INTERVIEW, Marek Havlíček - 3.7. v 17:30
Posádka Tatry kolem světa 2 vyrazila na tříletou expedici v únoru letošního roku. Jejich cílem je ujet 270 tisíc kilometrů a chtějí projet asi 70 zemí. O tom, jak jim cestu zkomplikovala pandemie koronaviru a dalších zážitcích mluvil velitel posádky Marek Havlíček v pořadu Interview televize CNN Prima NEWS.
„Koronavirus nám zpřeházel všechny plány. V současné době jsme měli být v Rusku, ale tři měsíce jsme uvízli v Turecku. Odtamtud jsme měli jet do Gruzie, Arménie, Ázerbájdžánu, ale to se nám bohužel nepovedlo,“ popsal velitel posádky Marek Havlíček. Upozornil, že se jim ale podařilo dostat do Íránu, kde jsou skoro třetí týden.
Hranice do Turkmenistánu, kam měli dál pokračovat, jsou také uzavřené. „Buď počkáme ještě tři týdny, nebo je další alternativa Pákistán. Anebo se po vodě dostaneme do Indie. Situace je nevyzpytatelná, celý svět se změnil a naší trasu plánujeme podle aktuálních informací, které dostáváme,“ vysvětlil Havlíček s tím, že spolupracují s velvyslanectvím, které jim dává informace z první ruky.
V Íránu je druhá vlna koronaviru
„I když se zdálo, že se nám kvůli pandemii všechny plány přetrhají a neprospěje to expedici, tak si naopak myslím, že jsme díky ní mohli natočit a získat výborné materiály, které budeme moct nabídnout lidem. Nejen přes Facebook, ale i přes seriál, který točíme,“ upozornil.
V současné době jsou asi 30 kilometrů od Teheránu ve velkém servisu Tatry. „Pomohli nám opravit auto, servisovali nám ho a poskytli zázemí. Máme tu vše, co potřebujeme ke kempování, takže nabíráme síly a za dva dny se pouštíme na třítýdenní okruh jižním Íránem,“ uvedl plány posádky.
Upozornil, že v Íránu je ale druhá vlna koronaviru, takže se některé regiony uzavírají. „Některé jsou pořád otevřené, takže bychom chtěli projet hlavní města, jako je Šíráz, a dostat se až na jih k moři. Některá města se možná do dvou až tří dnů uzavřou, děláme itinerář pár dní předem a upravujeme ho podle aktuálních informací,“ upřesnil.
Půlhodinová radioaktivní lázeň
S posádkou se snaží poznat nejzapadlejší místa zemí. „Když se někdo na cestě zmíní, že zná třeba dřevorubce vysoko v horách, tak neváháme změnit plány a využít potenciálu našeho auta. Chceme vidět přirozený život lidí v zemích, které navštívíme. A odlehlá místa nás lákají daleko více než hlavní atrakce, kde se točí spousta turistů,“ uvedl šéf expedice.
Po cestě je potkalo i mnoho zajímavých zážitků. Například před týdnem, když jeli na sever ke Kaspickému moři, kde navštívili lázeňské městečko. „Užili jsme si asi půlhodinový relax v teplé vodě v lázních. A když jsme se připojili k počítači, někdo nás informoval o tom, že městečko je nejvíce radioaktivní na celém světě, Černobyl je na čtvrtém místě. Takže jsme si užili půlhodinovou radioaktivní lázeň,“ popsal s úsměvem šéf posádky.
Dodal, že se snažili umýt mýdlem, ale nedopídili se k tomu, čím by radioaktivitu ze sebe smyli. „Měli jsme být vystavení asi třistanásobku běžné dávky, ale necítíme na sobě, že bychom nějak zdravotně trpěli. V tom městečku žije 30 tisíc lidí, a i když tam je vyšší úmrtnost, lidé tam stále žijí, takže nám snad nic nehrozí,“ ujistil se.
Dnes jsme jeli dál k pobřeží, směr Kaspické moře. Voda v něm byla jako kafe, ale zákaz koupání a nařízení hlídali...
Posted by Tatra kolem světa 2 on Friday, June 26, 2020
Žena do týmu patří
Podle něj je v Íránu silná česko-íránská komunita. „V 60 –70. letech sem přijelo spoustu lidí z Československa, protože tenkrát byla naše země velkou strojírenskou velmocí. Navštívili jsme jednoho Čecho-Íránce, který tu má firmu na výrobu zápalek. Velká část jeho strojů je z Československa. Pídíme se po české stopě, je tu asi dvacet cukrovarů, spoustu strojních dílen,“ vysvětlil s tím, že jsou ve spojení s velvyslancem, který jim pomáhá hledat krajany a místa, kde v 70. letech Česká republika postavila třeba cukrovary.
Velitel posádky také řekl, že výhledově je v plánu, že by členem posádky byla i žena, v současné době jsou totiž na cestě čtyři muži. „Máme v plánu, že sem přijede kameramanka. Také žena, která nám bude pomáhat s průvodcováním,“ řekl Havlíček. Podle něj žena do týmu patří. „Cestování není jen doménou mužů, takže se nebráníme tomu, aby tady ženy byly. A doufám, že tady budou. Až se situace uklidní, tak za námi přiletí.“