reklama

Tip na výlet: Renesanční perla Ploskovice zaujme parkem i vodními jeskyněmi

České hrady a zámky zažily po téměř dvouměsíční přestávce první víkendový nápor. Desítky návštěvníků dorazily také na zámek Ploskovice na Litoměřicku.

reklama

A právě zámek Ploskovice nechala v první čtvrtině 18. století vystavět jako letní rezidenci velkovévodkyně Anna Marie Františka Toskánská. V italsko-čínském slohu ho vybavila přepychem jako malé Versailles.

„Návštěvníci mohou do zámku na prohlídku pouze v počtu devíti osob, protože máme velice malé místnosti a prostory v interiérech. Samozřejmě musí mít roušku,“ připomíná Jana Zimandlová, kastelánka zámku Ploskovice.

Prohlídky probíhají za současné celkové rekonstrukce zámku, která potrvá dva roky. Během dvouměsíční přestávky, kdy musely být hrady a zámky zavřené, přišly Ploskovice o stovky tisíc korun.

Lákadlem ploskovického zámku je také zámecký park, který má rozlohu 8 hektarů a střeží 15 pávů. Cennými jsou i kameninové zahradní doplňky rozmístěné po celé ploše zámeckého parku, zejména mramorové fontánky na terase pod zámkem nebo vázy.

Pod zámkem jsou vodní jeskyně

Součástí zámku jsou také unikátní uměle vytvořené vodní jeskyně v suterénu z počátku 18. století. Kvůli havarijnímu stavu byly jeskyně, tzv. grotty, pro veřejnost zhruba třicet let uzavřené. V roce 1998 se nechaly částečně opravit a dnes už jsou znovu součástí prohlídkové návštěvnické trasy.

Park je otevřený nepřetržitě, zámek láká na prohlídky od úterý do neděle, vždy od 9 do 17 hodin.

Další hlavní zprávy

Zahraničí

Nejméně 20 mrtvých a stovky zraněných: V Rovníkové Guineji vybuchla vojenská základna

Nejméně 20 mrtvých a stovky zraněných: V Rovníkové Guineji vybuchla vojenská základna

Chaos, pláč, mrtví a podle agentury AFP až 500 raněných. Tak vypadá situace po sérii výbuchů na vojenské základně v přístavním městě Bata, které je ekonomickou metropolí Rovníkové Guineje. Záběry ve státní televizi ukázaly poničené domy a vládnoucí zoufalství, také mnoho zraněných, zejména dětí. Televize informuje nejméně o čtyřech explozích, jejichž původ zatím není jasný, uvedly zahraniční tiskové agentury.

Hamáček chtěl v ulicích krev, snaží se před volbami ukázat svaly, tvrdí Volný
Obušky, dýmovnice, nadávky. V centru Prahy se demonstrovalo proti opatřením
Filip Smoljak: Řeknu vám, co jsou Zdeněk Svěrák a jeho syn Jan zač
Policisté po demonstraci zadrželi poslance Lubomíra Volného
reklama
reklama
Schillerová: Datum rozvolnění nevím. Ekonomika by měla jet od druhé poloviny roku

Partie

Domácí zpravodajství

Druhé léto s covidem? Lepší než minulé nebude, mutace řádí i v teple, varuje Prymula
Blatný: Kdyby vznikalo druhé ministerstvo zdravotnictví, rezignuji
Další články
reklama
reklama