Tajemství slavíka Marka Ztraceného: Podváděl pořadatele. Proč mu říkají Bačo?

Zpěvák Marek Ztracený je nyní na vrcholu české pop music. Začátky ovšem byly velmi krušné a cesta na výsluní trnitá. Má za sebou řadu úletů, kterých později litoval. Kvůli šoubyznysu se například vzdal svého rodného příjmení. A pořadatele koncertů tahal za nos.

Když se zpěvák narodil, jmenoval se Miroslav Slodičák. Jeho otec je původem Slovák, který se přestěhoval do Železné Rudy na Šumavu, kde založil rodinu a už tam zůstal natrvalo. „S příjmením jsem neměl vůbec žádný problém. Stejně mi všichni, tak jako mému tátovi, říkali Bačo. Na to jsem slyšel. Dokonce podle nás v Rudě pojmenovali jeden drink – říká se mu Bačovka. Je to vodka s limetkovým sirupem a perlivou vodou,“ prozradil s úsměvem.

Jakmile se vydal na sólovou uměleckou dráhu, bylo mu jasné, že s tímhle jménem v českém šoubyznysu neobstojí. Proto byl nucen, byť s těžkým srdcem, si ho změnit. „Přiznám se, že ze začátku se mi do toho vůbec nechtělo, protože své původní jméno jsem měl rád. I když je pravda, že mi občas působilo potíže. Stávalo se, že mi třeba přišel dopis a na něm bylo napsáno Zlobičák, Dobičák a podobně,“ pokrčil rameny.

K uměleckému pseudonymu došel vylučovací metodou. „Na první desce jsem měl hodně písniček, kde bylo slovo ztrácíš, takže podle toho Ztracený. Chvíli jsem tak byl Mirek Ztracený. Pamatuji si, že ještě na vstupenkách, když mě nechala Aneta Langerová asi dvakrát zahrát na jejím koncertě, jsem byl Míra. Pak jsem to změnil na Marka. Tak mi říkala moje první láska na zakládce,“ vysvětlil zpěvák, který si nové jméno nakonec nechal zapsat i do občanky. „S rodiči jsem všechno konzultoval a neměli s tím žádný problém. Vzali to úplně v pohodě,“ poznamenal hudebník.

Kšefty si domlouval inkognito

Původní příjmení mu ovšem i tak ze začátku jeho profesionální dráhy pomáhalo. „Dělal jsem si sám sobě manažera, ale přišlo mi nevhodné, aby to pořadatelé, fanoušci, zkrátka kdokoliv věděl. A tak jsem dal na webové stránky své druhé telefonní číslo a do něj se představoval jako Miroslav Slodičák. Volající organizátoři kulturních akcí tak neměli tušení, že mluví přímo se mnou... Takhle inkognito jsem si domlouval kšefty,“ zavzpomínal s úsměvem.

I jeho jediný syn, kterému letos bylo deset let, dostal jméno Marek Ztracený. „Byla to jasná volba. Pokud by se jmenoval Slodičák, byl by v tom asi pořádný zmatek,“ dodal zpěvák. Zda se i jeho životní partnerka a matka jeho potomka brzy dočká příjmení Ztracená, se můžeme nechat překvapit. O ruku už ji požádal, ale do roka a do dne u nich neplatí.

Tagy:
Šumava rodina jméno zpěvák koncerty Aneta Langerová Železná Ruda Marek Ztracený Český slavík 2021 Bačovka