Závadná pitná voda dál trápí osm obcí na Pohořelicku. Dětem ji nedám, říká místní

Kontaminovaná voda

Obyvatele osmi obcí na Pohořelicku v Jihomoravském kraji dál trápí problémy s pitnou vodou. Ta tamní už podle hygieniků není vhodná k pití, vaření a běžnému použití pro těhotné ženy a malé děti. Břeclavské vodárny zatím marně pátrají po tom, kdo vodu znečišťuje, a lidem i nadále proplácejí část peněz za její nákup.

Maminka ročního syna Lucie Richterová je už téměř čtyři měsíce nucená jezdit kupovat zásoby balené vody do obchodu. Ta z domácího vodovodu je totiž stále závadná a není určená ani k pití, ani k vaření. „Když napustím vanu, tak je vana bílá a voda žlutá. Malému samozřejmě musím imrvére kupovat balenou vodu, protože jemu ji nedám,“ popisuje Richterová z Přibic.

Podle ní se nejedná o nic vábného. „Nepřijde mi normální platit za odběr vody stejné peníze, jako by byla v pořádku,“ podotkla žena. Co nebo kdo způsobuje kolísající kvalitu pitné vody, zatím není jasné. Viníka hledají vodárny marně už čtvrtý měsíc.

„Dělali jsme regeneraci vrtů a snížili spodní hladinu vody, abychom zjistili, jestli se to neuvolňuje z vyšších vrstev, pořád je ale hladina vysoká,“ uvedla mluvčí VAK Břeclav Eliška Windová. Aby vodárny mohly pitnou vodu i ve zhoršené kvalitě do obcí dodávat, požádaly hygieniky o zmírnění limitů. Z původního maxima padesáti na osmdesát miligramů dusičnanů na litr. Jenže to se nelíbí starostům dotčených obcí.

Finanční pomoc nestačí

„Je to špatně. Místo toho, abychom se vodu snažili upravit tak, aby měla míň než padesát miligramů, tak si necháme zvýšit limity a řekneme, že padesát je málo, tak to zvedneme na osmdesát a vlastně máme dobrou vodu,“ podotkl starosta Přibic Miroslav Effenberger. Jenže pokud by hygienici nestanovili mírnější limit, následovalo by prý zastavení dodávky veškeré pitné vody.

Matkám s dětmi bude proto firma nadále alespoň částečně proplácet náklady na nákup balených vod. Břeclavské vodárny v tuto chvíli evidují zájem zhruba desítky lidí o formu finanční pomoci. Zatím lidem vyplatili něco málo přes sto tisíc korun. „Poslali nám peníze na účet. Sice to nestačí, ale nic jiného nám nezbyde než si vodu koupit,“ podotkla Richterová.

Pokud se nepodaří zdroj vody vyčistit, je pravděpodobné, že vodárny budou muset najít náhradní vrt s vyhovující vodou.

Tagy: