CNN Prima News The Economist

The Economist

Výpis příspěvků ke štítku „The Economist“

Obránci zvířat bojují proti rychlokuřatům. Za uši dostal i Jágr s Babišem

24. října 2022 15:30

Obránci zvířat z organizace OBRAZ natočili pokračování tehdejší vtipné reklamy na „kuřecí křídlo“, ve které vystupoval hvězdný hokejista Jaromír Jágr spolu s majitelem firmy Andrejem Babišem. „Jak to bylo s kuřetem z televizní reklamy, co si chtělo zahrát s Jardou Jágrem na křídle? Zákulisní video z natáčení odhaluje šokující pravdu,“ píše OBRAZ k příspěvku. Video „za zákulisí“ má ukázat smutný život rychlokuřat, které neunesou vlastní nohy a má tak podpořit celou kampaň proti špatným životním podmínkám ve velkochovech.

Uhelné elektrárny mají „krev na komínech“. Zabijí 820krát více lidí než atomové reaktory

30. července 2022 07:23

Není žádnou novinkou, že jaderná energie patří mezi čisté zdroje. Zároveň jsou druhým nejbezpečnějším způsobem, jak získávat elektřinu. Předčí ji pouze elektrárny fotovoltaické. Pokud bychom ale zkombinovali objem emisí skleníkových plynů s bezpečností provozu, atomové elektrárny jsou pro lidstvo nejlepší volbou, vyplývá to z analýzy časopisu The Economist.

Když nohy neunesou vlastní tělo: Utrpení rychlokuřat mohou pomoct ukončit řetězce

27. července 2022 09:00

Kuřata, která stěží unesou vlastní nohy a pod náporem mohutných těl se jim lámou kosti. Často umírají hladem či žízní. Takhle to podle záběrů ze tří českých farem, zveřejněných na sociálních sítích spolku OBRAZ – Obránci zvířat, vypadá v standardních českých chovech kuřat na maso. Obránci zvířat v nové kampani Rychlokuřata upozorňují na utrpení kuřat, která se vlivem šlechtění zvětšila za posledních 50 let čtyřnásobně. OBRAZ vyzývá supermarkety a další firmy, aby přestaly prodávat maso z přešlechtěných kuřat.

Vakcíny zachránily během prvního roku až 20 milionů životů, ukazuje britská studie

14. července 2022 06:28

Pokud by se většina světové populace neproočkovala, zemřelo by pravděpodobně s covidem dalších 19 až 20 milionů lidí, což je zhruba o 170 % více. Hovoří o tom studie vědců z londýnské Imperial College. Izraelští vědci se zase zabývali výsledky čtvrté dávky očkování proti nemoci covid. Podle nich ochránila tato dávka před smrtí až 72 % seniorů. Data porovnávali v domovech pro seniory, kde se očkovalo jen třemi dávkami, oproti těm, kde došlo na čtvrtou.

Sledujte Hlavní zprávy: Kuře se za 50 let čtyřikrát zvětšilo. Co vlastně jíme?

3. června 2022 18:34

Co to vlastně jíme? Takovou otázku si můžeme pokládat po zjištění, že velikost kuřat se za 50 let zvětšila čtyřikrát. Chovatelé se brání, že žádné hormony nepoužívají, naopak se prý zlepšila kvalita krmných směsí. Výživoví poradci by to ale s konzumací kuřecího masa nepřeháněli. Nejen to bude téma pátečních Hlavních zpráv, které můžete sledovat od 18:55 na Primě a CNN Prima NEWS.

Maxima bych za moderní zbraň nevyměnil. Proč Ukrajinci spoléhají na stoleté kulomety?

13. května 2022 20:48

Váží skoro 70 kilo, první kusy spatřily světlo světa v roce 1910, přesto si je mnoho ukrajinských vojáků nemůže vynachválit. Řeč je o legendárním kulometu z první světové války Maxim M1910. Ukrajinská armáda jich má k dispozici až 35 tisíc. Jak je možné, že se muzejních kousků nechtějí ukrajinští muži a ženy ve zbrani jen tak vzdát?

Válka, kterou ukončí jen smrt, nebo vítězství. Jak funguje ukrajinská zahraniční legie?

15. března 2022 07:47

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vyzval pár hodin po začátku války zahraniční vojáky, aby dorazili bojovat za Kyjev. Z rychle vzniklé zahraniční legie se na Ukrajině stala legendární formace, ve které se zrcadlí soudržnost Západu s východoevropskou zemí. Členové uskupení se ale údajně v dějišti války potýkají s řadou problémů. Jakých?

Pro nové auto do ciziny? Ušetřit se dají i miliony, rozdíly jsou propastné

10. února 2022 14:44

Magazín The Economist už 35 let vytváří takzvaný Big Mac index, který srovnává ceny známého hamburgeru po světě. Obdobně srovnává situaci s drahými auty dubajská společnost Carinsurance-ae, která zveřejnila Range Rover index. Zatímco v případě Big Macu jsou rozdíly napříč světem v řádech korun, v případě luxusního britského SUV jsou to miliony.

Bilance pandemie je až čtyřikrát horší, než uvádějí oficiální čísla. Jak si stojí Česko?

5. ledna 2022 05:29

V důsledku covidu dosud oficiálně zemřelo téměř 5,5 milionu lidí. Skutečný počet obětí nejhorší pandemie za posledních sto let však může být daleko vyšší. Do oficiálních statistik se totiž nemusely dostat všechny osoby, které na covid zemřely. Stejně tak se můžeme jen opírat o dohady, kolik lidí zemřelo kvůli odkladu zdravotní péče způsobeném koronavirovou pandemií. Analytici časopisu The Economist proto spočítali, jak smrtelný covid doopravdy je.

Diskriminace homosexuálů je výmysl Evropy. Muslimové je dřív vítali, tvrdí aktivisté

29. září 2021 19:20

Většinový islám globálně brojí proti homosexuálům, například Tálibán v Afghánistánu je mučí, kamenuje i znásilňuje. Někteří historici a aktivisté ale přišli s tím, že nechuť muslimů vůči gayům a lesbám nepramení z dávné historie. Dříve prý byli vyznavači islámu vůči homosexuálům tolerantní, jejich postoj měli změnit evropští kolonisté.

Neměli jste nikoho barevného. Euro je vítězstvím pravice, vyčítají Britové Italům

15. července 2021 13:38

Nedělní večer, kdy se v Londýně odehrálo finále fotbalového Eura, nebyl příznivý pro multikulturní svět, šokoval britský list The Economist. Autoři článku spojují vítězství Itálie nad domácí Anglií s politikou a poukazují na to, že v týmu vítěze nebyl ani jeden hráč, kterého by šlo „označit za barevného“. Kontroverzní komentář okamžitě zavalila kritika na sociálních sítích. Kolik bílých je v Burkině Faso? ptá se jeden z fotbalových fanoušků.