Energetici Jaderné elektrárny Temelín v pondělí večer připojili druhý blok k přenosové síti a po plánované odstávce vyrábí elektřinu. V úterý o tom informoval mluvčí elektrárny Marek Sviták. Blok nevyráběl elektrickou energii pět dní, technici upravili uložení parní turbíny v nejaderné části elektrárny.
„Pro provedení prací jsme museli turbínu vychladit, reaktor jsme naopak nevychlazovali a drželi ho v takzvaném horkém stavu. Blok obnovil výrobu elektřiny při padesátiprocentním výkonu reaktoru v pondělí večer a od noci na dnešek pracuje na plném výkonu,“ řekl Sviták.
DÁLE ČTĚTE: Paříž bude bojovat o Dukovany. Náš návrh je dobrý pro Česko i Evropu, říká velvyslanec Francie
Technici dělali několik drobných úprav v nastavení nízkotlakých dílů a ložiskových stojanů. Cílem těchto prací bylo se vyhnout případným neplánovaným odpojením v následujícím provozu, dodal Sviták.
Temelín pokryje zhruba pětinu domácí spotřeby elektřiny. Letos od začátku roku vyrobil 5,6 terawatthodiny elektřiny, za loňský rok 14,3 terawatthodiny.
MOHLO BYVÁS ZAJÍMAT: Neplatíte za elektřinu zbytečně moc? Porovnejte si ceny v našem srovnávači Energie srozumitelně