reklama

Závadná pitná voda dál trápí osm obcí na Pohořelicku. Dětem ji nedám, říká místní

Obyvatele osmi obcí na Pohořelicku v Jihomoravském kraji dál trápí problémy s pitnou vodou. Ta tamní už podle hygieniků není vhodná k pití, vaření a běžnému použití pro těhotné ženy a malé děti. Břeclavské vodárny zatím marně pátrají po tom, kdo vodu znečišťuje, a lidem i nadále proplácejí část peněz za její nákup.

reklama

Maminka ročního syna Lucie Richterová je už téměř čtyři měsíce nucená jezdit kupovat zásoby balené vody do obchodu. Ta z domácího vodovodu je totiž stále závadná a není určená ani k pití, ani k vaření. „Když napustím vanu, tak je vana bílá a voda žlutá. Malému samozřejmě musím imrvére kupovat balenou vodu, protože jemu ji nedám,“ popisuje Richterová z Přibic.

Podle ní se nejedná o nic vábného. „Nepřijde mi normální platit za odběr vody stejné peníze, jako by byla v pořádku,“ podotkla žena. Co nebo kdo způsobuje kolísající kvalitu pitné vody, zatím není jasné. Viníka hledají vodárny marně už čtvrtý měsíc.

„Dělali jsme regeneraci vrtů a snížili spodní hladinu vody, abychom zjistili, jestli se to neuvolňuje z vyšších vrstev, pořád je ale hladina vysoká,“ uvedla mluvčí VAK Břeclav Eliška Windová. Aby vodárny mohly pitnou vodu i ve zhoršené kvalitě do obcí dodávat, požádaly hygieniky o zmírnění limitů. Z původního maxima padesáti na osmdesát miligramů dusičnanů na litr. Jenže to se nelíbí starostům dotčených obcí.

Finanční pomoc nestačí

„Je to špatně. Místo toho, abychom se vodu snažili upravit tak, aby měla míň než padesát miligramů, tak si necháme zvýšit limity a řekneme, že padesát je málo, tak to zvedneme na osmdesát a vlastně máme dobrou vodu,“ podotkl starosta Přibic Miroslav Effenberger. Jenže pokud by hygienici nestanovili mírnější limit, následovalo by prý zastavení dodávky veškeré pitné vody.

Matkám s dětmi bude proto firma nadále alespoň částečně proplácet náklady na nákup balených vod. Břeclavské vodárny v tuto chvíli evidují zájem zhruba desítky lidí o formu finanční pomoci. Zatím lidem vyplatili něco málo přes sto tisíc korun. „Poslali nám peníze na účet. Sice to nestačí, ale nic jiného nám nezbyde než si vodu koupit,“ podotkla Richterová.

Pokud se nepodaří zdroj vody vyčistit, je pravděpodobné, že vodárny budou muset najít náhradní vrt s vyhovující vodou.

Tagy:

Hlavní zprávy

Řidiče museli vystříhat, oživovali ho marně. Na Českolipsku mu nedal přednost sypač

Aktualizováno

Na silnici I/9 u Sosnové na Českolipsku zemřel v pondělí ráno senior za volantem osobního auta. Narazil do sypače, který vjížděl z vedlejší silnice a nedal mu přednost. Muž na místě svým zraněním podlehl, řekla ČTK českolipská policejní mluvčí Ivana Baláková. Okolnosti nehody policie vyšetřuje. Kvůli nehodě byla na několik hodin uzavřena silnice I/9 u Sosnové.

Terezu H. stále drží v Pákistánu. Celníkům se propuštění nelíbí, slibují nové důkazy

Češka Tereza Hlůšková, kterou celníci v lednu 2018 zadrželi na letišti v pákistánském Láhauru s devíti kilogramy heroinu, po nedávném propuštění z vězení zatím nemůže odcestovat do České republiky. Podle webu iDNES.cz čeká v Islámábádu na vydání pasu, které se zkomplikovalo, a zároveň celníci v pondělí podají k soudu odvolání proti jejímu propuštění. Do rozhodnutí nebude moci Hlůšková zemi opustit.

Loni jsme dostávali zákusky, teď vozí neočkované. Přednosta ARO nastínil konec covidárií

Máme vakcínu a mysleli jsme si, že nás covid už jen pozlobí. Jenže jsme nepředpokládali, že se lidé nebudou očkovat. V rozhovoru pro CNN Prima NEWS to řekl přednosta ARO/JIP z pražské vinohradské nemocnice František Duška. Popisuje, že na jeho oddělení panuje odlišná atmosféra než loni, tehdy zdravotníci dostávali zákusky ze zavřených restaurací. Pokud lidé podstoupí vakcinaci, mohla by se podle něj v nemocnicích zavřít covidária.

reklama

Domácí zpravodajství

reklama