
Kalkulace a úspory za energie: Kolik nás stojí letní komfort v domácím bazénu?
Když hydroplán Miss Macao dle plánu nedosedl na letiště v Hongkongu, svět se v oblasti bezpečnosti začal měnit. A to i přesto, že si to mnozí ještě dvacet let neuvědomovali. Od momentu, kdy se čtveřice mužů čínské národnosti rozhodla poprvé v historii převzít kontrolu nad letadlem a unést jej, uplynulo 16. července 77 let. Plán únoscům ani v nejmenším nevyšel, po odporu posádky stroj ztroskotal, přičemž jediným přeživším byl jeden ze strůjců tragédie. Tehdy se o incidentu mluvilo jako o „leteckém pirátství“, o něčem bezprecedentním. Bezpečnost vzala na úkor byznysu za své – a vše nakonec dospělo až k útokům 11. září.
Ukrajinská investigativní nevládní organizace zkoumala trosky sestřelených ruských stíhacích letadel. Ve své zprávě poté uvedla, že Kreml i přes západní sankce stále ve svých letounech používá elektroniku zahraničního původu. Výzkum ilustroval hypotetickou účinnost západních sankcí a zároveň zdůraznil, že tyto snahy do značné míry selhaly v narušování dodavatelských řetězců.
V Hongkongu, švýcarském Curychu nebo Singapuru se nacházejí nejdražší byty na světě. Nejvyšší nájmy lidé platí v americkém New Yorku. Vyplývá to z nové studie Deutsche Bank. Praha se mezi nejdražšími metropolemi pro život na první pohled nenachází. Když se ale porovnají platy v jednotlivých světových centrech, dostupnost bydlení v našem hlavním městě je najednou tristní i z globálního pohledu.
Přes dvacet let prodávala Carol Huiová vafle, vychovávala děti a byla součástí komunity v malém městečku Kennett ve státě Missouri. Její zadržení a očekávaná deportace do Hongkongu tamní obyvatele těžce zasáhly. Řada tamních voličů Donalda Trumpa pocítila, co přináší jím ražená politika v praxi. Příběh paní Huiové se nyní stal předmětem pozornosti řady amerických médií.
Používání lithium-iontových powerbank na palubě některých aerolinek by mohlo být již brzy minulostí. Několik asijských leteckých společností totiž chystá zpřísnit pravidla pro jejich přepravu. Reagují tak na sérii případů jejich přehřátí v letadlech, kvůli kterým nejspíše začalo hořet. Nová opatření by proto měla snížit riziko požárů během letu. Cestující si budou muset dávat pozor, kde mají svou powerbanku uloženou.
Obyvatelé Hongkongu mohli během víkendu poprvé vidět pandí mláďata, která se narodila před šesti měsíci. Ocean Park, kde pandy žijí, nyní vyhlásil soutěž o jejich jména, lidé mohou zasílat návrhy.
Žádné praní, uklízení ani umývání vlasů. Asie i asijské menšiny po celém světě přivítaly nový lunární rok ve znamení dřevěného hada. Ačkoliv je v západním světě vnímán negativně, na druhé straně zeměkoule se považuje za ochránce domu a trpělivého tvora. S novoročními oslavami se pojí i několik zvyků, od nošení červeného oblečení, darování peněz dětem v obálkách či zmíněného nemytí vlasů, které by „smylo veškeré štěstí“. To potvrzují jak Češi žijící v asijských zemích, tak Vietnamci v českém prostředí — byť ne vždy dodržují všechny tradice a spíše řeší, kde v lednu v Česku sehnat banánové listy na tradiční rýžový koláč bánh chưng.
Soud v Hongkongu odsoudil 45 prodemokratických aktivistů na čtyři až deset let vězení na základě bezpečnostního zákona. Informovaly o tom v úterý světové agentury. Zákon zavedla v Hongkongu Čína v roce 2020 po několika měsících prodemokratických protestů. Jedná se o největší soudní proces s aktivisty v Hongkongu, kteří byli obviněni ze spiknutí s cílem spáchat podvratnou činnost. Verdikt kritizovaly Úřad vysokého komisaře OSN pro lidská práva (OHCHR), Evropská unie, Spojené státy či Británie.
Ze zábavního parku v Hongkongu dorazila radostná zpráva. V sekci vzácných asijských zvířat po letech snažení porodila samice pandy velké Ying Ying dvě mláďata a stala se nejstarší zaznamenanou pandou, u níž proběhl zdravý porod. Informoval o tom web CNN.
Celníci v Číně před několika dny zaznamenali zajímavý úlovek, přistihli totiž pašeráka s více než stovkou živých hadů v kalhotách. Podle prohlášení čínské celní správy muže zastavili na hranici u města Šen-čen na jihu země, kam patrně přicestoval z asi 50 kilometrů vzdáleného Hongkongu. Informovala o tom zahraniční média.
Čínská pobřežní stráž o uplynulém víkendu opět pronikla do těsné blízkosti tchajwanského souostroví Ťin-men. „Prosím, okamžitě se otočte,“ vyzvala ohrožená země osádky čtyř čínských hlídkových lodí. Co si myslí přední tchajwanští literáti o možném vojenském útoku, zjišťoval reportér CNN Prima NEWS v tamní metropoli Tchaj-peji. Významný prozaik Liao Hongji (廖鴻基) je přesvědčen, že zemi před čínskou armádou zachrání 160 kilometrů široký pás Pacifiku, tedy Tchajwanská úžina mezi ostrovem a čínskou pevninou. „Invazi považuji za velmi pravděpodobnou, ale samozřejmě si ji nepřeji,“ říká spisovatel Chen Li (陳黎). Prozaik Lo Yi-chin (駱以軍), jeden z deseti nejoceňovanějších autorů na ostrově, přirovnává čínskou propagandu o „osvobození“ Číňanů na Tchaj-wanu k dezinformacím Kremlu o „záchraně“ ruskojazyčného obyvatelstva na Ukrajině.
Restaurace amerického fastfoodového řetězce McDonald's v pátek v mnoha zemích světa zasáhl výpadek počítačového systému. Problémy hlásily provozovny v Japonsku, Hongkongu, Austrálii nebo na Novém Zélandu, v Evropě například v Británii, Německu, Dánsku, Itálii, České republice nebo na Slovensku. Firma podle agentury Reuters uvedla, že útok hackerů za těmito problémy nestál, nic bližšího k příčině ale nesdělila. Situace se později začala vracet k normálu.