reklama

Tatra kolem světa 2 zpátky doma, v Íránu týmu hrozilo vězení. Víme proč

Po vzoru expedice z konce osmdesátých let se vydali šířit dobré jméno České republiky do světa. Teď se výprava Tatra kolem světa 2 dočasně vrací domů. Překážkou nebyla jen situace okolo nového koronaviru. V Íránu jim úřady kvůli podezření ze špionáže neprodloužily víza a dokonce jim hrozilo vězení. V pořadu Nový den se o zážitky z první části expedice podělil zakladatel týmu Marek Havlíček.

reklama
Upozornili nás, že budeme evidovaní jako podezřelí, jako špioni. Takže od té doby nás sledovalo jedno nebo dvě auta

„V době koronavirové pandemie je cestovat hrozně náročné a my jsme si to zkomplikovali tím, že když jsme překračovali hranici z Turecka do Íránu, zaparkovali jsme u přehrady a přijela tam policie, že máme to místo opustit. Všichni jsme balili a připravovali se na odjezd, ale náš druhý kameraman a dronista Michal Prskavec vyletěl dronem, takže policie se hned vrátila a během několika minut nás zatkli a uvěznili. Poté, co nás dostali ven s ambasádou, nás upozornili, že od té doby budeme evidovaní jako podezřelí, jako špioni. Takže od té doby nás sledovalo jedno nebo dvě auta,“ přiblížil situaci zakladatel týmu Marek Havlíček v pořadu Nový den.

Doporučili nám, abychom zemi okamžitě opustili

Během tří měsíců, kdy cestovali po Íránu, proběhlo podle něj několik výslechů a před týdnem v úterý předvolali na výslech i jejich kamarádku, která jim pomáhala s vízy, a sebrali jí kvůli podezření ze spolupráce se špiony – tedy s nimi – pas.

K tématu

„Ambasáda nám doporučila, abychom okamžitě tu zem opustili, protože ty informace, které se tam nashromáždily, jim dávají víc a víc důkazů, že jsme asi ti špioni… Takže během pár hodin jsme museli zabalit a přesunout auta,“ dodal s tím, že nyní čekají, zda automobily v pořádku dorazí po moři do Ruska.

Moderátory zajímalo, zda má i po všech peripetiích, které zažili, stále chuť dál s tatrovkou cestovat a neodpískat tuto expedici?

„Já jsem objel svět, objel jsem Afriku a vím, že cestování není vůbec lehké. Je to spousta pozitivních a hezkých zážitků, ale i spousta negativních. Já jsem se rozhodl tuto expedici oživit po třiceti letech a chtěl jsem lidem ukázat, co to cestování je a chtěl jsem jim to zprostředkovat. Takže jsem kapitán lodi, který se nikdy nevzdá z principu a bude bojovat do posledního dechu, aby to dotáhl do konce,“ vysvětlil Havlíček.

Do posledního dechu a roztrhání těla

„Kdybych cestoval jako soukromá osoba, tak se na to můžu kdykoliv vykašlat, ale dal jsem závazek našim partnerům, sponzorům, lidem, kteří nás podpořili, takže moje povinnost je do posledního dechu a do roztrhání těla bojovat a dotáhnout to do konce,“ dodal.

„Když se nám podaří dostat se teď do Ruska, tak se dostaneme –⁠ nebo chceme dostat –⁠ někam ke gruzínským hranicím. Něco natočíme, něco poznáme, zazimujeme a poletíme zase zpátky,“ shrnul na závěr nejbližší plány zakladatel projektu Tatra kolem světa 2.

Tagy: Tatra špionáž návrat Írán Tatra kolem světa 2 koronavirus

Další hlavní zprávy

Sledujte v TV

Jak si v televizi naladíte program CNN Prima NEWS? Tady je detailní návod

Jak si v televizi naladíte program CNN Prima NEWS? Tady je detailní návod

Ještě nemáte naladěný kanál CNN Prima NEWS? Poradíme vám, jak na to. Stanici si můžete naladit po celé České republice i na Slovensku. Zatímco na Slovensku jej poskytují pouze operátoři, v Česku je dostupný i v terestrice. Nově naladíte CNN Prima NEWS u služby 02TV na programové pozici 16. Pokud se Vám program automaticky nenaladil, restartujte prosím Vaše zařízení.

reklama
Vyzula: Blatný skočil do vlaku, který jede šílenou rychlostí. Situace je katastrofická
Za čtvrtek zatím přibylo téměř 7000 nakažených. Celkový počet případů přesáhl 300 tisíc
V klíčových státech Trump dohání Bidena. Průzkumy se ale vyplatí brát s rezervou
Nice, Avignon, Saúdská Arábie. Teroristé podnikli útoky na tři cíle a zabili tři lidi
reklama
reklama
Kdo je nový ministr Jan Blatný? Odborník a primář, který zakazoval návštěvy dětí

Vláda

Domácí zpravodajství

Babiš: Faltýnkova cesta do Španělska se mi nelíbí a není to dobrý příklad pro lidi
Světový den mrtvice. Ročně postihne až třicet tisíc Čechů, první pomoc je nutná do hodiny
ANKETA: Dodržují Češi zákaz nočního vycházení? Ptali jsme se lidí v centru Prahy
Další články
reklama
reklama