reklama

Tisícovka Romů uctila oběti z Bohumína, video emotivní piety natočil olašský princ

Emotivní pietní akt za jedenáct obětí žhářského útoku v Bohumíně zorganizoval v úterý předseda Unie olašských Romů Josef Stojka, synovec někdejšího olašského krále Jana Lipy. Nejméně tisícovka Romů se sešla přímo u paneláku, Stojka akci zaznamenal na video a zveřejnil na svém Facebooku.

reklama

„Dáme minutu ticha za Lukáše a všechny ty lidi, co tam byli nahoře. Já jsem neznal všechny, co byli v tom bytě, ale znal jsem Lukáše, Nelinku, Lucinku a další. Amen!“ vyzval v rámci pietního aktu jeden z Romů.

Měla jedenáct roků a skočila z jedenáctého patra.

„Lukášku, já jsem tě miloval, a celou tvoji rodinu. A starej se tam v nebíčku o děcka stejně tak, jak jsi se staral tady na zemi. Ty jsi na to měl, bráško, ty na to máš! Amen,“ pokračoval v procítěném projevu.

Stovky Romů v tu chvíli plakaly, až do setmění pak kladly svíce před osudný věžák, v němž si údajný žhářský útok vyžádal jedenáct lidských životů. „Měla jedenáct roků a skočila z jedenáctého patra,“ řekl Josef Stojka o jedné z obětí.

K tématu

Oběti byly spřízněné s olašskou komunitou, která tradičně patří mezi romské elity

„Je to dobře, že se tu sešli zástupci romských rodin z Přerova, Ostravy, Havířova, Bohumína i odjinud,“ poděkoval účastníkům Josef Stojka, synovec posledního olašského krále Jana Lipy, který zemřel v roce 2012. Olaši z Brna si po Lipově skonu zvolili nového krále, ale ostravská komunita ho dlouho neuznávala. Za korunního prince byl pak považován právě Josef Stojka, který také zastává funkci předsedy Unie olašských Romů.

„Každá generace Romů se tu dnes sešla, budoucnost je v dětech,“ řekl také Stojka, který na pietním aktu natočil komentované video. A litoval především dětské oběti žhářského útoku. „Sešlo se nás na tři tisíce. Vytvořili jsme srdce ze svíček a z plyšáků,“ prohlásil. Podle jiných očitých svědků se u bohumínského věžáku sešlo asi tisíc Romů.

Stojka nasnímal i fotografie obětí. „Tohle jsou tři z nich. Podívejte se na tu fotku, jak byli mladí. Nádherní lidé zemřeli kvůli jednomu člověku, který to nezvládl. Dáváme jim úctu,“ komentoval.

Další hlavní zprávy

Politika

Jaroslav Faltýnek poslechne Babiše a kvůli schůzce v restauraci skončí ve vedení ANO

Jaroslav Faltýnek poslechne Babiše a kvůli schůzce v restauraci skončí ve vedení ANO

První místopředseda hnutí ANO Jaroslav Faltýnek bude na svůj post ve straně rezignovat. CNN Prima NEWS to potvrdil důvěryhodný zdroj ze Sněmovny. K rezignaci Faltýnka vyzval šéf hnutí a premiér Andrej Babiš poté, co se Faltýnek sešel ve středu večer v restauraci na Vyšehradě s ministrem zdravotnictví Romanem Prymulou (za ANO). Ten má na svůj post podle výzvy Babiše rezignovat také.

reklama
Vláda ruinuje státní kasu. Exprezident Klaus: Hlavním viníkem je ministryně Maláčová
reklama
reklama
Děláte si z nás srandu? Rezignujte! Lidé se na sociálních sítích ostře pustili do Prymuly

Roman Prymula

Domácí zpravodajství

Organizátor protestu: Vláda se snaží do davu nasadit provokatéry, magistrát vyhrožuje
Další články
reklama
reklama