reklama

Politolog: Téma migrace z volebních programů nezmizí. Babiš to moc dobře ví a těží z toho

Téma migrace z volebních programů jednotlivých stran jen tak nezmizí. Myslí si to politolog Lukáš Jelínek. Ten v pořadu 360° na CNN Prima NEWS dále poznamenal, že si to velmi dobře uvědomuje i premiér Andrej Babiš (ANO) a těží z toho. Mezi voliči navíc téma silně rezonuje, a proto sehraje roli i v nadcházejících říjnových volbách do Poslanecké sněmovny.

reklama

Jelínek poukazuje na to, že i v nadcházejících volbách bude podle průzkumů hlavním tématem zdravotnictví a hned za ním pak bezpečnost a s ní spjatá migrace. „U voličů to velké téma je a Andrej Babiš s tím umí pracovat,“ řekl politolog.

Migraci se pak dlouhodobě snaží jako téma přiživovat i předseda SPD Tomio Okamura. Podle Jelínka je tak zřejmé, že migrace z volebních programů stran jen tak nezmizí.

Podle politologa se Babiš snaží právě na téma zdravotnictví, respektive koronaviru, a bezpečnosti aktuálně nejvíc zaměřovat. „Zeptejte se ho na státního zástupce a on vám řekne: ‚To mě nezajímá, já řeším koronavirus’,“ dodal Jelínek.

U volebních programů dále zmínil, že například u společné koalice Pirátů a STAN stále nepochopil, co je jejich hlavním sdělením. Podle volebního manažera Jaroslava Poláčka uvidíme během prázdnin snahu zvednout řadu témat, ale mnohdy nejde ani tak o ně, jako o moment překvapení.

Migrace v hlavní roli

Zmíněné téma migrace bylo předmětem i ve čtvrteční předvolební debatě. „My říkáme ne nelegální migraci a ne islámu v České republice. Tyhle vaše názory jsou velmi naivní,“ oponoval Tomio Okamura z SPD dalším hostům ve studiu, kteří byli k tématu zdrženlivější.

Například poslanec ODS Martin Kupka reprezentující uskupení Spolu, kde jsou ještě TOP 09 a KDU-ČSL, řekl, že migrace se může stát tématem, „jestliže někdo chce vyvolávat strach“. „Pokud ale budeme racionálně vnímat zákony České republiky, které jsou v oblasti migrace velmi dobré, a budeme dbát na jejich dodržování, jsem přesvědčený, že tento problém nebudeme muset řešit,“ dodal Kupka.

Podle předsedy Poslanecké sněmovny Radka Vondráčka (ANO) je migrace politickým tématem posledních šest let zcela právem. „Tento týden jsme si přečetli o těch pobodaných v Německu a o té dívce v Rakousku. Nevyvolávám žádný strach, ale je naprosto hloupé se o těch věcech otevřeně nebavit,“ dodal Vondráček.

Se Šlachtou můžete počítat, míní Kubáček

Experti se v pořadu 360° bavili i o „kometě“ posledních průzkumů Robertu Šlachtovi. „Pro Šlachtu byl úspěch, že tady byl. To není jen pokus o pět procent, to už je součást nějakého reálného vláčku, který jede do Poslanecké sněmovny,“ popsal politolog Jan Kubáček s tím, že nyní může potenciálním voličům říkat, že se s ním musí reálně počítat.

Přítomnost Šlachty dost možná vedla i k tomu, že se debaty zúčastnil i Okamura. Ostatní strany totiž vyjma Šlachtovy Přísahy, Okamurovy SPD a Trikolory, která vyslala svoji předsedkyni Zuzanu Majerovou Zahradníkovou, do debat své stranické šéfy neposlali.

Šlachta podle expertů totiž cílí na stejné voliče jako Okamura. Tím pádem se lídr SPD musel ukázat. „Důvod, proč přišel, byl právě ten, že v jiné hodině tam byl Šlachta a musel dát svým voličům najevo, že zastává stejné myšlenky a je tady pořád,“ vysvětlil volební manažer Poláček v pořadu 360°.

Tagy:

Nová pravidla pro nošení respirátorů. Lidé s potvrzením od lékaře už ho mít nemusí

Lidé, kteří nemohou ze zdravotních důvodů nosit respirátor, ho nebudou muset nosit. Musí mít ale potvrzení od lékaře. Schválila to v pátek vláda, uvedl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Úprava je součástí nového mimořádného opatření o nošení ochrany úst a nosu, které vláda schválila. Předchozí opatření tento týden zrušil Nejvyšší správní soud.

Ať vyšší důchody zaplatí Agrofert, stejně je to jen kampaň Babiše, navrhuje Ferjenčík

Piráti si během páteční mimořádné schůze Sněmovny, na které se jedná o zvyšování důchodů, rýpli do premiéra a šéfa hnutí ANO Andreje Babiše. Návrh jeho vlády, že by se penze nad rámec valorizace zvýšily o dalších 300 korun, označili za předvolební dáreček. Podle poslance Pirátů Mikuláše Ferjenčíka by měl navýšení zaplatit holding Agrofert ze svěřenských fondů premiéra.

Odstavený lídr ČSSD: Za Maláčovou se stydím, měla by být jako chápající tetka Schillerová

„Kampaň ČSSD je negativní, jsme unavení a neumíme komunikovat. Lidi spíš zastrašujeme,“ hodnotí střízlivě a kriticky aktuální volební kampaň strany Břetislav Štefan, starosta v Brně-Líšni. Toho odstavilo vedení partaje z čela kandidátky a dosadilo tam Romana Onderku, prvního místopředsedu. Štefan zhodnotil v rozhovoru pro CNN Prima NEWS i předvolební počínání ministryně práce a sociálních věcí Jany Maláčové.

reklama

Domácí zpravodajství

Laboratoře ve čtvrtek odhalily 203 nakažených koronavirem, o deset víc než před týdnem

Laboratoře v Česku ve čtvrtek odhalily 203 případů onemocnění covidem, je to o deset víc než před týdnem. Reprodukční číslo stouplo z 0,85 na 0,90. Pod hodnotou jedna, která značí zpomalování epidemie, zůstává dvanáctý den. Na 100 000 obyvatel připadá za poslední týden zhruba 12 nakažených, takzvané incidenční číslo je nejvyšší v Plzeňském kraji, nejnižší v Olomouckém. Vyplývá to z informací na webu ministerstva zdravotnictví.

Cesta do Chorvatska byla utrpení. Klienti RegioJetu si stěžují na zápach a nepořádek

Zápach moči ve vagonech, nefungující klimatizace, netekoucí voda a mnohahodinové zpoždění vlaku. To jsou zkušenosti některých cestujících, kteří se na dovolenou vydali vlakem společnosti RegioJet do Chorvatska. Ta se hájí, že zpoždění nabírá kvůli výlukám na tratích v kombinaci s kontrolou dokladů a proticovidovými opatřeními. Přiznává, že vlaky pak nejsou dostatečně připravené na další cestu.

Češi hlásí tisíce nežádoucích účinků po očkování. PŘEHLED nejčastějších potíží

Češi po očkování proti nemoci COVID-19 nahlásili už 7 095 podezření na nežádoucí účinky. Zdravotníci přitom rozdali už více než 10 milionů dávek. Za uplynulých sedm dní Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) eviduje zhruba 250 hlášení o vedlejších účincích. Druhý týden po sobě nepřibylo žádné podezření na úmrtí po očkování, celkový počet zůstává na 94.

reklama