reklama

Testy na dovolené vám můžou zabránit v návratu domů. Co radí cestovní kanceláře?

Řadu Čechů v nadcházejících dnech a týdnech čeká vytoužená dovolená. Mnohdy tuzemští turisté vyjedou do zahraničí k moři. S pandemií koronaviru ovšem přišly nové komplikace, kterými se turisté musí prodrat, aby se buď na dovolenou dostali, nebo se z ní následně mohli vrátit domů. Například všudypřítomné testování jim často může v cestě do domoviny zabránit a nedobrovolně jim pobyt v cizině prodloužit.

reklama

Pozitivní PCR test během dovolené značí pro turistu problémy. Musí se izolovat a onemocnění COVID-19 přetrpět mimo svůj domov, přičemž zde musí zůstat déle, než plánoval. Podobné problémy lidem nastávají i v momentě kdy se jejich test sice projeví jako pozitivní, ale v následujících dnech se ukáže, že koronavirem nakažený není.

Nedobrovolně prodlouženou dovolenou musela absolvovat například paní Dana D. z Nového Jičína. Ta byla společně se svým snoubencem před časem v Egyptě, konkrétně ve známém a velmi populárním letovisku Hurghada.

Dovolená jako taková probíhala dobře až do okamžiku, kdy zbývaly dva dny do plánovaného návratu do České republiky. K opuštění Egypta a návratu do Čech je totiž nutné mít ještě před odletem negativní výsledek PCR testu.

Češka test podstoupila v turistickém centru v Hurghadě a čekala na výsledek. Ten přišel již o den později a nebyl pro ni zrovna šťastný. „Druhý den mi volali, když jsem byla na pláži, že jsem pozitivní,“ řekla Dana D. redakci CNN Prima NEWS s tím, že informováni byli kromě ní rovněž delegát a vedení hotelu. Kvůli tomu musela do izolace. „Následně mě požádali, abych se přestěhovala na vyhrazenou část hotelu, kterou budu obývat až do dalšího testu,“ popsala česká turistka.

Okamžitě podle svých slov kontaktovala asistenční službu pojišťovny, jež jí prodloužila pobyt v hotelu o čtyři dny a zároveň zajistila další test, na který měla žena nárok. Ten se měl konat čtyři dny od prvního testu. Její blízcí ovšem měli negativní testy a mohli proto odletět. „Se snoubencem jsme se tedy rozdělili. Odjel i s přáteli v noci z pátku na sobotu domů a já zůstala na izolaci,“ vysvětlila žena s tím, že pobývat mohla na pokoji a terase, a v případě, že ve své blízkosti nikoho neměla, jí hotelový personál povolil vycházky po resortu.

Po čtyřech dnech pozitivity jste negativní

Hotel se o ni následující dny staral i nadále dobře. „Bylo o mě krásně postaráno. Každý den mi na pokoj nosili bohatou snídani i s ovocem či zeleninou. To samé na oběd a večeři,“ popsala Dana D. Žádné příznaky onemocnění COVID-19 v těchto dnech nepociťovala. Navštívil ji i hotelový lékař či manažer, přičemž se oba divili, že se zdá být naprosto v pořádku.

Čtyři dny od prvního testu v Hurghadě přišel čas na opakovaný PCR test, na který Češka měla v rámci svého zájezdu nárok. „Přijeli za mnou z kliniky a v doprovodu hotelového manažera mi udělali důkladný stěr z nosu. Hned druhý den mi sdělili, že jsem v pořádku. Okamžitě jsem kontaktovala asistenční službu a ta mi na základě nového certifikátu zařídila letenku,“ popisuje Dana D. O den později Egypt opustila.

Kvalita testování je spolehlivá, tvrdí cestovní kancelář

Cestovní kancelář Blue Style, u které měla Češka zakoupený zájezd, hlásí, že ve kvalitě zajištěného testování v Egyptě nevidí problém. „Kvalitu testování považujeme jednoznačně za spolehlivou a neevidujeme žádné podobné stížnosti ze strany našich klientů,“ sdělila redakci tisková mluvčí cestovní kanceláře Ilona Topolová.

Následně CNN Prima NEWS popsala, s jakou pomocí mohou klienti počítat v případě, že jim test vyjde pozitivně. Lidé, kteří letí s Blue Stylem, totiž mají automatické pojištění v ceně zájezdu. „Ve spolupráci s pojišťovnou zajišťujeme pozitivním klientům v rámci Basic pojištění úhradu léčebných výloh, ubytování, stravu a samozřejmostí je úhrada nákladů spojených se zajištěním návratu zpět do České republiky,“ vysvětlila Topolová.

V případě, že se pozitivita ukáže u dítěte, je podle Topolové určen opatrovník, který má léčebné výlohy, ubytování, stravu i návrat do Česka hrazené rovněž z tohoto pojištění. „Tyto náklady se pohybují v řádech desítek tisíc korun,“ doplnila mluvčí CK Blue Style.

O nutnosti cestovního pojištění hovoří i mluví CK Alexandria Petr Šatný. „Všem zákazníkům doporučujeme mít uzavřené kvalitní cestovní pojištění i pro případ související s covidem,“ řekl tiskový mluvčí. I jeho cestovní kancelář pojištění nabízí. „Naši delegáti jsou samozřejmě vyškoleni tak, aby zákazníkům v těchto situacích v rámci možností maximálně pomohli,“ dodal CNN Prima NEWS Šatný.

Tagy:
Farář světil auta, aby řidiče nepotkalo neštěstí. Sám zázrakem přežil havárku
Reportáž

Farář světil auta, aby řidiče nepotkalo neštěstí. Sám zázrakem přežil havárku

Boha ale i patrona šoférů svatého Kryštofa poprosil v neděli o přímluvu ostravský farář Krzysztof Szewczyk, když požehnal cestovním vozům, nadupaným motorkám, dodávkám i bicyklům. „Ať nikoho nepotká neštěstí, nezastaví žádná překážka a ve zdraví se dostanou tam, kam směřují,“ modlil se za řidiče. Sám zažil na dálnici zázrak. „Chytil mě mikrospánek, auto úplně zničené, nic se mi přitom nestalo.“

Třicet let se sériový „vrah ze seznamky“ obával popravy. Vykonání rozsudku se nedožil
USA

Třicet let se sériový „vrah ze seznamky“ obával popravy. Vykonání rozsudku se nedožil

V osmdesátých letech byl Rodney James Alcala za celebritu. Roku 1978 se účastnil „The Dating Game,“ seznamkové hry, ve které si žena podle odpovědí mužů vybírala toho pravého, a kde vystupoval jako úspěšný fotograf. V té době měl již za sebou 34měsíční pobyt ve vězení za znásilnění osmileté dívky, později vyšlo najevo, že byl i několikanásobným vrahem. Odkládaného trestu smrti se ale nedožil, v sobotu zemřel.

Živě
ON-LINE: Třetí den olympiády. Stoprocentní český tenis a vítězství basketbalistů

Nedělní soutěže už znají své první vítěze. Vstup do turnaje slaví čeští basketbalisté výhrou nad Íránem, ač ne tak výrazným, jak se v první polovině zápasu zdálo. O fenomenální úspěchy se postaraly české tenistky, které své čtyři nedělní zápasy ve výhry a všechny v singlu i deblu postupují do dalšího kola. Jejich úspěch ve večerním duelu postupem do druhého kola podtrhl Tomáš Macháč. Kanoista Lukáš Rohan i kajakářka Kateřina Minařík Kudějová bez problémů postoupili do semifinále.

Poslanec Špičák (ANO): Epidemie nás může přinutit k povinnému očkování

Kauza s neočkovaným lékařem Vladimírem Voráčkem, kterému v Tokiu vyšel pozitivní test na koronavirus, otevřela debatu o povinném očkování zdravotníků. Ve Zprávách PLUS se poslanci Karla Maříková (SPD) a Julius Špičák (ANO) shodli, že jej v současnosti nelze vynucovat. „Na povinnost nemáme zákony a asi ani dlouho mít nebudeme. Vývoj epidemie však neurčujeme my, ale pandemie. Pokud v následujících měsících exploduje, tak zde nastane diskuze o povinném očkování,“ varoval Špičák.

Tenisová krasojízda nekončí. Kvitová i Macháč postupují, Češi vyhráli všechny zápasy

Čeští tenisté nepolevují a sbírají jedno vítězství za druhým. Držitelka bronzu z Ria 2016 a turnajová desítka Petra Kvitová v neděli ve dvou setech zdolala Italku Jasmine Paoliniovou. Karolína Plíšková s Markétou Vondroušovou navíc smetly v společné deblové premiéře i čínský pár. Česko vyhrálo všechny své nedělní zápasy, stoprocentní českou úspěšnost zpečetil Tomáš Macháč výhrou nad Portugalcem Joaem Sousou.

Úspěch na divoké vodě. Rohan i Minařík Kudějová úspěšně dopluli do semifinále

Kanoista Lukáš Rohan i kajakářka Kateřina Minařík Kudějová bez problémů postoupili do semifinále vodního slalomu na olympijských hrách v Tokiu. Šestadvacetiletý Rohan zajel v kvalifikaci osmý čas, za nejrychlejším Slovákem Matejem Beňušem zaostal o více než pět sekund. Minařík Kudějová byla šestá, téměř osm vteřin za favorizovanou Australankou Jessicou Foxovou.

Celebrity ve službách politiků. Komu dělají reklamu Jágr, Čtvrtníček nebo Klus?

S kuřetem nebo u slivovice. Tak se nechal v minulých letech vidět po boku premiéra Andreje Babiše hvězdný hokejista Jaromír Jágr. A ani letos nebude o celebrity ve službách politiků nouze. Jako první se svou nákloností pochlubil herec a satirik Petr Čtvrtníček. Koalici SPOLU (ODS, KDU-ČSL a TOP 09) připravuje volební spoty, ve kterých sám účinkuje. Jágr se Čtvrtníčkem v tom ale nejsou sami. Kdo další propůjčil svůj obličej a jméno politikům?

Prymula: Kdo nakazil olympioniky zjistit lze. Zas tak moc kontaktů v letadle nebylo

Česká republika se ještě před začátkem letní olympiády v Tokiu „proslavila“ několika nakaženými sportovci, z nichž někteří už jistě do průběhu her nezasáhnou. Za zdroj nákazy bývá označován lékař výpravy Vlastimil Voráček, který to ale odmítá. Podle bývalého ministra zdravotnictví Romana Prymuly však „pacienta nula“ vystopovat lze. Uvedl to v nedělních Zprávách PLUS na CNN Prima NEWS.

V San Franciscu se už krade za bílého dne. Obchody jsou bezmocné a zavírají

Obchodníci v San Franciscu čelí v poslední době doslova nájezdům organizovaných lupičů. V tlupách naběhnou do obchodu a odnesou si z něho, co chtějí. Nevadí jim ani to, že už jejich řádění několikrát natočili svědci na mobilní telefon. Nárůst loupeží ve městě je tak velký, že řetězce své obchody už raději zavírají. Vedle maloobchodních krádeží město sužuje i rekordní počet vloupání do automobilů.

reklama

Domácí zpravodajství

Bitka kvůli dítěti? V Sokolově se střetli místní a vodáci, situaci uklidnila až policie

Aktualizováno

V pátek odpoledne v Sokolově létaly urážky i pěsti. Potyčka se strhla mezi místními Romy a vodáky, kteří do města přijeli. Web Romea.cz tvrdí, že konflikt vyvolali agresivní mladíci, kteří zaútočili na romské dítě, následně měli napadnout i další Romy. Situaci uklidnili až policisté, kteří nyní celou věc vyšetřují. V neděli policie informovala, že se během potyčky lehce zranilo třináct lidí.

Rakovina kůže je také daň za časté opalování bez ochrany. Kdo je nejvíce ohrožený?

Rakovina kůže patří mezi časté onkologické onemocnění. Lidí s tímto typem karcinomu stále přibývá. Přitom prevence v podobě dostatečné ochrany před sluncem a pravidelných prohlídek kožních znamének je v tomto případě stěžejní. CNN Prima NEWS oslovila onkologa Radka Lakomého, který popsal, jak poznat rizikové znaménko a jaké jsou možnosti léčby v případě zhoubného melanomu.

Měli je utlouct čepicemi. V krvavé řeži u Hradce Králové ale Rakušané ztratili vše

Byla to největší a nejkrvavější bitva, k níž v českých zemích kdy došlo. V rozhodujícím boji prusko-rakouské války v červenci 1866 proti sobě stálo přes 430 tisíc mužů. Na území kolem 70 kilometrů čtverečních mezi Hradcem Králové a Hořicemi krvavou řež dodnes připomíná na 400 památníků, pomníčků, křížů nebo hrobů. A také muzeum války, které stojí za návštěvu.

Tady se neočkujeme, lepší je slivovice, chlubí se v pohraniční vsi na Bruntálsku

Slušně řečeno, je to zapadákov. Neslušně, je to díra na samé výspě republiky, ale také ve Slezských Pavlovicích v okrese Bruntál mají názor na vakcínu proti COVID-19. „S tím běžte do pr**le, tady lidi očkování odmítají,“ nebere si servítky první občan, kterého oslovíme, pětatřicetiletý Radek Dojčar. Na covid prý platí hlavně slivovice, vakcínu odmítají i početní místní Romové.

reklama