reklama

Čech, který zažil tajfun na Filipínách: Lidem dochází zásoby, živel jim sebral domovy

Stovky tisíc lidí na Filipínách oslavily Vánoce bez střechy nad hlavou, pořádného jídla a dokonce pitné vody. Příčinou nepříznivé situace je smrtící tajfun Rai, který se během minulého týdne prohnal provincií Bohol a dalšími oblastmi. Místní obyvatelé se snaží z následků živelné pohromy vzpamatovat, přístup k humanitární pomoci však ztěžují poškozené silnice, záplavy a přerušené elektrické vedení a komunikační sítě. Katastrofickou situaci popsal Čech Tomáš Sluka, který na Filipínách žije.

reklama

Živel připravil o život nejméně 375 lidí, další stovky zranil. Po desítkách dalších se stále pátrá. Tím ale problémy ani zdaleka nekončí – přeživším chybí střecha nad hlavou a nemají přístup k základním věcem, dochází jim jídlo i pitná voda.

Jenom v provincii Bohol přišlo kvůli tajfunu o střechu nad hlavou kolem 150 tisíc rodin. Do oblasti začala kromě vládních prostředků plynout humanitární pomoc ze zahraničí, byť s velkými logistickými obtížemi.

Přírodní katastrofu zažil na vlastní kůži i Tomáš Sluka. Jeho rodina se stihla evakuovat, dům skončil ale zdevastovaný. Kvůli přerušeným komunikačním sítím mezi ostrovem a zbytkem světa jeho příbuzní v České republice nevěděli, zda vůbec zůstal naživu.

„V tu noc zavolal na normální telefon. V tu chvíli jsem věděla, že je průšvih. Nedovolala jsem se zpátky, protože všechny sítě byly přetížené,“ popsala jeho matka Jitka Sluková.

Bez pitné vody a elektřiny začali mnozí místní panikařit. V provincii Bohol začal platit nouzový stav, protože peníze na zvládnutí krize v podstatě nejsou. Před supermarkety stojí dlouhé fronty a mezi lidmi panují obavy z toho, že by kvůli tenčícím se zásobám mohlo začít rabování.

Paniku způsobil také nedostatek benzínu. Palivo pohání generátory, které místní potřebují na provoz domácností. Lidé mnohdy čekají až čtyři hodiny, než dorazí cisterna.

Z dvou tisíců domů zůstalo jen devět

Rai udeřil na Filipíny minulý čtvrtek a byl nejsilnějším tajfunem, který letos zasáhl toto východoasijské souostroví. Podle úřadu OSN pro koordinaci humanitárních záležitostí postihla bouře 1,8 milionu osob a 630 tisíc z nich připravila o domov.

V provincii Jižní Leyte byla zničena i evakuační centra, uvedl úřadující šéf agentury pro veřejné práce Roger Mercado. Žádal přitom o zajištění stanů a stavebního materiálu. Škody na infrastruktuře v této provincii, kde obyvatelé rovněž zoufale potřebují potraviny a vodu, mohou podle něj dosáhnout tří miliard pesos (1,34 miliardy korun).

„Naše zásoby potravin se vyčerpávají. Možná nám za několik dní dojdou úplně,“ popsala Fely Pedrablancaová, starostka města Tubajon na ostrově Dinagat. Tajfun oblast přiléhající k Tichému oceánu do značné míry zpustošil. Podle Pedrablancaové z více než dvou tisíc domů v jejím městě zůstalo stát jen devět.

Prezident Rodrigo Duterte v pondělí nařídil státním úřadům obnovit dodávky elektřiny a slíbil vyčlenit deset miliard pesos (4,48 miliardy korun) na obnovu. Ze zahraničí včetně Japonska a Číny začala do oblasti přicházet humanitární pomoc. Se zajišťováním přístřeší, potravin či lékařské péče pomáhají i agentury OSN.

Tagy:

Hlavní zprávy

Rusové hodně blafují. Rozhodli se Ukrajince šikanovat, tvrdí Šedivý
360°

Rusové hodně blafují. Rozhodli se Ukrajince šikanovat, tvrdí Šedivý

K masivnímu útoku na Ukrajině ze strany Ruska nedojde. Moskva totiž hodně blafuje a rozhodla se Ukrajince šikanovat. V pořadu 360° na CNN Prima NEWS to řekl armádní generál v záloze, vedoucí Katedry bezpečnostních studií CEVRO Institutu Jiří Šedivý. Nevyloučil ale, že by mohlo dojít pravděpodobně k „bojůvkám“ na hranicích.

Účinnost vakcín rychle slábne. Posilovací dávka ale rapidně zvyšuje ochranu, i u omikronu
Koronavirus

Účinnost vakcín rychle slábne. Posilovací dávka ale rapidně zvyšuje ochranu, i u omikronu

Varianta omikron v posledních dnech v Česku přebírá vládu. Z britské studie UK Health Security Agency vyplývá, že účinnost očkovacích látek proti symptomatickému průběhu nemoci je u varianty omikron výrazně nižší než u varianty delta. Ochrana navíc rychle slábne. Vakcíny ale dál spolehlivě chrání člověka před tím, že skončí s těžkým průběhem v nemocnici. V případě přeočkovaní klesá riziko hospitalizace až o 90 %.

Vydají poslanci Babiše policii kvůli Čapímu hnízdu? Sněmovní výbor projedná její žádost

Sněmovní mandátový a imunitní výbor bude v úterý pokračovat v projednávání žádosti o vydání bývalého premiéra Andreje Babiše (ANO) k trestnímu stíhání v případu Čapí hnízdo. Posuzovat má i žádost o vydání někdejšího pražského primátora Bohuslava Svobody (ODS) v kauze opencard. Je možné, že výbor už dá doporučení sněmovnímu plénu, jak by mělo o žádostech rozhodnout.

Expert: Žalob ve sportu kvůli covidu může přibývat. U Djokoviče selhali organizátoři

Expert na sportovní právo Jan Šťovíček se v pořadu 360° na CNN Prima NEWS rozpovídal o sporu srbského tenisty Novaka Djokoviče s australskou vládou. Světová jednička nakonec nemohla nastoupit na Australian Open a pokusit se tak přidat 21. grandslamové vítězství. Předmětem sporu mezi Djokovičem a australskou vládou je fakt, že sportovec není očkován proti covidu.

Záhadná nemoc postihuje mladé lidi v Kanadě. Experti netuší, co vážné potíže způsobuje

Kanadu znepokojuje záhadná nemoc, která postihuje především mladé lidi. Jde o neurologickou chorobu, která se projevuje nespavostí, halucinacemi nebo problémy s myšlením. Oficiální počet nemocných je 48, podle zdrojů webu The Guardian jich ale může být až 150. Experti se přou, co nemoc způsobuje. Podle některých informací se však úřady chystají oznámit, že za vším stála špatná diagnostika.

reklama

Domácí zpravodajství

Farský je vlastizrádce. Jeho stáž v USA je protistátní činnost, zdůrazňuje Okamura

Předseda SPD Tomio Okamura se znovu ostře pustil do poslance Jana Farského (STAN) za jeho osmiměsíční stáž na americké univerzitě v Oregonu. Podle něj politik svým odjezdem, o kterém věděl již před loňskými říjnovými volbami, podvedl voliče. Vzhledem k tomu, co bude Farský v USA studovat, Okamura neváhal v souvislosti s ním použít pojem „vlastizrádce“.

Počet křesťanů klesá, raduje se Pirát. Církev má podle něj špatný vliv na společnost

Počet křesťanů hlásících se ke katolické církvi se za posledních deset let snížil o 340 tisíc, vyplývá to z dat Českého statistického úřadu. V pondělí v podvečer na to upozornil pražský pirátský radní pro bydlení Adam Zábranský s tím, že to není špatná zpráva. Katolická církev v Česku pod vedením kardinála Dominika Duky má podle něj na společnost negativní vliv.

reklama