reklama

Tip na výlet: Renesanční perla Ploskovice zaujme parkem i vodními jeskyněmi

České hrady a zámky zažily po téměř dvouměsíční přestávce první víkendový nápor. Desítky návštěvníků dorazily také na zámek Ploskovice na Litoměřicku.

reklama

A právě zámek Ploskovice nechala v první čtvrtině 18. století vystavět jako letní rezidenci velkovévodkyně Anna Marie Františka Toskánská. V italsko-čínském slohu ho vybavila přepychem jako malé Versailles.

„Návštěvníci mohou do zámku na prohlídku pouze v počtu devíti osob, protože máme velice malé místnosti a prostory v interiérech. Samozřejmě musí mít roušku,“ připomíná Jana Zimandlová, kastelánka zámku Ploskovice.

Prohlídky probíhají za současné celkové rekonstrukce zámku, která potrvá dva roky. Během dvouměsíční přestávky, kdy musely být hrady a zámky zavřené, přišly Ploskovice o stovky tisíc korun.

Lákadlem ploskovického zámku je také zámecký park, který má rozlohu 8 hektarů a střeží 15 pávů. Cennými jsou i kameninové zahradní doplňky rozmístěné po celé ploše zámeckého parku, zejména mramorové fontánky na terase pod zámkem nebo vázy.

Pod zámkem jsou vodní jeskyně

Součástí zámku jsou také unikátní uměle vytvořené vodní jeskyně v suterénu z počátku 18. století. Kvůli havarijnímu stavu byly jeskyně, tzv. grotty, pro veřejnost zhruba třicet let uzavřené. V roce 1998 se nechaly částečně opravit a dnes už jsou znovu součástí prohlídkové návštěvnické trasy.

Park je otevřený nepřetržitě, zámek láká na prohlídky od úterý do neděle, vždy od 9 do 17 hodin.

Další hlavní zprávy

360°

Odborníci: Neočkujme děti, nejsou ohrožené covidem. Pravděpodobnější je, že se utopí

Odborníci: Neočkujme děti, nejsou ohrožené covidem. Pravděpodobnější je, že se utopí

Děti pod 12 let nejsou ohrožené koronavirem, neočkujme je, shodli se v pořadu 360° televize CNN Prima NEWS biochemik Zdeněk Hostomský a chirurg Šimon Reich. Ten zdůraznil, že větší pravděpodobnost je, že se dítě utopí nebo zemře při autonehodě, než že se stane obětí nemoci COVID-19. Odborníci si také myslí, že by mladým mezi 16 a 18 lety měli dávat souhlas s vakcinací rodiče.

Anglie nedokázala vyzrát na Skoty. Díky ostrovní plichtě Češi nadále vedou skupinu
Dva mrtví po úniku nebezpečné látky z plzeňské čističky. Další dva jsou ve vážném stavu
Krvácející Schick opět udeřil. Proti Chorvatům vystřelil remízu, osmifinále je blízko
reklama
reklama
Nech se očkovat, vyzval Zeman Klause. Proti pofidérní nemoci ne, reagoval exprezident

Václav Klaus

Domácí zpravodajství

Dlouho jsi nebyl v Chile, řekl prezident Zeman a daroval Klausovi pero
Další články
reklama
reklama