
Prodejům aut se daří nejvíce za posledních pět let. Zlato drží Škoda, nejvíce rostl Ford
Francouzská společnost Électricité de France (EDF) vlastněná státem rozhodně nevzdává svůj boj o dostavbu jaderné elektrárny Dukovany. V rozhovoru pro CNN Prima NEWS to řekl velvyslanec Francie v České republice Stéphane Crouzat. Podle jeho mínění to, že jihokorejská společnost KHNP vyšla vítězně z tendru, ještě nutně neznamená, že nakonec bude v Dukovanech stavět. Crouzat mimo jiné promluvil i o nedávném soudu s francouzskou političkou Marine Le Penovou.
Z tendru na dostavbu jaderné elektrárny Dukovany vyšla vítězně jihokorejská společnost KHNP, ale smlouvy stále nebyly podepsány, přestože se tak mělo stát do konce března. Ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček (STAN) má však za to, že jednání o alternativě v podobě francouzské EDF není ve hře. Jak ale exkluzivně pro CNN Prima NEWS potvrdil velvyslanec Francie Stéphane Crouzat, EDF měla na žádost české vlády svou nabídku prodloužit.
Podle ministra financí Zbyňka Stanjury (ODS) by smlouva s dodavatelem stavby nových jaderných bloků v Dukovanech mohla být podepsána v květnu. Řekl to redakci CNN Prima NEWS s tím, že nyní společnosti ČEZ a KHNP kontrolují veškerou smluvní dokumentaci, která má stovky stran a další tisíce stran tvoří přílohy. Původně měla být dohoda o největší investici v dějinách ČR podepsána do konce března. Dotáhnout tendr na dostavbu jaderné elektrárny označil premiér Petr Fiala (ODS) v dřívějším vyjádření pro CNN Prima NEWS za jednu z priorit do konce funkčního období svého kabinetu.
Vláda očekává uzavření finálních smluv ke stavbě nových jaderných bloků v Dukovanech v řádu několika příštích týdnů. Novinářům to v pondělí řekl premiér Petr Fiala (ODS). Dohody jsou podle kabinetu téměř hotové, už při jejich podpisu by měl být garantovaný přibližně třicetiprocentní podíl účasti na projektu pro dodavatele z Česka. Vláda následně představí model financování nových reaktorů.
České firmy by se měly zapojit do výstavby nových jaderných bloků v Dukovanech ze 60 procent. Z vyjádření korejské společnosti KHNP, které má CNN Prima News k dispozici, ovšem vyplývá, že vítěz tendru zatím nemůže slibovaný podíl českých firem potvrdit. Bude o něj usilovat až v průběhu výstavby.
Dostavba dvou nových jaderných bloků elektrárny Dukovany je nejdražší zakázkou v historii Česka. Její součástí byl i slib, že bloky postaví z 60 procent české firmy. Slib, který, jak se nyní ukazuje, bude velmi komplikované dodržet. Ministerstvo průmyslu tvrdí, že minulá vláda tendr špatně připravila, závazek o podílu českých firem totiž v podmínkách chybí. Podle informací CNN Prima NEWS není – i kvůli obrovskému tlaku korejské strany na cenu – vůbec jisté, zda se nakonec podaří deklarovaný nadpoloviční podíl tuzemských firem na zakázce dodržet.
Model financování stavby dvou nových jaderných bloků v Dukovanech je hotový. Vláda ho projednala na středečním jednání a vzala na vědomí. Informovalo o tom ve čtvrtek ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO). Detaily financování resort s ohledem na pokračující jednání o smlouvě s korejskou společností KHNP neuvedl. Model ještě bude muset schválit Evropská komise.
V příštích 10 letech musí Česko řešit dostatek cenově dostupné energie hlavně úsporami a budováním obnovitelných zdrojů energie (zejména větru). Jádro bude situaci zásadně řešit až za horizontem roku 2035, kdy se čeká další růst spotřeby elektrické energie, rozhodnutí je ale potřeba učinit co nejdříve. Vedle toho je nutné realizovat transformaci teplárenství: Přechod na bezuhlíkové zdroje a snížení závislosti na fosilním plynu. Informace vyplývají z nové studie týmu Fakta o klimatu.
Kandidát na ministra průmyslu a obchodu Lukáš Vlček (STAN) potvrdil, že ho prezident Petr Pavel jmenuje v úterý v 09:00 společně s kandidátem na post ministra pro místní rozvoj Petrem Kulhánkem (za STAN). Vlček se rozpovídal i o tom, co chce do resortu přivést, a nastínil hlavní kostru týmu kolem sebe. Během pondělního odpoledne probíral Vlček s prezidentem tendr na Dukovany, novelu energetického zákona i nedávné volby. Kulhánek vyrazí po jmenování na Jesenicko, kde bude jednat o tamních potřebách po povodních.
Města a obce v České republice vykazují rekordní přebytky v městských rozpočtech, což je v kontrastu s rostoucím státním deficitem. V polovině roku 2023 přesáhly přebytky samospráv 8,2 miliardy korun, což vyvolalo diskusi o tom, jak tyto prostředky zhodnotit pro budoucí rozvoj. Město Brno se rozhodlo investovat do velkých strategických projektů, které změní nejen tvář města, ale také jeho infrastrukturu, kulturní nabídku a energetickou soběstačnost. V rozhovoru pro Interview PLUS primátorka města Markéta Vaňková popsala plány, včetně výstavby Janáčkova kulturního centra a multifunkční haly Arena Brno.
Brno by mělo být do budoucna lépe připraveno na případné energetické krize, pomoci by mu v tom měla výstavba horkovodu z Jaderné elektrárny Dukovany. Další podrobnosti o tomto projektu prozradil v pořadu Interview náměstek hejtmana Jihomoravského kraje Jiří Crha. Primárním cílem výstavby horkovodu z Dukovan do Brna je zajistit spolehlivé dodávky tepla a výrazně snížit závislost města na plynu.
Americká společnost Westinghouse Electric Company podala odvolání k Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) proti výběru korejské společnosti KHNP jako preferovaného dodavatele pro stavbu nových jaderných reaktorů v Dukovanech. Podle Westinghouse nemají Korejci licence k nabízené technologii. V pondělí o tom informoval Westinghouse. KHNP již v červenci uvedla, že má ohledně práva na používání technologie rozdílný názor. Společnost ČEZ uvedla, že dukovanský tendr má bezpečnostní výjimku. Neúspěšní uchazeči proto nemohou napadnout průběh řízení u ÚOHS.