reklama

Symbol namibijské pouště, slon Voortrekker, byl zabit trofejovým lovcem

Voortrakker byl jedním z prvních slonů, kteří znovu osídlili nambijskou poušť.
Foto: Christin Winter

Vybíjení velkých afrických savců pokračuje. Namibijské úřady povolily odstřel „problémových slonů“. O život ale přišel i světoznámý slon Voortrekker („Průkopník“), a to i přesto, že nepatřil do skupiny, které se lidé chtěli mstít za zničený majetek.

reklama

Vybíjení velkých afrických savců pokračuje. Namibijské úřady povolily odstřel „problémových slonů“. O život ale přišel i světoznámý slon Voortrekker („Průkopník“), a to i přesto, že nepatřil do skupiny, které se lidé chtěli mstít za zničený majetek.

„Chápeme, že jste obdrželi stížnosti od komunit z oblasti Omatjete. Pouštní sloni z populace západního Ugab však k těmto komunitám nepřichází,“ napsali ve svém dopisu Ministerstvu životního prostředí a turismu zástupci ochránců zvířat a zdejších komunit ještě před odstřelem. „Naši lidé z velké části respektují přítomnost slonů a chtějí, aby ve zdejší oblasti zůstali. Střílení slonů žádný problém nevyřeší. Naopak, ještě ho zhoršuje. Chceme, aby naše komunity žily v bezpečí, a proto potřebujeme, aby sloni byli klidní a uvolnění, když do vesnic přijdou. Jsme přesvědčeni, že střílení slonů a jejich vyhánění s puškami jen vyústí v jejich agresivní chování. Na to nemůžeme přistoupit.“

Mluvčí ministerstva uvedl, že za zabití slona byl zaplacen poplatek ve výši téměř dvě stě tisíc korun. Zatím není známo, zda jde o celou částku či jen podíl, který poputuje na odškodnění „poškozené“ komunity. Při vydání povolení však došlo k zásadní chybě. Jak podotknul novinář Niël Terblanché ve svém dopisu MET, Voortrakker nebyl součástí stáda, které stojí za poškozením majetku komunity v Omatjete.

Ministerstvo zveřejnilo fotografie škod, které podle nich odstřel ospravedlňují. Na některých fotografiích jsou jasně viditelné špatně udržované ploty a další stavby, na jiných jsou poškozené snadno vyměnitelné vodní trubky a nádrže.

Studie z roku 2016 odhalila, že se namibijští pouštní slonové liší od svých příbuzných ze savany. Jejich přizpůsobení tomuto prostředí však není přenášeno geny, ale vědomostmi dospělých jedinců.

„Voortrekker byl neuvěřitelně něžný, mírumilovný a báječný slon. Jeho přítomnost ostatní slony uklidňovala. V okolí mu říkali ‚Starý pán‘. Všude byl vítán, protože nikdy nedělal problémy, ani z něj nešel strach,“ vzpomíná na Voortrekkera Johannes Haasbroek z organizace Elephant Human Relations Aid. V osmdesátých letech byli zdejší sloni téměř vybiti. Voortrekker byl jedním z prvních slonů, kteří se vrátili zpět po letech, kdy oblastí zmítaly války lidí.

Voortrekker přitom už jednou lovecké kulce unikl – v roce 2008 lovecké povolení na jeho odstřel koupili díky sbírce aktivisté, kteří ho nechali žít. Zbylých pět slonů tehdy takové štěstí nemělo.

reklama
reklama

Další hlavní zprávy

Fotbal

Že můžeme za korupční kauzu všichni? Nesmírně nás to uráží, zní z fotbalových Teplic

Že můžeme za korupční kauzu všichni? Nesmírně nás to uráží, zní z fotbalových Teplic

„My všichni, co ve fotbale působíme, jsme dopustili tuto situaci,“ řekl předseda FAČR Martin Malík v pondělí ke korupční kauze, která uvrhla do vazby teď už bývalého místopředsedu svazu Romana Berbra a ukončila působení Jozefa Chovance v čele komise rozhodčích. Tento výrok šéfa českého fotbalu pořádně namíchl bosse Teplic Pavla Šedlbauera, který vyzývá k rezignaci členy výkonného výboru asociace. Severočeský klub totiž na nekalé praktiky poukazoval delší dobu.

reklama
Vláda z nás dělá voly, říká ekonom Sedláček. Poprvé za 30 let „ryjeme držkou v zemi“
Škola v přírodě jako boj proti koronaviru. Prymula podporuje oddělení dětí od rodičů
reklama
reklama
Hooligans: Odmítáme rozpoutání násilí po demonstraci. Střety vyprovokovala policie, tvrdí

Domácí

Domácí zpravodajství

Prahu 6 zdobí moderní Marie Terezie za 3,6 milionu. Můžete s ní i virtuálně otáčet
Vlci ztrácejí přirozenou plachost, útoků přibývá. Chovatel přišel za noc o 20 ovcí
Další články
reklama
reklama