržované ploty a další stavby, na jiných jsou poškozené snadno vyměnitelné vodní trubky a nádrže.

Studie z roku 2016 odhalila, že se namibijští pouštní slonové liší od svých příbuzných ze savany. Jejich přizpůsobení tomuto prostředí však není přenášeno geny, ale vědomostmi dospělých jedinců.

„Voortrekker byl neuvěřitelně něžný, mírumilovný a báječný slon. Jeho přítomnost ostatní slony uklidňovala. V okolí mu říkali ‚Starý pán‘. Všude byl vítán, protože nikdy nedělal problémy, ani z něj nešel strach,“ vzpomíná na Voortrekkera Johannes Haasbroek z organizace Elephant Human Relations Aid. V osmdesátých letech byli zdejší sloni téměř vybiti. Voortrekker byl jedním z prvních slonů, kteří se vrátili zpět po letech, kdy oblastí zmítaly války lidí.

Voortrekker přitom už jednou lovecké kulce unikl – v roce 2008 lovecké povolení na jeho odstřel koupili díky sbírce aktivisté, kteří ho nechali žít. Zbylých pět slonů tehdy takové štěstí nemělo.

Tagy:

Hlavní zprávy

Zakopali válečnou sekeru? Petříček pomáhá Maláčové s kampaní ČSSD v Praze

Ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD) během letákové kampaně v Praze využila pomoc bývalého ministra zahraničí Tomáše Petříčka (ČSSD). Pro leckoho jde o velké překvapení. Petříček totiž v červnu opustil pražskou kandidátku strany, když zjistil, že její lídryní bude právě Maláčová. Ve vedení resortu zahraničí skončil poté, co jeho odvolání navrhl šéf sociálních demokratů Jan Hamáček.

Šéfka TOP 09: Maláčová má panickou obsesi z ODS, strašení si nechte do pohádek

Předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová osočila ministryni práce a sociálních věcí Janu Maláčovou (ČSSD) z toho, že svými výroky o ODS pouze straší lidi. Jednička na kandidátce ČSSD v Praze má podle jedné z tváří koalice Spolu „panickou obsesi“ z občanských demokratů. Maláčová v pořadu Partie Terezie Tománkové tvrdila, že pokud se ODS dostane do nové vlády, dojde na rozsáhlé privatizace a budou se rušit nemocnice v malých městech.

Papež upozornil na sexuální násilí Rudé armády, oběť z Česka bude blahořečena

Papež František při návštěvě Slovenska otevřel i temnou kapitolu z konce války, kdy postupující Rudá armáda hromadně znásilňovala ženy i nezletilé dívky. Svatý otec se v Košicích poklonil památce 16leté Anny Kolesárové, která se ruskému vojákovi odmítla poddat, a ten ji zastřelil. Vatikán aktuálně chystá i blahořečení oběti sexuálního násilí Rudé armády ze Sobotína na Šumpersku, čeští historikové se přitom tématu spíše vyhýbají.

reklama

Domácí zpravodajství

Maláčová by rozdávala každému, říká Ševčík. Inflace podle něj vystoupá na 5 procent

Zvyšování minimální mzdy je pouze politické téma, uvedl k plánu ministryně práce Jany Maláčové na další zvyšování minimální mzdy ekonom a kandidát koalice Trikolory, Svobodných a Soukromníků Miroslav Ševčík v Partii Terezie Tománkové. Zároveň uvedl, že se nárůst inflace nezastaví a do konce roku dosáhne pěti procent, což potvrdil také pirátský senátor Lukáš Wagenknecht.

Horká fáze předvolebního vysílání: CNN Prima NEWS uvádí nové pořady i superdebaty s diváky

CNN Prima NEWS startuje horkou fázi předvolebního vysílání a uvádí celou řadu nových pořadů a formátů, jejichž společným tématem jsou blížící se volby do Poslanecké sněmovny. Od 30. srpna nabízí každý všední den speciální volební blok, dále mimořádná vydání pořadu 360° s diváky ve studiu, dvě superdebaty s lídry stran a v neposlední řadě moderní volební studio v den voleb samotných.

reklama