reklama

Telička: Na přijetí eura tady není politická síla. Z Bruselu na nás nikdo nenaléhá

V Česku není žádná politická frakce, která by v blízké době prosadila euro. Prohlásil to bývalý místopředseda Evropského parlamentu Pavel Telička, který v pořadu Interview na CNN Prima NEWS diskutoval o Evropské unii s bývalým guvernérem České národní banky Miroslavem Singrem.

reklama

„Z mého pohledu je chyba, že Česko v blízké době nepřijme euro, ale není u nás reálná politická síla, která by se za to postavila,“ pronesl Telička pro CNN Prima NEWS. „Z Bruselu na nás v tomto ohledu určitě nikdo nenaléhá,“ dodal.

Neprůbojný postoj Česka vůči euru hodnotil i jeho debatní kolega Singer. „Diskuze o euru má u nás folklorní charakter,“ přitakal. Podle bývalého guvernéra České národní banky požadavek přijmout euro nemá časovou platnost, a je tak čistě na tuzemských politicích, zda a kdy se k tomu odhodlají.

Odchod z Evropské unie

V pořadu Interview také hosté hodnotili snahy některých politických stran vyvolat diskuzi o odchodu z Evropské unie. Podle Teličky je takový postoj smutný. „Jako volič bych chtěl spíše vědět, jak můžeme naopak zúročit, že jsme v Unii,“ řekl.

Bývalý diplomat se domnívá, že politici často v tuzemsku kritizují to, co Česko samo v Evropské unii schválí. „Například klimatickou dohodu Bruselu schválilo i Česko. Teď je pozdě si na to stěžovat,“ pronesl.

Příští rok bude Česko předsedat Radě Evropské unie, což může být podle Singra šance na prosazení zásadních témat. „Jsme v řadě s Francouzi, tak máme společný zájem a tím je jaderná energetika. Tam bych začal hledat styčné body. Pro nás to může být jinak problém,“ komentoval Singer snahy Bruselu omezit uhelnou a jadernou energetiku a spoléhat se jen na čistě ekologické zdroje.

Tagy:

Hlavní zprávy

Kompletní seznam vyznamenaných: Zeman ocenil Bohdalovou, Krpálka i zesnulého Kellnera
Zprávy

Kompletní seznam vyznamenaných: Zeman ocenil Bohdalovou, Krpálka i zesnulého Kellnera

Kancelář prezidenta republiky zveřejnila seznam jmen, která 1. ledna obdrží státní vyznamenání. Mezi oceněnými jsou herečka Jiřina Bohdalová, zesnulý miliardář Petr Kellner, kosmonaut Vladimír Remek, ale i psychiatr Jan Cimický, sportovní manažer Miroslav Černošek, judista Lukáš Krpálek a hudební skladatel Karel Vágner. Původním datem pro předání byl jako tradičně 28. říjen, termín se však kvůli hospitalizaci Miloše Zemana o několik měsíců posunul.

Ficova kauza hýbe Slovenskem. Na „pytlácké“ chatě měl konspirovat kvůli trestním stíháním

Slovenskem aktuálně hýbe kauza expremiéra Roberta Fica a odposlechy z jeho schůzek na chatě s lidmi vzbuzující značné kontroverze. S nimi mimo jiné probíral trestní stíhání dříve vysoce postavených osob z dob vlády jeho strany Směr-SD. Sám Fico jakýkoliv trestný čin v souvislosti se setkáním odmítá. Na jedné nahrávce z chaty přitom ostatním naznačuje, že se nelegálně dostal z dovolené na Krétě, kde protrpěl nákazu koronavirem, zpět na Slovensko.

Ostravští experti našli protilátky u seniorů i dlouho po vakcinaci. Kraj bojuje s nedůvěrou

I velmi dlouho po očkování přetrvávají u seniorů protilátky proti covidu. A ti, kteří ho prodělali, mají imunitu proti nemoci ještě silnější. Potvrdila to studie Zdravotního ústavu v Ostravě. Ta konkrétně zjistila, že silné protilátky mají senioři i po osmi měsících od očkování. Mnozí se ale stále očkovat zdráhají, a to zejména v Moravskoslezském kraji.

Zeman oceňuje své nejbližší. Nejvíc přes čáru byli Toman a Čuba, shodli se experti

Prezident Miloš Zeman často vyznamenává osoby, které mu jsou blízké, a dělá to častěji než jeho předchůdci Havel a Klaus. Ve speciálním vysílání CNN Prima NEWS ke 103. výročí vzniku Československa se na tom shodli historik Jaroslav Šebek a analytik týdeníku Euro Petr Fischer. Oba zároveň připomněli, kterak Zeman udělil medaili Za zásluhy Miroslavu Tomanovi staršímu či Františku Čubovi. Jejich vyznamenání bylo podle expertů už za hranou.

reklama

Domácí zpravodajství

Unikátní hrdina tří odbojů. Bojoval s císařem i nacisty, komunisti ho popravili

Lepšího hrdinu pro oslavy 28. října si snad ani nelze představit. „Příběh Petra Křivky je fascinující. Na konci první světové války bojoval za samostatné Československo. Posléze šel proti nacistům a ve Velké Británii dokonce patřil k vojenskému oddílu ochranky exilového prezidenta Edvarda Beneše,“ vypráví pro CNN Prima NEWS badatel a spisovatel Luděk Navara. Třetí odboj proti komunismu se ovšem Křivkovi stal osudný, v roce 1951 ho totalitní režim Klementa Gottwalda nechal popravit.

Klaus: 28. říjen je v ohrožení. Noví ideologové infikovali děti, hanobí naše vítězství

Exprezident Václav Klaus ve svém proslovu u příležitosti výročí samostatného Československa zmínil obavy nad možnou vládou koalic Spolu a PirSTAN. Podle něj nebude čelit tendencím, které do České republiky proudí ze Západu. „Vítězové voleb nepřesvědčivě mluví o změně, kterou chtějí přinést. Nemluví o oněch nebezpečných trendech a nemají odvahu se jim postavit, ale chtějí se jim podvolit,“ řekl.

reklama