reklama

Tatra kolem světa 2 zpátky doma, v Íránu týmu hrozilo vězení. Víme proč

Po vzoru expedice z konce osmdesátých let se vydali šířit dobré jméno České republiky do světa. Teď se výprava Tatra kolem světa 2 dočasně vrací domů. Překážkou nebyla jen situace okolo nového koronaviru. V Íránu jim úřady kvůli podezření ze špionáže neprodloužily víza a dokonce jim hrozilo vězení. V pořadu Nový den se o zážitky z první části expedice podělil zakladatel týmu Marek Havlíček.

reklama
Upozornili nás, že budeme evidovaní jako podezřelí, jako špioni. Takže od té doby nás sledovalo jedno nebo dvě auta

„V době koronavirové pandemie je cestovat hrozně náročné a my jsme si to zkomplikovali tím, že když jsme překračovali hranici z Turecka do Íránu, zaparkovali jsme u přehrady a přijela tam policie, že máme to místo opustit. Všichni jsme balili a připravovali se na odjezd, ale náš druhý kameraman a dronista Michal Prskavec vyletěl dronem, takže policie se hned vrátila a během několika minut nás zatkli a uvěznili. Poté, co nás dostali ven s ambasádou, nás upozornili, že od té doby budeme evidovaní jako podezřelí, jako špioni. Takže od té doby nás sledovalo jedno nebo dvě auta,“ přiblížil situaci zakladatel týmu Marek Havlíček v pořadu Nový den.

Doporučili nám, abychom zemi okamžitě opustili

Během tří měsíců, kdy cestovali po Íránu, proběhlo podle něj několik výslechů a před týdnem v úterý předvolali na výslech i jejich kamarádku, která jim pomáhala s vízy, a sebrali jí kvůli podezření ze spolupráce se špiony – tedy s nimi – pas.

„Ambasáda nám doporučila, abychom okamžitě tu zem opustili, protože ty informace, které se tam nashromáždily, jim dávají víc a víc důkazů, že jsme asi ti špioni… Takže během pár hodin jsme museli zabalit a přesunout auta,“ dodal s tím, že nyní čekají, zda automobily v pořádku dorazí po moři do Ruska.

Moderátory zajímalo, zda má i po všech peripetiích, které zažili, stále chuť dál s tatrovkou cestovat a neodpískat tuto expedici?

„Já jsem objel svět, objel jsem Afriku a vím, že cestování není vůbec lehké. Je to spousta pozitivních a hezkých zážitků, ale i spousta negativních. Já jsem se rozhodl tuto expedici oživit po třiceti letech a chtěl jsem lidem ukázat, co to cestování je a chtěl jsem jim to zprostředkovat. Takže jsem kapitán lodi, který se nikdy nevzdá z principu a bude bojovat do posledního dechu, aby to dotáhl do konce,“ vysvětlil Havlíček.

Do posledního dechu a roztrhání těla

„Kdybych cestoval jako soukromá osoba, tak se na to můžu kdykoliv vykašlat, ale dal jsem závazek našim partnerům, sponzorům, lidem, kteří nás podpořili, takže moje povinnost je do posledního dechu a do roztrhání těla bojovat a dotáhnout to do konce,“ dodal.

„Když se nám podaří dostat se teď do Ruska, tak se dostaneme –⁠ nebo chceme dostat –⁠ někam ke gruzínským hranicím. Něco natočíme, něco poznáme, zazimujeme a poletíme zase zpátky,“ shrnul na závěr nejbližší plány zakladatel projektu Tatra kolem světa 2.

Tagy:

Hlavní zprávy

Analytik: Ukrajinští radikálové prezidentovi vyčítají mírnost k Rusům i židovský původ
360°

Analytik: Ukrajinští radikálové prezidentovi vyčítají mírnost k Rusům i židovský původ

Pokud by došlo k válce mezi Ruskem a Ukrajinou, pro Moskvu by bylo lepší zaútočit hned, než bude druhá největší země Evropy lépe vyzbrojená. Uvedl to v pořadu 360° analytik Lukáš Visinger, který poukázal i na kritiku ze strany radikální pravice vůči ukrajinskému prezidentovi. Podle předsedy sněmovního výboru pro bezpečnost Pavla Žáčka (ODS) musíme být kvůli vypjatým vztahům připraveni na jakýkoli scénář a být dostatečně vybaveni k tomu, abychom pomohli Ukrajině. Zatím je však podle něj modernizace naší armády nedostatečná.

Předváděl opici, nezahraje si 30 zápasů. Český hokejista má v zámoří stop za rasismus
Hokej

Předváděl opici, nezahraje si 30 zápasů. Český hokejista má v zámoří stop za rasismus

Český útočník Kryštof Hrabík dostal v nižší zámořské hokejové soutěži AHL zákaz startu ve 30 zápasech za rasistické gesto k protihráči. Dvaadvacetiletý kladenský odchovanec se ho dopustil minulý týden v utkání farmářského týmu San Jose Barracuda proti Tucson Roadrunners vůči útočníkovi tmavé pleti Boku Imamovi. Podle zámořských médií Hrabík pohybem předstíral opici.

Sledujte ŽIVĚ Partii s Blažkem a Benešovou: Jak by řešili kauzu Vlasty Parkanové?

Změní českou justici případ bývalé ministryně Vlasty Parkanové? Na otázku budou hledat odpovědi hosté Partie Terezie Tománkové ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) a jeho předchůdkyně ve vládě Marie Benešová (za ANO). Následovat bude velká diskuse o testování, očkování a nových protipandemických opatřeních, které se zúčastní hned několik zástupců různých politických stran. Pořad můžete sledovat v neděli od 11 hodin na CNN Prima NEWS nebo v tomto článku.

To si Štrasburk za rámeček nedá. Právníci a politici cupují verdikt v kauze Michalákové

Verdikt Evropského soudu pro lidská práva v kauze Evy Michalákové vyvolal vlnu překvapení, rozhořčení i mrzení. Politici například zmiňují, že se evropská justice nezabývala klíčovými poznatky, které hrály ve prospěch české matky. Podobně se vyjádřili i někteří právníci. Česká Kancelář vládního zmocněnce ve svém stanovisku naopak uvedla, že Michaláková neměla podat stížnost za své děti, protože s nimi byla ve střetu zájmů.

Hrozí další covidový let? Vyloučit to nelze, je to ruleta, tvrdí Český olympijský výbor

V nejhorší možné situaci, pokud jde o šíření koronaviru v Česku, budou sportovci příští týden vyrážet na zimní olympiádu v Pekingu. Český olympijský výbor (ČOV) věří, že udělal maximum v přípravách bezpečnostních opatření, přesto se nedají vyloučit případy pozitivních výsledků testů, ať už před odletem či po příletu do dějiště her.

reklama

Domácí zpravodajství

Pět let od smrti herce Pavlaty: Obermaierová ho podváděla, pro Vetchého byl jako táta

Známého dabéra a herce Michala Pavlatu, který před pěti lety zemřel ve věku jednasedmdesáti let, na sklonku života sužovaly velké zdravotní problémy. Prodělal urologickou operaci, léčil se s chronickou obstrukční plicní nemocí, a nakonec onemocněl rakovinou. O tom, s čím se potýká, neměli jeho kolegové tušení. Nesvěřil se ani své lásce z mládí, herečce Jaroslavě Obermaierové.

reklama