reklama

Tisícovka Romů uctila oběti z Bohumína, video emotivní piety natočil olašský princ

Emotivní pietní akt za jedenáct obětí žhářského útoku v Bohumíně zorganizoval v úterý předseda Unie olašských Romů Josef Stojka, synovec někdejšího olašského krále Jana Lipy. Nejméně tisícovka Romů se sešla přímo u paneláku, Stojka akci zaznamenal na video a zveřejnil na svém Facebooku.

reklama

„Dáme minutu ticha za Lukáše a všechny ty lidi, co tam byli nahoře. Já jsem neznal všechny, co byli v tom bytě, ale znal jsem Lukáše, Nelinku, Lucinku a další. Amen!“ vyzval v rámci pietního aktu jeden z Romů.

Měla jedenáct roků a skočila z jedenáctého patra.

„Lukášku, já jsem tě miloval, a celou tvoji rodinu. A starej se tam v nebíčku o děcka stejně tak, jak jsi se staral tady na zemi. Ty jsi na to měl, bráško, ty na to máš! Amen,“ pokračoval v procítěném projevu.

Stovky Romů v tu chvíli plakaly, až do setmění pak kladly svíce před osudný věžák, v němž si údajný žhářský útok vyžádal jedenáct lidských životů. „Měla jedenáct roků a skočila z jedenáctého patra,“ řekl Josef Stojka o jedné z obětí.

K tématu

Oběti byly spřízněné s olašskou komunitou, která tradičně patří mezi romské elity

„Je to dobře, že se tu sešli zástupci romských rodin z Přerova, Ostravy, Havířova, Bohumína i odjinud,“ poděkoval účastníkům Josef Stojka, synovec posledního olašského krále Jana Lipy, který zemřel v roce 2012. Olaši z Brna si po Lipově skonu zvolili nového krále, ale ostravská komunita ho dlouho neuznávala. Za korunního prince byl pak považován právě Josef Stojka, který také zastává funkci předsedy Unie olašských Romů.

„Každá generace Romů se tu dnes sešla, budoucnost je v dětech,“ řekl také Stojka, který na pietním aktu natočil komentované video. A litoval především dětské oběti žhářského útoku. „Sešlo se nás na tři tisíce. Vytvořili jsme srdce ze svíček a z plyšáků,“ prohlásil. Podle jiných očitých svědků se u bohumínského věžáku sešlo asi tisíc Romů.

Stojka nasnímal i fotografie obětí. „Tohle jsou tři z nich. Podívejte se na tu fotku, jak byli mladí. Nádherní lidé zemřeli kvůli jednomu člověku, který to nezvládl. Dáváme jim úctu,“ komentoval.

Další hlavní zprávy

Koronavirus

Hranice okresů budou hlídat tisíce policistů. Mají být na všech hlavních tazích

Hranice okresů budou hlídat tisíce policistů. Mají být na všech hlavních tazích

Na dodržování vládních omezení pohybu obyvatel mezi okresy bude v celé zemi dohlížet 26 000 policistů. Měli by hlídkovat na všech hlavních silničních tazích včetně dálnic. Podle policejního prezidenta Jana Švejdara by měly být kontroly namátkové. Informovala o tom Česká televize. Policie také na webu zveřejnila formou otázek a odpovědí pravidla pohybu mezi regiony.

Partie

Jak hodnotí rok s koronavirem Zeman, Babiš a Vystrčil? Sledujte nedělní Partii

Jak hodnotí rok s koronavirem Zeman, Babiš a Vystrčil? Sledujte nedělní Partii

S pandemií koronaviru se Česko potýká už téměř rok. O tom, jak změnila životy lidí a jak se promítla na české politické scéně, bude mluvit v mimořádné nedělní Partii moderátorka Terezie Tománková s prezidentem Milošem Zemanem. Ve druhé části pořadu rok s koronavirem zhodnotí premiér Andrej Babiš a třetí hodinový blok bude věnovaný předsedovi Senátu Miloši Vystrčilovi. Sledujte Partii na Primě i CNN Prima NEWS v neděli 28. února od 11 hodin.

Maláčová vs. Schillerová: Máš podíl na tom, že si lidé musí vybírat mezi zdravím a penězi
Zaplatíme péči o české pacienty s covidem, nabízí Německo. Pokud o to ČR požádá
reklama
reklama
PŘEHLEDNĚ: Co bude od pondělí platit? Z okresu jen s potvrzením, běhání pouze v obci

Nouzový stav

Domácí zpravodajství

Vláda uzavře okresy: Do práce s potvrzením, se psem jen 500 metrů od domu
Březen jako na houpačce. Jarní teploty a slunce vystřídá opět prudké ochlazení
Roušky a respirátory budou povinné v práci i venku. Firmy čeká testování zaměstnanců
Další články
reklama
reklama