Těla ruských vojáků lemují silnici. Reportér popsal „vyčišťovací operaci“ Ukrajinců na Donbase

Tělo zabitého ruského vojáka u města Lyman

Silnici do nově osvobozené ukrajinské vsi Storoževe lemují těla ruských vojáků a vyhořelá obrněná vozidla, píše agentura Reuters z míst bojů na Ukrajině.

Příšerné scény svědčí o zuřivosti bojů, během kterých ukrajinské jednotky v posledních dnech dobyly Storoževe a několik dalších vesnic v rámci protiofenzivy na jihu a východě Ukrajiny. Někteří mrtví ruští vojáci leželi na prašné zemi vedle vraků svých vozidel, když novináři ve středu dorazili do vesnice. Další těla ležela v trávě a na polích v okolí, tam, kde byli Rusové zabiti.

Malé vesnické jednopodlažní domky lemující silnici těžce poškodilo ostřelování, jejich střechy buď úplně zmizely, anebo v nich zejí díry. Na kraji silnice ležel opuštěný převrácený kočárek. Ve vesnici panovalo ticho, její obyvatelé odešli nebo zůstali mimo dohled.

„Před třemi dny jsme osvobodili Storoževe. Můžete sami vidět, jak toho bylo dosaženo. Můžete vidět zničené zařízení. Sláva Ukrajině,“ řekl Reuters ve vsi ukrajinský voják, který uvedl jen své křestní jméno Artem.

V pondělí se na internetu objevil snímek zachycující ukrajinské vojáky s žlutomodrou ukrajinskou vlajkou před poničeným domem ve Storoževu. Vesnici obsadily ruské síly v březnu 2022, měsíc po rozpoutání ruské invaze na Ukrajinu.

Ukrajinští vojáci uvedli, že při „vyčišťovací operaci“ přišla o život padesátka ruských vojáků, čtyři padli do zajetí. Reuters nebyl s to ověřit počet ruských obětí, přestože mrtvoly stále ležely rozházené po silnici a blízkých polích.

Storoževe patří k obcím u řeky Mokri Jaly, které ukrajinské síly podle Kyjeva osvobodily od zahájení protiofenzivy. Reportéři Reuters v úterý dorazili také do nedaleké vesnice Neskučne, čímž poskytli první nezávislé potvrzení ukrajinského postupu.

Tagy:
válka silnice Ukrajina mrtvola mrtví Rusko Donbas Kyjev Reuters boje ruská invaze na Ukrajinu protiofenzíva Storoževe