reklama

Ten, který nahání strach. V Patagonii objevili pozůstatky prastarého dinosaura

Predátor měl krátký čenich, velmi dobrý sluch a silné čelisti.
Zdroj: Profimedia.cz

Vědci v Argentině našli dobře zachovalou lebku masožravého dinosaura, který se před 85 miliony let potuloval dnešní severní Patagonií. Predátor se podobně jako slavný Tyrannosaurus rex pohyboval po dvou nohách a měl drobné přední končetiny, jeho velikost však byla poloviční. Měl také krátký čenich, velmi dobrý sluch a silné čelisti, píše agentura Reuters.

reklama

Dinosaurus pojmenovaný Llukalkan aliocranianus měřil na délku zhruba pět metrů a patřil do skupiny dinosaurů, kteří žili v dnešní Jižní Americe a dalších částech jižní polokoule v období křídy. V překladu znamená jméno Llukalkan „ten, kdo nahání strach“.

Nalezený jedinec vážil mezi jednou až pěti tunami, byl tedy o něco lehčí než dospělý slon. Jeho lebka byla 50 centimetrů dlouhá a její stavba naznačuje, že měl lepší sluch než ostatní zástupci stejné čeledi.

Predátoři se mohli lovit navzájem

Zhruba 650 metrů od nalezené lebky paleontologové dříve vykopali pozůstatky dalšího masožravce, nazvaného Viavenator exxoni. Podle vědců je takový objev neobvyklý.

„Llukalkan byl o něco menší než Viavenator, nicméně pokud žili pohromadě, určitě se živili stejnou kořistí, takže spolu museli soupeřit – a proč ne – dokonce se i navzájem lovit,“ uvedl Federico Gianechini z univerzity v argentinském San Luis.

„V dnešní době predátoři různých druhů, ale stejného řádu žijí společně ve stejném ekosystému – jako lvi, levharti a gepardi,“ dodává Gianechini.

V Patagonii se v posledních desetiletích našla řada významných dinosauřích fosilií. V roce 2014 paleontologové objevili pozůstatky dinosaura, který vážil okolo 100 tun a o němž se soudí, že jde o největší doposud nalezený exemplář.

Predátor měl krátký čenich, velmi dobrý sluch a silné čelisti.
Predátor měl krátký čenich, velmi dobrý sluch a silné čelisti.
Zdroj: Profimedia.cz

K tématu

Tagy: vědci lebka objev Argentina Jižní Amerika predátor paleontologie dinosauři Patagonie Llukalkan aliocranianus
reklama
reklama

Další hlavní zprávy

Praha

Hanbu Rusku, křičí desítky demonstrantů před ruskou ambasádou v Praze

Hanbu Rusku, křičí desítky demonstrantů před ruskou ambasádou v Praze

Stovka demonstrantů se v neděli sešla před budovou ruské ambasády v Praze a provolávala Rusku hanbu. Demonstranti tak reagovali na důvodné podezření, že do výbuchu v muničním areálu ve Vrběticích v roce 2014 jsou zapleteni ruští agenti. K setkání před ambasádou vyzval předseda hnutí Milion chvilek Benjamin Roll prostřednictvím svého účtu na Twitteru. Příznivců Ruska a odpůrců vyhoštění 18 ruských diplomatů se před ambasádou sešlo krátce po 14. hodině asi deset.

Havlíček: Nedovedu si představit, že by Dukovany stavěli Rusové
Komunista Luzar: Nevyvolávejme ruskou odvetu. Může to skončit špatně
Desítky střeleb za jediný měsíc. V USA umírají lidé na večírcích i v obchodech
Uděláte si obrázek sami, vzkazuje lidem Babiš. Vláda odtajní materiál BIS o Rusku a Vrběticích
reklama
reklama
Pohřeb prince Philipa obrazem: Královna Alžběta v kapli plakala, Harry se usmiřoval

Velká Británie

Domácí zpravodajství

O spojení Rusů s Vrběticemi jsem věděl, říká exministr zahraničí Petříček
Další články
reklama
reklama