Telefony ven, přepisuje se rekord. LeBron zažil show, kterou umí nabídnout jen v USA

Slavná basketbalová značka LA Lakers nezažívá v této sezoně idylické chvíle. Ale během úterního večera bylo vše zapomenuto. I fakt, že losangeleská organizace s Oklahomou ten den prohrála. NBA má díky LeBronu Jamesovi po 39 letech nového rekordmana v počtu nastřílených bodů. A tento přepis historie si vysloužil show, kterou v zámoří kvůli „pouhé“ statistice zkrátka umí. „V Americe zábavný prvek prodává dění na palubovce,“ popisuje pro CNN Prima NEWS někdejší kouč české reprezentace Michal Ježdík.

Když se v některém z nejpopulárnějších sportů v Severní Americe blíží překonání významnější mety, intenzivně se o tom dlouho dopředu mluví. A když se tak konečně stane, ceremoniálně má zámoří zvládnuté statistické zářezy a stanovení rekordů na jedničku. Často ani nevadí, když se daný hráč dočká na půdě soupeře. Rivalita jde stranou, aplaudují všichni.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: „Messi efekt“ pociťuje i basketbalová legenda Jordan. Za co vděčí slavnému Argentinci?

Jaromír Jágr o víkendu trumfl velkolepý rekord, ke kterému se blížil v tichosti. V extralize proti Třinci 50letý velikán přidal kariérní gól s pořadovým číslem 1099 v elitních světových soutěžích a v reprezentaci, čímž překonal pravděpodobně největšího hokejistu všech dob Kanaďana Wayna Gretzkyho v žebříčku nejlepších kanonýrů světa. Jágr si pouze plácl se spoluhráči a jelo se dál. Žádný šrumec. Při pohledu za oceán se dá říct: Nevyužitá příležitost.

V úterý večer padl v losangeleské Crypto.com Areně nový rekord ve zcela odlišných kulisách.

Nejbohatší basketbalista v dějinách tohoto sportu LeBron James vstupuje do zápasu s Oklahomou s tím, že může být za pár desítek minut nejbodovějším hráčem historie. Lidé chtěli být u toho, prodejci vstupenek věděli, že lidé u toho budou chtít být. Proto v publiku sedí i nadšenci, kteří za lístek na speciální utkání základní části – s rizikem, že může jít o zcela běžný duel, pokud by 38letý James mířil na koš mizerně – zaplatili až 75 000 dolarů. Bratru 1,67 milionu korun.

Publikum má štěstí. Rodák z Akronu v Ohiu je proti Oklahomě City Thunder ve skvělé formě a už před koncem třetí čtvrtiny má šanci dokázat to, kvůli čemu všichni přišli. Ukazatel času hlásí posledních 16 sekund, LeBron drží v ruce míč. Pohled na tribuny připomíná, že se píše rok 2023 a ne 2003, kdy James přišel do NBA coby hvězdný středoškolák a čočka na telefonu byla raritou. Jen těžko se hledá fanoušek, který by v ruce nedržel mobil a nenatáčel si přelomový okamžik.

LeBron krátce zadribluje. Zatlačí na bránícího protihráče, chce se dostat blíže ke koši. Zničehonic ale uskočí dozadu, odlepí své růžové sálovky od palubovky a vyšle míč obloučkem směrem na oranžovou obruč se síťkou.

V tu chvíli má 38 386 kariérních bodů v NBA. Pokud jeho pokus bude přesný, poskočí na 38 388 bodů. Nechá za svými zády Kareema Abdula-Jabbara, ikonu 70. a 80. let, která většinu času v nejlepší basketbalové lize strávila právě u Lakers. Fotograf Andrew Bernstein mačká spoušť. Před objektivem má kromě Jamese moře lidí držících mobil. Snad jen starší šedovlasý muž v první řadě nemá v ruce žádné zařízení. Je to spoluzakladatel oděvní společnosti Nike Phil Knight, který před 20 lety uzavřel s Jamesem sponzorskou dohodu. Teď s úsměvem sleduje možná rekordní střelu.

Skutečně nakonec skončila na místě určení. Její autor rozpřáhl ruce a vítězně pochodoval, utkání bylo v tu chvíli na několik minut přerušeno. Hřiště zaplavili lidé včetně mnoha a mnoha kameramanů, nechyběli ani synové Jamese Bronny a Bryce. Ti předtím seděli hned vedle Knighta a – samozřejmě – si nezapomenutelné chvíle s otcem-hrdinou v hlavní roli natáčeli.

Také bych LeBrona hltal s telefonem v ruce

Obratem na dálku gratuloval americký prezident Joe Biden, což svědčí o tom, že už se děje něco opravdu velkého. Na lukrativních místech v hale si jedinečnou chvíli užívala řada dalších celebrit – například herec Denzel Washington, rapper Jay-Z nebo jiné hvězdy hudební scény jako Usher či Bad Bunny. Tleskal a – na rozdíl od těchto person – přímo na palubovku dorazil i 75letý dlouhán, překonaný Abdul-Jabbar. Šestinásobný vítěz NBA předal symbolicky míč čtyřnásobnému šampionovi, aby bylo stvrzeno, kdo nyní vládne bodování. Ikona přezdívaná „King James“ dostala kulaté žezlo.

„Fascinuje mě, v jakém psychickém a fyzickém módu je LeBron schopný se udržovat. Takto dlouho, v takovém pokročilém sportovním věku...“ vyzdvihuje pro CNN Prima NEWS expert a bývalý trenér českého národního týmu Michal Ježdík.

James má po 20 letech v NBA průměr 27,2 bodu na zápas. V aktuálním ročníku se dostává výrazně nad toto číslo a zapisuje 30,2 bodu. Proti Oklahomě – hladový po překonání rekordu – se postaral o 38 bodů. „Klíč je v tom, že dlouhou dobu ohromně investuje do svého zdraví. V tom především spočívá jeho sportovní dlouhověkost. A stává se výborným vzorem pro ostatní hráče,“ podotýká Ježdík.

Vůbec se nediví tomu, jaký mumraj kolem rekordu byl a je. „V tomto kontextu si musíme uvědomit, že evropský basketbal a NBA se neskutečně liší. Zámoří obnáší zábavu, my se více koncentrujeme na to, co se děje na ploše. V Americe zábavný prvek prodává dění na palubovce. Ale konkrétně NBA se víc než kterákoliv jiná soutěž na světě snaží produkt postavit na tvářích. Když máte takovou filozofii, pak je normální, že dochází při překonání rekordu na podobné ceremonie, přerušení zápasu a tak dále.“

Kdyby Ježdík sám navštívil v památný večer arénu v Kalifornii, nelišil by se od drtivé většiny. „Určitě bych byl jedním z těch fanoušků, kteří by v aréně stáli s telefonem v ruce. Hltal bych každou LeBronovu akci před blížícím se bodem, který změní historii.“

Před mnoha lety si 59letý Ježdík nedokázal představit, že by někdo posvátné číslo 38 387 Abdula-Jabbara dokázal překonat. „Protože basketbal se od Kareemovy éry hodně změnil. Jak se basketbal zrychluje, logicky hra stojí na více hráčích, tím pádem musí starší basketbalisté častěji střídat. Proto zde vystoupila do popředí LeBronova vůle se i po 20 odehraných sezonách a tolika úspěších dokonale připravovat na každý zápas. Obdivuhodné.“

Český odborník nedokáže říct, jestli v NBA aktuálně září hráč, který by například za 15 let mohl dostat míč od Jamese a stát se lídrem historického bodování. Nemyslí si ani, že by tímto nástupcem mohl být 23letý slovinský fenomén Luka Dončič z Dallasu Mavericks.

„Je pravda, že je v soutěži mnoho zářících neamerických hráčů. Ale nedovedu si představit, že by někdo z nich byl jakýmsi novým Němcem Dirkem Nowitzkim, který se o sebe staral příkladně. Jako LeBron. Nechci Dončiče srážet, je absolutně mimořádný. Ale do nového rekordu Jamese má strašně daleko. Každopádně se budou tyto otázky objevovat. Všichni budou napjatí, kdo jednou může Jamese překonat. A to zvedne zájem o NBA,“ uzavírá Ježdík.

Tagy:
NBA basketbal sport Michal Ježdík basketbal Los Angeles Lakers LeBron James Oklahoma City Thunder rekord LeBron James Kareem Abdul-Jabbar Luka Dončić