Rybář za volantem to není. Symbol ryby na autě neznamená automaticky slušného řidiče

Teoreticky by lidé, kteří řídí auto s rybou na nárazníku, měli být laskaví, vstřícní a respektovat dopravní předpisy. Přestože význam tohoto symbolu někteří považují za samozřejmý, mnozí řidiči nemusí tušit, o co ve skutečnosti jde. Rybář za volantem to totiž rozhodně není.

Zdobení exteriéru auta je běžnou věcí, symbol ryby nalepený na víku od kufru či nárazníku se ale v různých formách objevuje nápadně často. Jsou to vždy dvě ohnuté čáry, které se na jedné straně dotýkají a na druhé kříží. Tento jednoduchý symbol se váže k lidem, kteří chtějí informovat ostatní účastníky silničního provozu o své víře v Boha. Znamení ryby bylo od počátku křesťanství symbolem Ježíše Krista.

Ve starověké řečtině ichtysis znamená ryba, ale je to také akrostatický výraz „Iesus Christos Theou Yios Soter“ – Ježíš Kristus, Syn Boží, Spasitel. Moderní křesťané si na auto lepí symbol ryby, aby ostatním řidičům připomněli, že Kristova slova stále žijí a že oni sami se za své náboženství nestydí.

Kříž by byl negativní

Známý symbol kříže se používá až přibližné od 5. století našeho letopočtu a navíc se jedná o symbol samotné klíčové osobnosti křesťanské víry. Zatímco kříž má připomínat ukřižování, smrt a zmrtvýchvstání, ryba symbolizuje křest, život a vitalitu a s tím spojené pozitivní asociace.

Společným jmenovatelem řidičů aut s tímto symbolem by teoreticky měla být ochota a zájem pomoci bližnímu. V moderním pojetí by totiž rybička na autě neměla být jen symbolem náboženství, ale obecně lidí dobré vůle. Není tedy přesné se domnívat, že každý, kdo si na auto nalepí rybičku, je ortodoxní věřící.

Navíc je také možné, že auto s rybou už „podědili“. Majitelé ojetých aut totiž obyčejně staré nálepky neodstraňují. Buď neznají skutečnou symboliku nebo se třeba obávají poškození laku. Pokud jste si koupili ojeté auto s nálepkou, které se chcete zbavit, je nejlepší použít vysokou teplotu. Jednou z nejjednodušších metod je dát auto na slunce a nálepku sloupnout, když  změkne.

„Pokud je to možné, použijte k nasměrování horkého vzduchu na nežádoucí ozdobu fén. Nesmíte používat nože ani škrabky, protože po takovém postupu zůstávají škrábance na laku,“ upozorňuje specialista na polepy automobilů Petr Vorlíček. Zbytky lepidla z karoserie nejlépe dostanete technickým benzinem nebo přípravkem WD-40.

Tagy: