Pro těhotnou ženu si přišla policie kvůli postu na Facebooku. Zatčení vysílala živě

Osmadvacetiletou těhotnou Australanku zatkla tamní policie kvůli tomu, že na Facebooku vyzývala občany k účasti na sobotní zakázané demonstraci ve městě Ballarat ve státě Victoria. Zadržená Zoe Buhlerová celý policejní zásah dokonce vysílala v přímém přenosu.

Poté, co policisté Buhlerové sdělili, že je zatčena, začala plakat a slíbila, že všechny příspěvky smaže. Policie totiž mimo jiné požadovala její mobilní telefon a počítač. Video, které natáčela a v přímém přenosu na Facebooku vysílala Buhlerová a poté její manžel, ukazuje, jak celý zásah probíhal – od příchodu policie s povolením k prohlídce domu až po spoutání těhotné ženy.

Za hodinu na ultrazvuk

„Jsou tu mé děti a za hodinu mám jít na ultrazvuk. S radostí příspěvek smažu,“ řekla velícímu důstojníkovi Buhlerová s tím, že si rozhodně neuvědomovala, že by se sdílením zakázané demonstrace dopouštěla něčeho špatného.

„Bylo zajištěno mobilní zařízení. Výsledkem je, že 28letá žena byla obviněna z trestného činu podněcování,“ uvedla mluvčí tamní policie.

Mluvčí doplnila, že se dozvěděli o sobotním shromáždění proti plánovaným protikoronavirovým opatřením ve městě Ballarat a varovali kohokoli, kdo uvažuje o účasti na protestu, aby očekával rychlou a tvrdou policejní reakci. Demonstrace totiž byla zakázaná.

Událost byla odstraněna

Facebookový profil Zoe Buhlerové obsahoval odkazy na sobotní protestní akci. Po jejím zatčení byla celá událost ze sociální sítě odstraněna. „Nebudeme váhat s udělením pokuty ve výši 1 652 dolarů (v přepočtu 36 a půl tisíce korun) každému, kdo poruší omezení. V případě potřeby bude i zatčen,“ varovala mluvčí.

Buhlerová není zdaleka jedinou osobou, která měla kvůli sobotní demonstraci problémy s policií. Muži zákona v souvislosti se zakázaným protestem zadrželi také dva muže a známého mediálního pracovníka Sama Newmana.

Tagy: