TOP 09 slibuje výrazně rychlejší stavbu dálnic. Buďme křižovatkou, vyzývá Pekarová

Markéta Pekarová Adamová

TOP 09 slibuje zrychlit růst Česka

Zrychlení ekonomického růstu Česka si pro další dva roky ve vládě stanovila TOP 09.
 Mezi prioritami je třeba digitalizace nebo zrychlení výstavby dálnic. Pro jsou i další strany pětikoalice. V čem ale strana asi podporu nenajde, je její touha po přijetí eura.

Extrémně pomalé povolovací procesy pro stavby důležitých projektů dopadají podle TOP 09 i dalších vládních stran na celou ekonomiku. „Stavby, investice a infrastruktura je základ pro to, abychom byli konkurenceschopní i v budoucnu, takže je na tom shoda,“ uvedla předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09). „Má-li se Česká republika dostat na světovou špičku, musí se sama stát křižovatkou. Ne být na křižovatce, ale stát se jí,“ řekl premiér Petr Fiala (ODS).

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: ANO ozdravovalo finance, vytáhla graf Jermanová. Zbyla jen černá díra, ukázal Lochman

Oživit chce TOP 09 i pracovní trh, a to rychlejším vyřizováním pracovních povolení pro vzdělané cizince. „Česká republika by měla zjednodušit jejich přijetí, zrychlit uznání jejich vzdělání a podobné věci,“ podotkla Pekarová Adamová. „Byrokracie a zkostnatělost státní správy je všem dobře známá,“ řekl Fiala.

TOP 09 by do roku 2030 ráda přijala euro. Podle ní si totiž nemůžeme dovolit zůstat společně s Polskem a Maďarskem opuštěným ostrůvkem obklopeným eurozónou. V otázce eura se ale TOP 09 s ODS zásadně rozchází. „Nedohodli jsme se na tom, že bychom přijímali euro, protože to v tuto chvíli nepovažujeme za reálné,“ sdělil Fiala. „Lidé, pokud se s nimi bavíte, přichází na to, že i pro ně by to mělo velký pozitivní efekt a dopad,“ míní Pekarová Adamová.

Na nejasné dopady přejetí eura upozornil ekonom Vít Hradil. „Argumentovat tím, že to nějak jednoznačně pomůže, nebo že to i nějak jednoznačně uškodí, nemá oporu v datech a nemá to žádný vědecký základ,“ podotkl Hradil. Poslední strana koalice Spolu KDU-ČSL bude mít programovou konferenci v sobotu. I lidovci by tak s blížícími se volbami do Evropského parlamentu mohli přijít se svými představami do dalších měsíců.

Tagy: