
Domácí
Zahraničí
USA
Byznys
Sport
Auto
lovec
Výpis příspěvků ke štítku „lovec“

Zákaz lovu kachen na spadnutí. Australští lovci propadli v testu z myslivosti
Vláda australského státu Victoria v současné době rozhoduje o tom, zda letos povolí odstřel kachen. Proti odsouhlasení lovu však tentokrát nestojí jen ochránci zvířat – podle průzkumu vládní lovecké agentury totiž drtivá většina lovců nedokáže rozeznat druhy, které je povoleno lovit, od těch, které jsou chráněné.

Během honu ukradl jelen myslivci kulovnici a zmizel s ní v lese
Naprosto neuvěřitelnou historku zažili myslivci během pátečního honu v lesích kolem Horní Plané v Jihočeském kraji. Jednomu z nich totiž sebral jelen kulovnici a utekl s ní neznámo kam.

Když rozdíly mizí, 52. díl: Přehlížený obr s dokonalým stolováním
Největší zvířata světa jsou často ta nejpřehlíženější. Platí to i o žirafách. Považujeme je za tiché doplňky africké krajiny či zajímavou atrakci v zoo, ale jinak toho o nich moc nevíme. Žirafy jsou natolik „neviditelné“, že se jimi nezabývá ani mnoho vědců. „Zapomenutá megafauna“ – tento termín používá těch pár výzkumníků, kteří se žirafám věnují, k popisu jejich situace. O slonech, šimpanzích, gorilách a hroších slyšíme neustále. O žirafách, které jsou silně ohroženy klesající populací, však slýcháme jen málokdy.

Kanibalové, starostlivé matky a inspirace umělců i vědců. Co všechno nevíme o pavoucích?
Tvůrci sci-fi seriálů i celovečerních filmů je často používají jako předlohu pro mimozemské tvory. Přitom žijí mezi námi. Krabovci se řadí mezí pavoukovce a odborníci zatím znají přes sto padesát druhů. Některé z nich se vyznačují společenským chováním a dokonce poznají mezi ostatními jedinci vlastní matku. Co všechno o tvorech, před nimiž řada lidí s křikem utíká, ještě nevíme?

Bezpečí pro nosorožce: Národní park, kde pytláky střílejí ostrými
Před sto lety se na území indického národního parku Kaziranga nacházelo jen pár nosorožců indických. Dnes jich zde najdeme více než dva a půl tisíce – tedy celé dvě třetiny celosvětové populace tohoto druhu. Za jejich úspěšným vzestupem stojí poměrně netradiční, ale účinné řešení. Rangeři chránící zdejší zvířecí obyvatele totiž mají dovoleno střílet pytláky, kteří neuposlechnou varování.

Křeček prériový: Krmí se masem, loví štíry a „vyje“ na měsíc
V Sonorské poušti žije nenápadný hlodavec, který vzdáleně připomíná myš domácí. Potkáte ho pouze v noci, kdy vyráží na lov potravy. Je to totiž masožravec a nemá problém ulovit svého příbuzného. Krom toho si bez obav troufne i na štíra.

Čína zakázala kvůli koronaviru prodej divokých zvířat. Ochránci doufají, že natrvalo
Na čínských trzích, v restauracích ani po internetu nebude dočasně možné prodávat divoká zvířata. Čína zákazem prodeje reaguje na rozšíření epidemie koronaviru, který si již vyžádal desítky lidských obětí. Čínské úřady se domnívají, že virus pochází z hada, který byl prodáván na trhu ve Wuhanu. Zde se běžně prodávají divoká zvířata určená ke konzumaci, a to včetně želv, potkanů, hadů či ježků. Právě konzumace divokých zvířat stojí za mnoha epidemiemi nedávné minulosti, jako byl například SARS.

Belgie zakázala lov vlků, doufá v první vlčata po více než sto letech
Belgické úřady stáhly povolení k odlovu vlka, který v Antverpách o Vánocích zabil klokana. Vlk August je totiž druhým vlkem, který se sem vrátil po více než sto letech. Prvním je jeho partnerka Naya, která se v zemi objevila v lednu 2018. Naya se však od loňského ledna postrádá a ochránci se domnívají, že je mrtvá. Za informace o její smrti nabízejí odměnu ve výši více než šesti set tisíc korun.

Na letišti v Peru zadrželi pašeráka, dvacet ptáků vezl v kufru
Muž belgické národnosti byl v pondělí zadržen na letišti v Limě s dvaceti živými ptáky. Hugo Conings zrovna prošel bezpečnostní prohlídkou a chystal se nastoupit do letadla, když si celníci všimli jeho podezřelého kufru.

Zvíře ve znaku: Ohrožená stydlivka z Chile
Kdysi bychom ho našli ve velkých počtech na úpatí majestátních And. Ale i na plachého a nenáročného jelínka, kterého najdeme ve státním znaku Chile, dopadl osud mnoha obyvatel Patagonie. V počtu dvou tisíc jedinců čelí huemul jižní vyhynutí. V roce 2015 byl tento druh zařazen na Červený seznam Mezinárodního svazu ochrany přírody do kategorie „ohrožený“.

Zvíře ve znaku: Bobřík stavitel
Když mluvíme o zvířatech jako státních symbolech, většině z nás na mysl automaticky přijde lev, tygr, medvěd nebo třeba vlk. Ale v takové Kanadě si v roce 1975 schválili, že zdejším národním symbolem bude bobr.

Kruté chytání pěvců kvůli přípravě oblíbeného pokrmu? Francouzi se své tradice nevzdají
Přestože by se mnohé státy mohly od Francie učit o udržování biodiverzity, drží se tato země kruté kulinářské tradice. Přitom po úplném zákazu volá EU i Liga na ochranu ptáků. Jde o takzvanou čižbu, tedy chytání ptáků na větve stromů potřené lepidlem. Poukázal na to magazín Guardian. My jsme vám o tom, že Francie není zdaleka jediná, která se podobných praktik dopouští, psali už v jednom z našich článků.