Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj nařídil svému týmu, aby se začal připravovat na volby, píše The Economist. Zdroje, na které se list odvolává, se sice v přesném termínu rozcházejí, většina z nich však tvrdí, že Zelenskyj chce volby uspořádat v létě. Informoval o tom web Meduza.
Podle zdrojů týdeníku The Economist svolal ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj minulý týden schůzku, na které dal svému týmu pokyn, aby uspořádal hlasování, jakmile bude dosaženo úplného příměří. To by podle americké strany mohlo nastat do konce dubna, píše web Meduza.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Jak dron za pár rublů prorazil štít reaktoru v Černobylu. Válku jsme nezvažovali, řekl inženýr
Jasněji by mohlo být kolem 5. května, kdy má ukrajinský parlament hlasovat o prodloužení válečného stavu, píše The Economist. Zrušení stanného práva je totiž nezbytným krokem k zahájení volebního procesu. Ukrajinské zákony také vyžadují minimálně 60 dní na volební kampaň, což znamená, že nejbližší možný termín voleb by připadl na začátek července. Podle některých zdrojů by však volební úředníci potřebovali na aktualizaci volebních seznamů v podmínkách války nejméně tři měsíce.
Vysoce postavený vládní úředník sdělil, že Zelenskyj se může pokusit urychlit přípravy na červencové volby, aby zkrácený časový rámec kampaně omezil prostor pro opozici. Zmíněný úředník také tvrdí, že kratší kampaň by zemi prospěla, zdlouhavé prezidentské klání by podle něj naopak mohlo zemi „rozvrátit“.
Představitelé opozice ale poukazují na řadu logistických problémů, které by mohly zkomplikovat případné rychlé hlasování – jak umožnit milionům Ukrajinců hlasovat ze zahraničí, z frontových linií nebo z území okupovaných Ruskem. Jedním z možných řešení je podle nich vládní mobilní aplikace Diia. Panují však obavy ohledně transparentnosti. Opoziční strany v parlamentu také tvrdí, že spravedlivé volby by vyžadovaly ukončení válečné propagandy a cenzury.
Silná podpora Zelenského
O možnosti konání rychlých prezidentských voleb se mělo diskutovat už začátkem března. Web Politico tehdy informoval, že čtyři vysoce postavení Trumpovi poradci vedli tajné rozhovory s několika klíčovými politickými oponenty Zelenského, včetně Julije Tymošenkové, vůdkyně strany Baťkivščyna, a Petra Porošenka, vůdce strany Evropská solidarita a předchůdce současného prezidenta.
Porošenko odpověděl, že on a jeho spojenci pracují „veřejně a transparentně s americkými partnery s cílem zachovat dvoustrannou podporu Ukrajiny“, a zdůraznil, že on a jeho tým jsou rozhodně proti konání voleb v době války.
Americký prezident Donald Trump od února na Zelenského opakovaně slovně útočil, tvrdil, že má nízkou důvěru, nazval ho „diktátorem“ a požadoval konání voleb. Zelenskyj reagoval slovy, že v tuto chvíli ho není možné nahradit. Ruský prezident Vladimir Putin, který dlouhodobě zpochybňuje Zelenského legitimitu, nedávno navrhl zavedení dočasné správy pod dohledem OSN, která by hlasování zorganizovala.
Web The Kyiv Independent informoval, že podle průzkumu Kyjevského mezinárodního sociologického institutu zveřejněného 27. března důvěřuje Zelenskému 69 procent Ukrajinců. Z průzkumu také vyplývá, že důvěra v Zelenského zůstává relativně stabilní. Oproti předchozímu průzkumu, který byl proveden od 14. února do 4. března, totiž nedošlo k žádné výrazné změně.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Záběry surových bojů v troskách Torecku. Ukrajinci postříleli zaskočené okupanty