Paříž bude bojovat o Dukovany. Náš návrh je dobrý pro Česko i Evropu, říká velvyslanec Francie

Francouzská společnost Électricité de France (EDF) vlastněná státem rozhodně nevzdává svůj boj o dostavbu jaderné elektrárny Dukovany. V rozhovoru pro CNN Prima NEWS to řekl velvyslanec Francie v České republice Stéphane Crouzat. Podle jeho mínění to, že jihokorejská společnost KHNP vyšla vítězně z tendru, ještě nutně neznamená, že nakonec bude v Dukovanech stavět. Crouzat mimo jiné promluvil i o nedávném soudu s francouzskou političkou Marine Le Penovou.

Pro Francouze i pro nás Čechy byl velkým tématem tendr na dostavbu jaderné elektrárny Dukovany, o kterou se ucházela vaše společnost EDF. Ta nakonec neuspěla proti vítězné jihokorejské KHNP, ale odvolala se k Evropské komisi. Myslíte, že má francouzská EDF stále šanci?
KHNP byla označena za společnost s lepší nabídkou. Nelze říct, že soutěž vyhrála, protože zatím nedošlo k podpisu kontraktu. Určitě si pamatujete, že dříve byl ve hře i americký podnik Westinghouse.

ČTĚTE TAKÉ: Trump hodil Evropě do systému bombu, řekl Ženíšek. I my se zlobíme, přiznal Havlíček

Ano, a ještě před ním byl vyřazen i ruský Rosatom.
A Číňané ani nebyli vůbec zvažováni. Čili to nakonec došlo na dvě společnosti, ale i když byla nabídka z Jižní Koreje uznána za lepší, ta od EDF nebyla smetena ze stolu. Pouze to znamená, že KHNP započala jednání s ČEZ o podepsání kontraktu, který by vedl k dostavbě reaktorů v Dukovanech. EDF měla pocit, že její nabídka měla být lépe přijata a možná také, že ta od KHNP byla příliš dobrá na to, aby byla reálná. Proto se odvolala a čeká na vyjádření ÚOHS a EK s tím, že možná nebyla dodržena pravidla tendru.

Zkrátka a dobře se EDF nevzdává, že?
Ne, nevzdává se. Máme za to, že její návrh je dobrý nejen pro Francii, ale i pro Česko a také pro Evropu. Pro Francii proto, že jen v dalších letech má EDF, jejímž 100procentním vlastníkem je francouzský stát, postavit dalších šest jaderných reaktorů, takže potřebujeme průmyslové partnery, mezi které patří i Česko.

Pro Česko pak proto, že EDF může navíc nabídnout až 65 procent práce na dostavbě českým firmám. Udělali jsme to tak už ve Velké Británii a můžeme tak zapojit i český průmysl. A nakonec i pro Evropu, protože hned 12 států EU se zavázalo k této jaderné alianci a další se o ni zajímají. Jádro je totiž s obnovitelnými zdroji součástí řešení k dekarbonizaci energetiky EU. Pokud EDF s odvoláním u komise neuspěje, tak to přijmeme. Ale pokud se to pro nás vyvine dobře, jsme otevřeni jednáním.

Myslíte, že vám může pomoci i nedávný politický chaos v Jižní Koreji, kdy byl za dramatických okolností nakonec odvolán prezident Jun Sok-jol?
Je to rozhodně něco, k čemu musí EK přihlédnout. Rovněž k tomu, zda současná jihokorejská administrativa bude nakloněna jádru.

Ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček (STAN) deníku Právo řekl, že již nevidí možnost obnovení jednání s EDF, protože se mimo jiné domnívá, že společnost „nemá kapacity na další výstavbu a měla by se soustředit na údržbu vlastních jaderných elektráren“. Stejně tak zmiňuje i odvolání šéfa EDF prezidentem Emmanuelem Macronem. Nemyslíte si, že takové prohlášení člena vlády rapidně snižuje vaše šance?
Česká vláda nevybrala společnost EDF jako preferovaného uchazeče, ale její nabídka je stále na stole, protože je důvěryhodná a solidní. Česká vláda také nedávno požádala EDF, aby prodloužila platnost své nabídky vzhledem ke zpoždění při uzavírání smlouvy mezi ČEZ a korejskou společností, s čímž EDF souhlasila. Nedávné oznámení o odchodu současného generálního ředitele EDF souvisí s otázkou cen elektřiny pro francouzské firemní zákazníky EDF, čili nemá nic společného s exportní strategií společnosti.

Jsme přesvědčeni, že rozvoj reaktorů v zahraničí bude prospěšný i pro naši vlastní národní strategii rozvoje jaderné energetiky. Pokud bude EDF nakonec vybrána pro stavbu Dukovan, pak budou mít české firmy ještě více příležitostí spolupracovat s EDF na jejích projektech ve Francii. O to přece při rozvoji evropského jaderného průmyslu jde.

Francouzskou domácí politikou dnes rezonuje především soud s lídryní krajně pravicové a opoziční strany Národní sdružení (dříve Národní fronta; pozn. red.) Marine Le Penovou. Ta si u soudu vyslechla za zpronevěru peněz od Evropského parlamentu čtyřletý trest ve vězení, z toho dva roky podmíněně, a k tomu dostala zákaz výkonu volených funkcí, čili by za dva roky nemohla kandidovat na prezidentku. Jakou zprávu tím Francie do světa vysílá, když na to kriticky reagoval i třeba Donald Trump?
Nemyslím si, že je to otázka vysílání zprávy, ale jen vzkaz, že Francie je zemí s vládou práva a dobře fungujícím systémem justice. Nebudu komentovat, zda byl trest pro Le Penovou správný či ne, ale mohu říci, že justiční systém udělal svoji práci tak, jak měl. Soud projednal její čin, kdy měla na stranické záležitosti vyplatit tři miliony eur z evropských peněz na práci, které s Europarlamentem nijak nesouvisí. To jsou peníze všech evropských daňových poplatníků včetně vás nebo mě.

Sám zmiňujete trest, že nemůže být na pět let kamkoliv zvolená, což přichází v situaci, kdy za dva roky máme ve Francii volby a Le Penová byla doposud považována za jednu z favoritek. Ale ve Francii se tato kauza skutečně velmi řeší a z justice přišlo oznámení, že se odvolací soud pokusí své rozhodnutí, které běžně trvá dva a půl nebo tři roky, uspíšit do konce příštího roku. Poté by měla definitivně vědět, zda bude moci kandidovat, nebo ne.

Francie má svoji historii soudů s bývalými premiéry, prezidenty či dokonce králem (Ludvík XVI., který byl popraven během Velké francouzské revoluce; pozn. red.)...
V demokratickém světě funguje justiční systém nezávisle a přesně to máme. Soudy by neměly tíhnout ke komukoliv, ať už je to politik nebo nějaká společnost. Koneckonců, odsouzení se dočkal i exprezident Nicolas Sarkozy. Soudci jen dělají svoji práci. Nikdo není nad zákonem.

PODÍVEJTE SE: Rusové zasypali Sumy raketami. Úřady hlásí přes 30 mrtvých, obávají se ofenzivy okupantů

Tagy:
jaderná elektrárna Francie Evropa Jižní Korea energie Paříž politika Dukovany Evropská komise energetika Česko USA Rusko jádro Rosatom Westinghouse Marine Le Pen Électricité de France EDF produkty a služby ekonomika, obchod a finance energie a zdroje KHNP