SPECIÁLNÍ VYSÍLÁNÍ - 1.7. v 21:55
Mirek Topolánek a Jiří Paroubek. Kdysi nesmiřitelní soupeři na poli vrcholné politiky se po letech setkali ve studiu CNN Prima NEWS. Přestože v minulosti byly jejich diskuze často na ostří nože, nyní si oba v mnohém notovali. Jak si vede současná politická scéna v porovnání s tím, co zažívali v rolích nejvyšších ústavních činitelů?
Oba si vyzkoušeli premiérské posty, stanuli v čele svých stran a zažili neúspěchy při sestavování kabinetu i samotném vládnutí. S Mirkem Topolánkem a Jiřím Paroubkem se pojí jedna éra české politiky. Přirozeně to mezi lídry sociálních a občanských demokratů hlasitě skřípalo, nyní se ale někdejší nesmiřitelní političtí rivalové sešli, aby okomentovali předvolební debaty na CNN Prima NEWS.
Možná až překvapivě si v tomto ohledu často notovali. Oba více zaujala druhá část diskuze, kde se střetli Radek Vondráček (ANO), Jan Farský (STAN), Martin Kupka (ODS) a Tomio Okamura (SDP). Obzvlášť posledního jmenovaného politika ocenili za politický cit.
„Viděli jsme velmi rozdílné výkony, někteří jsou začínající. Ač nesdílím jeho názory, tak mě Tomio Okamura zaujal. Má nápady a politický feeling. Když řekne, že migrace bude téma, tak to bude téma. Má jasno ve věcech, které jsou velmi nejasné. Nehrozí, že by někdy nesl politickou odpovědnost a byl ve vládě, věci tedy může říkat s lehkostí,“ zhodnotil Paroubek druhou část předvolební debaty.
Stejný názor měl i Topolánek. „Okamura má geniální cit pro téma i to, jak ho prodat. V tomto smyslu je po odchodu Václava Klause seniora a Miroslava Kalouska homo politicus v tom, co dokáže prodat,“ doplnil svého bývalého rivala.
První debata, kde spolu diskutovali Zuzana Majerová Zahradníková (Trikolóra), Robert Šlachta (Přísaha), Jana Maláčová (ČSSD) a Stanislav Grospič (KSČM), byla podle expředsedy ODS mnohem slabší.
Naše střety byly na ostří nože, vzpomínají matadoři
„Dodnes mi to lidé říkají – a určitě i Jiřímu Paroubkovi – že jim chybí naše střety, které byly na ostří nože a docela natvrdo. Formáty, jak tam sedí čtyři lidi a mají prefabrikované otázky, je strašně politicky korektní. U druhé debaty docházelo ke střetům a názorovým rozdílům, každý si prodával hlavní teze a témata voleb. Ale nebyl tam prostor pro nerozhodnuté voliče,“ pokračoval dále Topolánek.
I Paroubek zavzpomínal na turbulentní období, kdy se střetávali v rolích nejvyšších ústavních činitelů. Uznal, že se doba změnila. Dodal, že i ČSSD chybí silní řečníci na úrovni Bohuslava Sobotky, Michala Haška nebo Davida Ratha.
„Zápas, který jsme vedli ve volbách v roce 2006, byl natolik personifikován, že programové věci ustoupily do pozadí. Ale všichni věděli, jaký je program ODS a jaký je program sociální demokracie. Mám takový pocit, že – a nechci do toho vnášet paměti starého zbrojnoše – dnes strany ideovou základnu nemají, zejména ty nové. A to je problém. Lidé musí mít důvěru v to, že to, co strana říká, myslí vážně a že to samé zhruba bude razit i za deset let. U populistických stran teda nevím,“ navázal bývalý premiér a předseda ČSSD.
Podle Paroubka se prezident Miloš Zeman zachová pragmaticky a půjde po počtech. „Jestli tu bude 99 hlasů na straně pravostředových stran (koalic Spolu a Pirátů a STAN, pozn. red.), předsedou vlády bude Andrej Babiš z ANO,“ nastínil Paroubek možný scénář.
Vrátil se také do roku 2010, kdy se mu nepodařilo sestavit vládu, přestože sociální demokraté zvítězili ve volbách. „V roce 2010 jsem poznal, kdo jsou lidé a lídři, kteří jsou za Věcmi veřejnými (VV). Kdybych za nimi přišel a řekl, že uděláme vládu s komunisty, vzali by to. Nechtěl jsem s nimi vládnout,“ obhajoval svůj tehdejší neúspěch.
Stojí si za tím, že sešup sociální demokracie za vlády Bohuslava Sobotky by nastala už za něj, kdyby se nakonec domluvil s VV. Problémy, které postihly vládu Petra Nečase a s ním spojené koaliční celky, byly podle něj ukrutné. „Rozložilo vám to obě dvě strany. Tohle by zažívala sociální demokracie. Snažil jsem se to kolegům vysvětlit, bylo to marné,“ rozvedl Paroubek. „Já před tím varoval,“ dodal Topolánek, který v té době už na premiérském křesle neseděl.