CNN Prima News Dukovany

Dukovany

Výpis příspěvků ke štítku „Dukovany“

Rozšíření tendru na jádro může přinést čtvrtinovou úsporu, říká Lochman. Rozhodne úvěrování

Pokud by se postavily čtyři nové jaderné bloky namísto jednoho, znamenalo by to až čtvrtinovou úsporu, řekl poslanec a člen sněmovního hospodářského výboru Ondřej Lochman (STAN) v pořadu 360° na CNN Prima NEWS. Podobný názor zastává také ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN). Lochman ale podotkl, že výsledná cena záleží také na výši úvěru a komu bude poskytnut. S tím souhlasí i místopředseda Poslanecké sněmovny Karel Havlíček (ANO).

Vláda tají cenu zakázky na čtyři jaderné bloky. Ovlivnilo by to zájemce, tvrdí Stanjura

Vláda rozhodla o největší investici v historii České republiky.
Má se jí stát výstavba až čtyř nových jaderných bloků pro elektrárny Dukovany a Temelín. Stát proto požádá zájemce o vytvoření závazné nabídky. Podle odborníků by ale vybudování čtyř jaderných bloků mohlo vyjít i na více než bilion korun. Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) částku zatím oznámit nechtěl. Podle něj by to mohlo ovlivnit zájemce.

Emmanuel Macron počítá s návštěvou Česka, slíbil, že dorazí nejpozději v březnu

Francouzský prezident Emmanuel Macron v příštím roce navštíví Prahu. Cesta by se měla uskutečnit nejpozději v březnu. CNN Prima NEWS to oznámila česká hlava státu Petr Pavel během dvoudenní návštěvy Francie. Se svým francouzským protějškem mimo jiné jednal například o podpoře Ukrajiny či jaderné energetice, ve které jsou Česko s Francií spojenci na evropské půdě. Pavel v Paříži mimo jiné odhalil další lavičku Václava Havla.

Nemá smysl, aby měl stát ČEZ pod kontrolou. Stačí, když odkoupí Dukovany II, říká expert

Zestátnění firmy ČEZ je zcela zásadní otázka, řekl v pořadu Svět financí s Trinity Bank na CNN Prima NEWS ekonom Lukáš Kovanda. Vláda se k ní však podle něj vyjadřuje pokaždé jinak. Premiér Petr Fiala (ODS) naposledy prohlásil, že vláda žádné nevýhodné kroky nechystá. Přesto vývoj akcií této společnosti ukazuje, že je trh v nejistotě. Podle bývalého generálního ředitele skupiny Jaroslava Míla nemá smysl, aby měl stát ČEZ pod kontrolou. Bohatě by prý stačilo, kdyby odkoupil Dukovany II.

Skopeček: ANO straší a Česko nechalo závislé na Rusku. Vy nedělejte nic, hádal se Havlíček

Strašíte lidi, že nebudou mít dost peněz na energie. Přitom to není pravda, těmito slovy se pustil místopředseda Poslanecké sněmovny Jan Skopeček (ODS) do exministra průmyslu a obchodu a dopravy Karla Havlíčka (ANO). „Spíše přemýšlejte o tom, proč jste za vaší vlády nechali závislost české energetiky na zdrojích z Ruska,“ dodal politik ODS v Partii Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS. Havlíček odvětil, že vláda Petra Fialy (ODS) by v energetice radši neměla dělat nic, zatímco vyzdvihl práci předchozího kabinetu v oblasti jaderné energetiky.

Dostavba Dukovan: Finální nabídky na nový blok podali všichni tři uchazeči

Finální nabídku na stavbu nového jaderného bloku v Dukovanech podali všichni tři přihlášení zájemci, tedy severoamerická společnost Westinghouse, korejská KHNP a francouzská EDF. Spolu s tím uchazeči podali i nezávazné nabídky na další tři reaktory. Energetická firma ČEZ nyní nabídky vyhodnotí a následně předá hodnotící zprávu ke schválení vládě. Informaci v úterý zveřejnil ČEZ bez dalších detailů. Nový blok by měl být dokončen do roku 2036.

Vláda přijala nový klimatický plán: Obří investice, stavba dalších jaderných bloků i konec uhlí

Podíl obnovitelných zdrojů energie na celkové spotřebě by měl do roku 2030 stoupnout ze současných asi 18 procent na 30 procent. Růst by měla táhnout zejména solární a větrná energetika. V delším časovém horizontu by měla posílit i jaderná energetika, zejména výstavbou až čtyř nových jaderných bloků. Počítá s tím klimaticko-energetický plán, který ve středu schválila vláda. Na tiskové konferenci to řekl ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (STAN), podle něhož bude do konce dekády nutné do energetiky investovat asi půl bilionu korun. Plán také potvrdil odklon ČR od spalování uhlí do roku 2033.

Přísně střežená místa Dukovan: Navštívit můžete reaktor, chladicí věž i „jadernou“ vinici

Elektřina nás dnes provází na každém kroku. Co takhle svět energie probádat zblízka a nahlédnout pod pokličku obrovského papiňáku – jaderného reaktoru? Pokud vás už výlety za památkami a historií nemají čím překvapit, vypravte se s námi do elektrárny v Dukovanech. Exkurze vás nabije netradičními zážitky. Přímo pod chladicími věžemi se tu zelená první jaderná vinice na světě, o kterou se pilně starají jaderné včely.

Nejde o plácnutí, ale o dostavbu Dukovan. Zadržený lékař popsal dění v letadle do Koreje

Český lékař a člen vládní delegace, který měl v leteckém speciálu v Jižní Koreji obtěžovat tamější hygieničku, promluvil. Pro web Seznam Zprávy vyvrátil, že by na ženu jakkoliv sahal. Dodal také, že podle svých právníků se mohl stát obětí konkurenčního boje o dostavbu atomové elektrárny Dukovany. Později jeho výroky mírnil advokát poškozeného Julius Kramarič, že odpovídal pod silnou medikací.

Vypnout jádro je od Německa nezodpovědnost. Elektřina podraží i Čechům, varoval Janeček

Vypínání funkčních a moderních jaderných elektráren v Německu je velká chyba a poškodí i Českou republiku. Pro CNN Prima NEWS to řekl energetický expert Pavel Janeček, podle kterého by se lidé měli připravit na vyšší ceny elektřiny. Německo přitom bojuje se svým energetickým mixem – v současné době mají největší podíl na výrobě elektřiny uhelné elektrárny.