Topolánek o hrozbách Putina: Kecy v kleci. Nemá čím vyhrožovat a přiznal válku s problémy

K věci (921)

Putin se dostal pod velký tlak a přiznal válku. V pořadu K věci to uvedl bývalý premiér Mirek Topolánek. Podotkl, že se konflikt na Ukrajině již dotýká – s vyhlášenou částečnou mobilizací – široké veřejnosti v Rusku. Dodal, že prezidentu Putinovi docházejí věci, kterými by nejen Západ mohl vydírat.

„Putin se dostal pod velký tlak, analytici s tímto krokem počítali. Jedná se o reakci na vývoj na bojišti, která je navíc riskantní,“ uvedl Topolánek s odkazem na částečnou mobilizaci Rusů. Zároveň podotkl, že odpor ruské veřejnosti sílí, a to i u známých osobností.

„Demonstrace bude schopen potlačit, protože zapojení široké veřejnosti – kterým mobilizace, byť částečná, je – je přiznáním problémů. Těžko stále může hovořit o speciální vojenské operaci,“ pokračoval expremiér. Následně souhlasil s tím, že Putin posledním krokem přiznal, že na Ukrajině vede válku, v níž má problémy.

Na Putinova slova, že použije veškeré dostupné prostředky při narušení územní celistvosti Ruska, reagoval jasně: „To jsou kecy v kleci.“ Ačkoliv před lety s ruským prezidentem Topolánek mluvil, neví, co se mu nyní honí v hlavě. „Je ve velké izolaci, stejně jako jeho okolí. Zatím se ukazuje, že je předvídatelný v tom smyslu slova, že udělá téměř cokoliv, aby válku minimálně neprohrál nebo Rusům domu ukázal, že je Rusko stále silné a veliké,“ podotkl.

Obr má potíže

Zdůraznil, že Rusko dávno není demokratickým režimem, nýbrž fašistickým. „Jsou schopni demonstrace, ke kterým nyní bude docházet, potlačit a mediálně je upozadit. Nicméně to ukazuje, že má obr na hliněných nohách problémy,“ dodal.

Západ nyní musí pokračovat v demonstraci jednoty a pomoci Ukrajině. „Před příměřím musí dojít k vyjednávání. Jednání pak musí začít tak, že se s Putinem bude nakládat jako s ostatními – že ho soudní dvůr v Haggu bude soudit jako válečného zločince, kterým je,“ pokračoval Topolánek a doplnil, že západní sankce Rusku způsobují vážné problémy.

„Putin už nemá moc čím vyhrožovat. Plynu už do Evropy příliš nedodává a je evidentní, že EU a Evropa je připravena i na scénář, kdy se bude muset úplně obejít bez ruského plynu. Vydírací schopnost Ruska se tak postupně ztrácí na síle Jednota Evropy, EU a NATO je klíčová,“ uzavřel.

Pomáhá vláda lidem v krizi dostatečně? A mají stále ruské firmy podstatný vliv na energetický trh? Nejen to se dozvíte ve výše přiloženém videu.

Tagy: