CNN Prima News Ivan Motýl
Ivan Motýl

Ivan Motýl

externí spolupracovník CNN Prima NEWS

Novinář, publicista a básník, který se dlouhodobě věnuje palčivým sociálním tématům soudobé Ostravy a moderním dějinám celého regionu. Často píše o romské menšině a vyloučených lokalitách, již osm let například sleduje ve sběrném dokumentu osudy ostravské rodiny Kroščenových s dvanácti dětmi.

Nejnovější příspěvky autora

REPORTÁŽ: Příští rok mu bude 100. Staví si koloběžku a líčí, jak rudoarmějci stříleli sousedy
Reportáž

REPORTÁŽ: Příští rok mu bude 100. Staví si koloběžku a líčí, jak rudoarmějci stříleli sousedy

Rudoarmějci mu v dubnu 1945 vzali náramkové hodinky, ale mohli ho i zastřelit. „Odbouchli třeba bráchu a mámu mého dobrého kamaráda Ládi Mazánka,“ vypráví Erich Veselý z Brna-Jundrova, kterému příští rok bude 100 let. „Nic dobrýho z nich nebude. Přesně tohle prohlásil otec, když se v naší ulici objevili první ruští vojáci,“ pokračuje vitální pamětník. A nic dobrého z toho opravdu nebylo, stejně jako když Rusové roku 2022 vtrhli na Ukrajinu. „Rodiče museli rudoarmějcům vyklidit ložnici a oni si k nám přivezli holky,“ vzpomíná Veselý v rodném domě. Ta děvčata se osvoboditelům asi nepodvolovala dobrovolně. „Na osvobození nemám dobré vzpomínky,“ shrnuje starousedlík a elektromechanik, který je stále aktivní. „Dokončuji koloběžku,“ ukazuje.

GLOSA: Před proruskými Čechy se na Facebooku těžko utíká. Jsou všude a využívají i hákový kříž
Názory

GLOSA: Před proruskými Čechy se na Facebooku těžko utíká. Jsou všude a využívají i hákový kříž

Vyhodíš ho dveřmi, vrátí se oknem. S aktivitami proruských a protiukrajinských Čechů je to vlastně obdobné. „Putin promluvil k Evropanům. A sorry, má pravdu,“ čtu jen dvě minuty poté, co jsem začal brouzdat po oficiálním profilu statutárního města Ostravy. Ďábel číhá všude, hrozí občas z kazatelny katoličtí kněží, zatímco na Facebooku číhají fanoušci ruských pořádků. A docela snadno se zapojují do jakéhokoliv typu komentářů, aby nenápadně nabídli cestu až do politického suterénu, kde se ctí Vladimir Putin a nesnáší Evropská unie.

Další příspěvky autora

REPORTÁŽ: Mazáci je bili lopatou a domů je pustili jednou ročně. Teď ale chtějí povinnou vojnu

Neví, co by roupama, jsou rozežraní, prostě potřebují vojnu, tvrdí o dnešních mladých mužích Jiří Klein, který si základní službu odkroutil v letech 1970 až 1972 ve Zvolenu. „Někteří lampasáci byli strašní vypatlanci a mazáci nás mlátili i lopatami, povinnou vojnu bych přesto obnovil. Je třeba bránit vlast, no a kluci se v kasárnách naučí i zodpovědnosti a pořádku,“ doporučuje Vojtěch Belica, jenž v letech 1977 až 1979 sloužil v Uherském Hradišti. Politici ale obnovení povinné služby v armádě zatím odmítají, s výjimkou neparlamentních Motoristů.

REPORTÁŽ: Půl roku po povodni. Živnostníci ostrouhali, stát poslal vězně na úklid. Nic víc

Zatímco vytopené domácnosti dostaly od státu okamžitý finanční příspěvek, živnostníci ostrouhali. „Do dnešního dne jsme žádnou pomoc nezaznamenali, stát se na nás vykašlal,“ bilancuje šest měsíců po ničivé záplavě majitel ostravského stolařství Tomáš Cibulka. Téměř dvoumetrová povodňová vlna jeho firmu zničila v pondělí 16. září 2024. Každá vytopená domácnost přitom mohla získat přes úřady práce státní pomoc až do výše 73 tisíc korun a posléze i další nevratnou dávku 40 tisíc korun. „Živnostníci nic. Stát vlastně pomohl jen tím, že nám půjčil vězně, kteří nám ulehčili nejhorší fázi úklidu,“ líčí Cibulka. Reportér CNN Prima NEWS příběh stolařství sleduje od chvíle, kdy opadla voda, ale zajímají ho i osudy dalších postižených živností, například utopené opravny autosoučástek.

REPORTÁŽ: Žena bez domova vláčí městem 50 tašek. Kilometr jde půl dne a pomoc nepřichází

Brzdí ji obrovský náklad, který vláčí po chodnících. Dohromady to bude hodně přes 50 tašek, možná i více. A na přesunutí se z bodu A do bodu B, byť jde pouze o 20 nebo 30 metrů, potřebuje až půlhodinu. Ostravou putuje přes deset let, i když dříve tahala mnohem méně zavazadel. „Nosí s sebou veškerý majetek, nabídku pomoci ale odmítá,“ říká Jiří Machů z Městské policie v Ostravě. Kdysi prý dobře situovaná žena, která nemá kde složit hlavu, přitom říká: „Žádnou konkrétní pomoc mi nikdo nenabízí.“

REPORTÁŽ: Pamětnice z Leninky vzpomínají na svátek žen. Hrníčky, tanec a zlatí komunisti

Leninova třída (dnes Hlavní) v ostravské Porubě tvoří téměř dvoukilometrový bulvár stavěný od padesátých let po vzoru nejvýstavnějších ulic v Leningradu či Stalingradu. Za komunistů se jí říkalo Leninka a vizuálně je to pořád kus Sovětského svazu ve středu Evropy, ale i tady naštěstí proběhla v listopadu 1989 sametová revoluce. A v kulisách bývalé Leninovy třídy teď CNN Prima NEWS hledala pamětníky oficiálních oslav MDŽ před listopadem 1989.

V roce 1955 byl poplatek za TV jako 11 piv, komunisté řešili neplatiče. Chudí byli osvobozeni

Jedno desetistupňové pivo přišlo v roce 1955 na 1,40 koruny. Za 15 korun se v té době dalo vykouřit 93 cigaret nebo v hostinci vypít 10 velkých piv plus jedno malé. A 15 korun měsíčně v té době vybíral i stát od majitelů televizorů, koncesionářský poplatek platíme již 70 let. Při průměrné hrubé měsíční mzdě 1 192 korun to v roce 1955 nebyly malé peníze, třeba v zemědělství (JZD) se měsíční průměr vyšplhal jen na 800 korun. Ne každému Čechoslovákovi se proto chtělo za vysílání platit. Zásadní rozdíl oproti současnosti přitom byl v tom, že za komunismu se dalo dívat pouze na jedinou – Československou – televizi.

Deportace Čechů z USA, kvóty i uvíznutí na Kubě aneb Americký prezident před 100 lety

Spojené státy se od Evropy distancovaly už před 100 lety. A radikálně omezily imigraci z Československa, Polska, Mexika či z celé Asie. „Jsme odhodláni nezaplétat se do politických konfliktů Starého světa,“ prohlásil o Evropě americký prezident Calvin Coolidge v inauguračním projevu ze 4. března 1925. Mnozí Češi v té době uvízli třeba na Kubě, a když se jim podařilo do USA vstoupit nelegálně, čekala je deportace. Coolidge prosazoval podobnou politiku, o jakou se po sto letech snaží jeho nástupce Donald Trump. Na mnohém by se ale oba prezidenti také neshodli, zásadně se lišily i jejich povahové rysy.

Otec Jána Kuciaka o ukradené demokracii a svících na hrobě úkladně zastřeleného syna

Nechali jsme si ukrást demokracii, lituje 68letý Jozef Kuciak v obsáhlém rozhovoru pro CNN Prima NEWS. Celé Slovensko si o víkendu připomínalo nájemnou vraždu Jána Kuciaka a jeho snoubenky Martiny Kušnírové z konce února 2018. „Marian Kočner, který si vraždu objednal, a o tom nemám nejmenší pochybnosti, se teď díky novele trestního zákona může brzy dostat na svobodu,“ obává se otec žurnalisty. „Janko byl už jako malý kluk strašně zvídavý, pořád nám pokládal nekonečné množství otázek,“ vzpomíná na syna. Ten pak v dospělosti začal klást otázky i kontroverzním politikům a zločincům, kteří na ně nechtěli odpovídat. A novináře nakonec umlčeli. Rozhovor se odehrál v obci Štiavnik nedaleko českých hranic, kde je Ján Kuciak pohřben.

Babiš: Na Trumpa už se mě neptejte, jede jak motorová pila. Fialově vládě válka vyhovovala

Předseda hnutí ANO zařadil zpátečku. „Na Trumpa už se neptejte. Nevím, proč bych měl komentovat každý jeho výrok,“ zahájil Andrej Babiš páteční setkání s voliči ve slezském Havířově. Médiím už totiž několik dnů dluží odpověď na otázku, jak hodnotí výpady amerického prezidenta vůči Volodymyru Zelenskému. O Trumpovi tak v pátek mluvil minimálně, zatímco ještě na počátku týdne to bylo jeho velké téma. „S Donaldem Trumpem jsem se setkal už pětkrát,“ pochlubil se na úterním mítinku před opavskými fanoušky.

REPORTÁŽ: U otce Jána Kuciaka sedm let po vraždě. Smutek, vztek, mafián Fico i vůně kávy

V kuchyni u rodičů Jána Kuciaka voní dopolední káva. „Zapomenout nemůžete, to nejde a nikdy nepůjde. Učíme se s tím žít,“ přemítá 68letý Jozef Kuciak. A jeho žena Mária děkuje bohu za dvě další děti, které mají. „Už se staráme i o dva vnoučky, a to nám také pomáhá,“ dodá. Důležitá je víra. „Jako římský katolík věřím, že Ján teď sleduje, jak tady na zemi žijeme. A že je tu pořád s námi,“ přemítá Jozef. Hodně mu ale vadí, že na Slovensku je znova u moci Robert Fico. Stejný Fico, který republice vládl, když nájemní vrazi zastřelili „příliš zvídavého“ novináře Jána Kuciaka. Před sedmi lety, 21. února 2018.