CNN Prima News Dukovany

Dukovany

Výpis příspěvků ke štítku „Dukovany“

Problémy v Dukovanech: Blok jaderné elektrárny byl odpojen od sítě. Není jasné, do kdy

15. října 2022 19:59

Energetici v sobotu neplánovaně odpojili od sítě druhý blok v jaderné elektrárně Dukovany. Důvodem je nesprávná funkce ucpávky hlavní uzavírací armatury. Délku nutných prací energetici upřesní po vychlazení bloku a kontrole dotčeného zařízení. Dodávky elektřiny jsou zajištěny z dalších zdrojů. Informoval o tom mluvčí elektrárny Jiří Bezděk.

Pekarová: Od Zemana je urážka vyznamenáním. Ozval se jako potrefená husa

1. května 2022 14:24

Prezident Miloš Zeman se v nedělní Partii Terezie Tománkové tvrdě opřel do předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéty Pekarové Adamové (TOP 09), která je podle něj kvůli výroku, že by opozice měla šoupat nohama, prokletím české politiky. Předsedkyně TOP 09 se v reakci pro CNN Prima NEWS vůči jeho parafrázi ohradila. Urážku od Zemana prý bere jako vyznamenání.

Havlíček: Rusové nemohli vyhrát tendr na Dukovany. Stalo se z toho politikum

21. března 2022 20:48

Ruský Rosatom neměl v tendru na dostavbu jaderné elektrárny v Dukovanech žádnou šanci uspět. V pořadu Co na to vaše peněženka na CNN Prima NEWS to řekl exministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (ANO). Podle něj se z ruské účasti navíc stalo politikum. Jeho slova kritizoval bývalý vládní zmocněnec pro jádro Jaroslav Míl. Udržování Rosatomu v soutěži, ačkoliv podle Havlíčka nemohl vyhrát, považuje za nejhorší ukázku, co lze při obchodním jednáním udělat.

Bez Ruska či Číny. ČEZ zahájil tendr na stavbu nového jaderného bloku v Dukovanech

17. března 2022 15:26

Energetická společnost ČEZ zahájila tendr na stavbu nového jaderného bloku Dukovan. Dostala souhlas od ministerstva průmyslu. Blok by měl stát do roku 2036. Jedná se o největší investici v novodobých dějinách České republiky, uvedl ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN). Stát bude podle něj průběžně kontrolovat rizikovost všech tří uchazečů i jejich subdodavatelů.

Podíl obnovitelných zdrojů na produkci elektřiny stagnuje. Uhlí nahrazujeme jádrem

14. března 2022 11:56

Česká republika se chce do roku 2033 odklonit od uhlí coby energetické komodity. Lignit se však na českém energetickém mixu stále podílí nezanedbatelným procentem. Význam obnovitelných zdrojů při výrobě elektřiny navíc stagnuje. Loni se v Česku za pomoci vodních, větrných nebo solárních elektráren vyrobilo necelých 15 % elektrické energie. Stejně jako před pěti lety. Válka na Ukrajině ale může fosilní éru prodloužit.

Bez Ruska a Číny. Vláda zahájí tendr na výstavbu nového bloku v Dukovanech

13. března 2022 15:27

Vláda dá v příštím týdnu prostřednictvím ministerstva průmyslu pokyn k zahájení tendru na výstavbu nového bloku Jaderné elektrárny Dukovany. Konečného výběru se nebudou moci zúčastnit čínské a ruské firmy. Premiér Petr Fiala (ODS) to v neděli uvedl pro ČT. Předseda vlády již dříve řekl, že vyhodnocení tendru by mělo být uzavřeno do konce roku 2024.

Vláda: Obrana dostane miliardu navíc a rozjede se tendr na dostavbu Dukovan. Bez Rusů

2. března 2022 19:11

Resort ministerstva obrany bude mít kvůli válce na Ukrajině o miliardu vyšší rozpočet. Ve středu to na tiskové konferenci po jednání vlády oznámil premiér Petr Fiala (ODS). Hlavním důvodem je vojenská pomoc, kterou kabinet posílá na Ukrajinu. Česko navíc zatím nenaplňuje ani dohodnutou 2% kvótu prostředků investovaných do armády v rámci NATO.

Fiala má vlastní verzi „Čau lidi“. Odhalil, co mu nejvíc chybí po nástupu do funkce

8. února 2022 21:12

Premiér Petr Fiala (ODS) představil svůj vlastní pravidelný videoformát. Stejně jako bývalý předseda Andrej Babiš (ANO) bude komentovat aktuální dění v České republice a informovat o krocích současného kabinetu. V prvním díle pořadu Fiala mluvil především o koronavirových opatřeních, rostoucích cenách energií i o tom, že mu v premiérském postu bude chybět řízení auta.