reklama

Tisícovka Romů uctila oběti z Bohumína, video emotivní piety natočil olašský princ

Emotivní pietní akt za jedenáct obětí žhářského útoku v Bohumíně zorganizoval v úterý předseda Unie olašských Romů Josef Stojka, synovec někdejšího olašského krále Jana Lipy. Nejméně tisícovka Romů se sešla přímo u paneláku, Stojka akci zaznamenal na video a zveřejnil na svém Facebooku.

reklama

„Dáme minutu ticha za Lukáše a všechny ty lidi, co tam byli nahoře. Já jsem neznal všechny, co byli v tom bytě, ale znal jsem Lukáše, Nelinku, Lucinku a další. Amen!“ vyzval v rámci pietního aktu jeden z Romů.

Měla jedenáct roků a skočila z jedenáctého patra.

„Lukášku, já jsem tě miloval, a celou tvoji rodinu. A starej se tam v nebíčku o děcka stejně tak, jak jsi se staral tady na zemi. Ty jsi na to měl, bráško, ty na to máš! Amen,“ pokračoval v procítěném projevu.

Stovky Romů v tu chvíli plakaly, až do setmění pak kladly svíce před osudný věžák, v němž si údajný žhářský útok vyžádal jedenáct lidských životů. „Měla jedenáct roků a skočila z jedenáctého patra,“ řekl Josef Stojka o jedné z obětí.

Oběti byly spřízněné s olašskou komunitou, která tradičně patří mezi romské elity

„Je to dobře, že se tu sešli zástupci romských rodin z Přerova, Ostravy, Havířova, Bohumína i odjinud,“ poděkoval účastníkům Josef Stojka, synovec posledního olašského krále Jana Lipy, který zemřel v roce 2012. Olaši z Brna si po Lipově skonu zvolili nového krále, ale ostravská komunita ho dlouho neuznávala. Za korunního prince byl pak považován právě Josef Stojka, který také zastává funkci předsedy Unie olašských Romů.

„Každá generace Romů se tu dnes sešla, budoucnost je v dětech,“ řekl také Stojka, který na pietním aktu natočil komentované video. A litoval především dětské oběti žhářského útoku. „Sešlo se nás na tři tisíce. Vytvořili jsme srdce ze svíček a z plyšáků,“ prohlásil. Podle jiných očitých svědků se u bohumínského věžáku sešlo asi tisíc Romů.

Stojka nasnímal i fotografie obětí. „Tohle jsou tři z nich. Podívejte se na tu fotku, jak byli mladí. Nádherní lidé zemřeli kvůli jednomu člověku, který to nezvládl. Dáváme jim úctu,“ komentoval.

Tagy:

Hlavní zprávy

Nejhorší sexuální predátor. Zpěvák R. Kelly zneužíval a vydíral nezletilé, rozhodl soud
USA

Nejhorší sexuální predátor. Zpěvák R. Kelly zneužíval a vydíral nezletilé, rozhodl soud

Jeho píseň „I Believe I Can Fly“ se stala celosvětovým hitem, zpěvák R. Kelly s ní však před publikem zřejmě ještě dlouho nevystoupí. Federální soud v New Yorku totiž po šestidenním procesu rozhodl, že je vinen ve všech bodech obžaloby v případu vydírání a sexuálního zneužívání. A to jak mladých žen, tak nezletilých dívek. Advokátka tří obětí Gloria Allredová ho označila za nejhoršího sexuálního predátora, s jakým se kdy setkala.

Sebevražda policistky na misi kvůli šikaně? Nespáchala ji ve službě, uzavírá případ policie
Domácí

Sebevražda policistky na misi kvůli šikaně? Nespáchala ji ve službě, uzavírá případ policie

K sebevraždě české policistky Kristýny Litomerické, která skočila z 11. patra v poslední den mise ve Varšavě na Frontexu, nedošlo během služby. Tvrdí to česká policie s tím, že vše, co k případu mohla říct, už uvedla a dál není co řešit. Stejně hovoří i ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) a případ, ke kterému došlo před rokem, je tak podle něj vyřešen. A to i přesto, že podle rodiny byla hlavním důvodem ke skoku z okna šikana na pracovišti.

Sledujte předvolební debatu Speciál 360°: Jak se staví k migraci ODS a Piráti?

Hrozí Evropě další velká migrační vlna? Jak se na ni připravit? A nakolik je dění v Afghánistánu bezpečnostním rizikem pro západní svět? To vše bude tématem další předvolební superdebaty na CNN Prima NEWS. Tentokrát budou ve speciálu 360°: Hlas lidu diskutovat Jana Černochová (ODS), Jan Lipavský (Piráti), Robert Šlachta (Přísaha) a Libor Vondráček (Trikolora Svobodní Soukromníci). Debatu můžete sledovat 29. září od 20:15 na CNN Prima NEWS i přímo zde v článku. Ani v tomto případě nebude chybět divácká anketa.

Krize ve Velké Británii. Na pumpách došly pohonné hmoty, Londýn zvažuje povolání armády

Až 90 procent čerpacích stanic ve velkých britských městech nemá palivo, napsala dnes agentura Reuters. Krizi v dodavatelských řetězcích, kterou způsobil nedostatek řidičů nákladních aut, umocnilo panické nakupování do zásoby. Za nedostatkem řidičů stojí více faktorů, včetně pandemie COVID-19 a odchodu Británie z Evropské unie. Důsledkem jsou výpadky v dodávkách různého zboží, včetně pohonných hmot nebo potravin pro supermarkety.

Divočáci zaplavili ulice Říma. Ve městě hledají potravu, obyvatelé se bojí útoků

Strkají hlavu do odpadků, hledají potravu a zároveň děsí místní obyvatele. Lidé v Říme se potýkají s desítkami divočáků, kteří se producírují po ulicích italské metropole. I když se natáčení zvířat a sdílení videí stalo hitem sociálních sítí, místní jsou hlavně vystrašení, Někteří rodiče se dokonce bojí vodit děti do školky. Ochránci zvířat ale zdůrazňují, že zabíjení divočáků nepřichází v úvahu, lepší je zvíře uspat a odchytit.

reklama

Domácí zpravodajství

Pěstování ředkviček, tři toalety a Babišovy drahoty. Lídři perlili v superdebatě

Lídři osmi nejvýraznějších stran a hnutí se střetli ve speciální předvolební debatě Česko hledá premiéra. Diskuze na CNN Prima NEWS se neobešla bez slovních střetů, osočování z přešlapů a prapodivných analogií. Šéf hnutí ANO Andrej Babiš mával s obálkou časopisu a vykřikoval, kde že je jeho oponent Ivan Bartoš od Pirátů. Předseda hnutí STAN na oplátku připomněl premiérovi „pěstování ředkviček“, lídr koalice Spolu Petr Fiala (ODS) zase korupční skandály z řad ANO. Výběr hlášek z nedělní superdebaty si můžete přečíst níže.

Lituju, že jsem ji nezachránila: Sestra policistky popsala šikanu, která vedla k sebevraždě

Případ sebevraždy jedenatřicetileté policistky Kristýny Litomerické, která skočila z 11. patra poslední den své mise ve Varšavě, stále budí řadu otázek. Podle její sestry Markéry Šubrtové neměla Kristýna sebevražedné sklony, byla energická, veselá a všem se snažila pomoct. Uvedla to v exkluzivním rozhovoru pro CNN Prima NEWS. V něm dále popisuje, co přesně si se sestrou před osudným okamžikem psala a proč podle ní policie selhala. Detailně líčí i šikanu ze strany kolegů na misi, která dospěla až do intimních detailů, jež měly pravděpodobně k sebevraždě vést.

reklama