Rusové ve velkých problémech. Vzdušné ztráty nedokáží nahradit a musí polevit, míní experti

Ruské síly do značné míry vyčerpaly své zásoby vysoce přesných zbraní a velké ztráty utrpělo také letectvo. Nejspíše proto budou mít potíže udržet současné tempo koordinovaných útoků proti ukrajinské kritické infrastruktuře, uvedl ve své pravidelné analýze situace na ukrajinském bojišti americký Institut pro studium války (ISW).

Vlna ruských vzdušných útoků od 10. října poškodila na 40 procent ukrajinské energetické infrastruktury. V celé zemi jsou běžné výpadky dodávek elektrického proudu. Některé západní státy v reakci na ruské útoky začaly Kyjevu dodávat moderní systémy protivzdušné obrany.

Ukrajinské zdroje v pondělí uvedly, že dodávky elektřiny by mohly být obnoveny na normální úroveň během několika týdnů, pokud by se množství ruských úderů na kritickou infrastrukturu výrazně snížilo.

Vrchní velitel ukrajinských ozbrojených sil generál Valerij Zalužnyj minulý týden oznámil, že ukrajinské síly zničily 278 ruských letounů. Zástupce šéfa ukrajinské vojenské rozvědky GUR Vadym Skibickyj v komentáři pro týdeník Economist v pondělí uvedl, že ruské síly v koordinované kampani proti ukrajinské infrastruktuře použily už více než 80 procent svých moderních raket a že ruským silám zbývá pouze 120 raket Iskander.

Podle britského ministerstva obrany Rusko nejspíš nedokáže ztráty svých vzdušných sil v příštích několika měsících nahradit, protože pravděpodobně výrazně převyšují kapacity země na výrobu nových strojů.

Institut se také kloní k názoru, že ruské síly jsou při svých vzdušných útocích na ukrajinskou infrastrukturu čím dál závislejší na dodávkách zbraňových systémů íránské výroby. Skibickyj v této souvislosti informoval, že ruští představitelé dosáhli dohody s íránskými představiteli o nákupu balistických raketových systémů Fateh-110 a Zolfaghar.

Tagy: