reklama

Koronavirus nám zpřeházel všechny plány, řekl velitel posádky Tatry kolem světa 2

Posádka Tatry kolem světa 2 vyrazila na tříletou expedici v únoru letošního roku. Jejich cílem je ujet 270 tisíc kilometrů a chtějí projet asi 70 zemí. O tom, jak jim cestu zkomplikovala pandemie koronaviru a dalších zážitcích mluvil velitel posádky Marek Havlíček v pořadu Interview televize CNN Prima NEWS.

reklama

„Koronavirus nám zpřeházel všechny plány. V současné době jsme měli být v Rusku, ale tři měsíce jsme uvízli v Turecku. Odtamtud jsme měli jet do Gruzie, Arménie, Ázerbájdžánu, ale to se nám bohužel nepovedlo,“ popsal velitel posádky Marek Havlíček. Upozornil, že se jim ale podařilo dostat do Íránu, kde jsou skoro třetí týden.

Hranice do Turkmenistánu, kam měli dál pokračovat, jsou také uzavřené. „Buď počkáme ještě tři týdny, nebo je další alternativa Pákistán. Anebo se po vodě dostaneme do Indie. Situace je nevyzpytatelná, celý svět se změnil a naší trasu plánujeme podle aktuálních informací, které dostáváme,“ vysvětlil Havlíček s tím, že spolupracují s velvyslanectvím, které jim dává informace z první ruky.

V Íránu je druhá vlna koronaviru

„I když se zdálo, že se nám kvůli pandemii všechny plány přetrhají a neprospěje to expedici, tak si naopak myslím, že jsme díky ní mohli natočit a získat výborné materiály, které budeme moct nabídnout lidem. Nejen přes Facebook, ale i přes seriál, který točíme,“ upozornil.

V současné době jsou asi 30 kilometrů od Teheránu ve velkém servisu Tatry. „Pomohli nám opravit auto, servisovali nám ho a poskytli zázemí. Máme tu vše, co potřebujeme ke kempování, takže nabíráme síly a za dva dny se pouštíme na třítýdenní okruh jižním Íránem,“ uvedl plány posádky.

Upozornil, že v Íránu je ale druhá vlna koronaviru, takže se některé regiony uzavírají. „Některé jsou pořád otevřené, takže bychom chtěli projet hlavní města, jako je Šíráz, a dostat se až na jih k moři. Některá města se možná do dvou až tří dnů uzavřou, děláme itinerář pár dní předem a upravujeme ho podle aktuálních informací,“ upřesnil.

K tématu

Půlhodinová radioaktivní lázeň

S posádkou se snaží poznat nejzapadlejší místa zemí. „Když se někdo na cestě zmíní, že zná třeba dřevorubce vysoko v horách, tak neváháme změnit plány a využít potenciálu našeho auta. Chceme vidět přirozený život lidí v zemích, které navštívíme. A odlehlá místa nás lákají daleko více než hlavní atrakce, kde se točí spousta turistů,“ uvedl šéf expedice.

Po cestě je potkalo i mnoho zajímavých zážitků. Například před týdnem, když jeli na sever ke Kaspickému moři, kde navštívili lázeňské městečko. „Užili jsme si asi půlhodinový relax v teplé vodě v lázních. A když jsme se připojili k počítači, někdo nás informoval o tom, že městečko je nejvíce radioaktivní na celém světě, Černobyl je na čtvrtém místě. Takže jsme si užili půlhodinovou radioaktivní lázeň,“ popsal s úsměvem šéf posádky.

Dodal, že se snažili umýt mýdlem, ale nedopídili se k tomu, čím by radioaktivitu ze sebe smyli. „Měli jsme být vystavení asi třistanásobku běžné dávky, ale necítíme na sobě, že bychom nějak zdravotně trpěli. V tom městečku žije 30 tisíc lidí, a i když tam je vyšší úmrtnost, lidé tam stále žijí, takže nám snad nic nehrozí,“ ujistil se.

Dnes jsme jeli dál k pobřeží, směr Kaspické moře. Voda v něm byla jako kafe, ale zákaz koupání a nařízení hlídali...

Posted by Tatra kolem světa 2 on Friday, June 26, 2020

Žena do týmu patří

Podle něj je v Íránu silná česko-íránská komunita. „V 60 –70. letech sem přijelo spoustu lidí z Československa, protože tenkrát byla naše země velkou strojírenskou velmocí. Navštívili jsme jednoho Čecho-Íránce, který tu má firmu na výrobu zápalek. Velká část jeho strojů je z Československa. Pídíme se po české stopě, je tu asi dvacet cukrovarů, spoustu strojních dílen,“ vysvětlil s tím, že jsou ve spojení s velvyslancem, který jim pomáhá hledat krajany a místa, kde v 70. letech Česká republika postavila třeba cukrovary.

Velitel posádky také řekl, že výhledově je v plánu, že by členem posádky byla i žena, v současné době jsou totiž na cestě čtyři muži. „Máme v plánu, že sem přijede kameramanka. Také žena, která nám bude pomáhat s průvodcováním,“ řekl Havlíček. Podle něj žena do týmu patří. „Cestování není jen doménou mužů, takže se nebráníme tomu, aby tady ženy byly. A doufám, že tady budou. Až se situace uklidní, tak za námi přiletí.“

Tagy: expedice pandemie cestování Írán Tatra kolem světa 2

Další hlavní zprávy

Slovensko

Spolumajitele Penty Haščáka poslal soud do vazby. Viní ho i z praní špinavých peněz

Spolumajitele Penty Haščáka poslal soud do vazby. Viní ho i z praní špinavých peněz

Soud na Slovensku poslal v pátek večer do vazby spolumajitele finanční skupiny Penta Investments Jaroslava Haščáka, kterého policie v úterý zadržela a obvinila z korupce a praní špinavých peněz. Novinářům to řekl prokurátor. Obhajoba podala proti rozhodnutí soudkyně Specializovaného trestního soudu stížnost, na verdikt odvolacího soudu bude Haščák čekat ve vazbě.

Lidé si užívají rozvolněná opatření. Odborníci varují před přílišným optimismem
Další koronaviry kolují v přírodě, tvrdí čínská viroložka. Zásobárnou jsou netopýři
Blatný: Nechejme se otestovat, abychom udrželi otevřené obchody a společenský život
Pod autobusem na Jihlavsku se utrhla krajnice, vezl školáky. Tři těžce zranění
Hrozil bombami v nemocnicích, obchodech či poštách. Policisté ho dopadli v zahraničí
reklama
reklama
Nedočkaví štamgasti vyrazili na pivo už v šest ráno. O půl sedmé byla plná hospoda

Lidé

Domácí zpravodajství

Kampaň za miliony obnoví důvěru, tvrdí Havlíčkův úřad. Bábek: Stačí změnit komunikaci
Ve věznicích kvůli covidu chybí stovky dozorců. Budou za ně zaskakovat policisté
Stovky volných termínů, jednotky zájemců. Učitelé se na covid testy zdarma nehrnou
Další články
reklama
reklama