Takto „děravá“ nebyla Slavia sedm let. Pokud chce titul, musí vyzrát na fantoma Staňka

Pořádné grády dostala nadstavbová skupina o titul fotbalové ligy hned v úvodu. Slavii Praha překvapivě rozmrzel novic nejvyšší soutěže Hradec Králové a „sešívaní“ se propadli na druhé místo. K titulu má nyní nejblíže Viktoria Plzeň, která v neděli pojede uhájit pozici lídra do Edenu. Momentálně slibuje bitva mezi „sešívanými“ a Západočechy ještě větší drama než před pár dny.

Slavii se v lize nestává, že by dostala více než jeden gól. V aktuální sezoně na tuto anomálii došlo jen dvakrát – konkrétně v říjnu v zápase s Českými Budějovicemi (2:2) a v létě s Karvinou (3:3). O to nečekanější bylo, když v Mladé Boleslavi – kde hraje domácí zápasy Hradec Králové – lovil Ondřej Kolář míč ze sítě hned čtyřikrát po trefách Vašulína, Kubaly, Kučery a Vlkanovy.

„Votroci“ porazili vítěze posledních tří ročníků nejvyšší soutěže 4:3. Pro ně samotné z hlediska pozice skalp týmu Jindřicha Trpišovského prakticky nic neznamená. Přece jen se do nadstavbové skupiny o titul procpali jen tak tak a ve čtyřech zbývajících utkáních musí stahovat osmibodové manko na Baník Ostrava. Ale v nováčkovské sezoně je udolání hegemona posledních let obrovskou prestiží. Pyšní mohou být i na zmíněné čtyři branky, které naposledy v lize Pražané inkasovali před sedmi lety – 13. března 2015 prohrála Slavia doma s Mladou Boleslaví 3:4.

„Z nadstavby už zkušenosti máme, víme, jak se hraje o titul. My jsme se ale tentokrát hrozně špatně rozhodovali v defenzivě a situace, které jsme měli vepředu, jsme nevyřešili. Jednou trefíme na brankové čáře hráče do krku, pak nedáme gól po hlavičce z metru. Nebyli jsme schopni míč dotlačit do brány a gólman (Patrik) Vízek? Chytil možná tři góly. Byli jsme v křeči,“ komentoval hrubý nezdar „sešívaných“ trenér Jindřich Trpišovský.

Po závěrečném hvizdu se Hradec Králové ocitl ve velké euforii. A celkem podobná radost byla i jihozápadním směrem od Boleslavi. Viktoria Plzeň zvládla svůj dřívější nedělní part se Slováckem, vyhrála 3:1 a díky představení královehradecké party ční na vrcholu ligové tabulky o dva body nad Slavií.

Skromný hrdina v bráně jako postrach

Za tři body, jejichž důležitost vynikla po zakopnutí Slavie, může Viktoria vděčit především dvěma mužům. Zaprvé útočníkovi Jeanu-Davidu Beauguelovi, který dal dva góly a jeden připravil. Mimochodem díky dvoubrankovému představení se vyhoupl na první místo pořadí boje o titul král střelců. A zadruhé brankáři Jindřichu Staňkovi. Ten byl navzdory výkonu francouzského forvarda vyhlášen hráčem zápasu. Sice kvůli penaltě Slovácka v prvním poločase neudržel už 13. čisté konto sezony, ale spoluhráči mu mohli líbat ruce i nohy.

„Před zápasem se připravuju na každého soupeře, předpokládám, že i oni na mě. Ale věřím si vždycky, že to chytnu a že mi pomůže štěstí. Tentokrát stálo při mně,“ popisoval vždy skromný gólman, jak lapil tři ložené šance soupeře. „V takových zápasech se ukazuje velikost gólmana. Soupeř měl tři tutové šance, při kterých Jindra prokázal svoji kvalitu. Podržel nás,“ chválil trenér Michal Bílek svěřence, který je v kontextu celé sezony hlavním důvodem, díky kterému viktoriáni stále hrají o titul.

Plzeň bude potřebovat podobnou formu Staňka i za několik dní, kdy dojde na zřejmě rozhodující klání celé sezony. Doma ve Vršovicích potřebuje Slavia nutně červenomodré porazit. Ne že by se jí to v uplynulých vzájemných zápasech nedařilo. Z posledních devíti duelů v Edenu odešla jen jednou bez výhry, což se stalo při remíze 0:0 v červnu roku 2020. Tehdy už navíc „sešívaní“ měli jistý titul.

Pokud by Slavia proti Hradci splnila roli favorita, šla by do bitvy s Plzní ve větší pohodě, pod menším tlakem. Takto jsou i přes nepříznivou vzájemnou bilanci ve výhodě „Bílkovci“, kteří zůstanou první i v případě remízy.

Na druhou stranu nemohou být v klidu ani po případném zvládnutí šlágru nadstavby. Jak ukázali právě „Votroci“, i týmy už bez reálných šancí na zisk trofeje mohou pořádně kousat. „Každý zápas v nadstavbě bude vlastně vrchol sezony, každý víkend musíme hrát, jako by to byl sedmý zápas play-off v hokeji,“ má jasno už citovaný plzeňský hrdina Staněk.

„Nebudeme si nic nalhávat. Pro nás je to senzační vítězství. Nádherné a sladké. Mám jako trenér radost z toho, že jsme se prezentovali kvalitním fotbalem. Když už jsme se dostali do mistrovské skupiny, což zní hezky, nechtěli jsme být za ořezávátka,“ řekl po šokujícím výsledku trenér Hradce Miroslav Koubek.

Jeho tým pořádně zahýbal s tím, kdo se může stát mistrem. Využije Viktoria v neděli 1. května velké hradecké pomoci?

Tagy: