Protesty Rusů nabírají na obrátkách. Policie už zatkla přes tisíc lidí

Vladimir Putin vyhlásil částečnou mobilizaci kvůli Ukrajině

Ruská policie na středečních protestních akcích proti částečné mobilizaci, kterou ráno ohlásil ruský prezident Vladimir Putin, zadržela přes tisíc lidí. Vyplývá to z údajů na webu OVD-Info, který monitoruje policejní zásahy. Nejméně 490 protestujících zadrželi policisté v Petrohradu a 424 v Moskvě. S některými přitom příslušníci bezpečnostních složek v přilbách a vestách tvrdě smýkali po zemi, násilím je odnášeli do přistavených antonů nebo je bili obušky, upozornil také projekt OVD-Info a další ruská média.

„Do zákopů s Putinem!“ skandovali lidé podle videí zveřejněných na sociálních sítích na moskevském bulváru Arbat. Na demonstracích také často znělo protiválečné heslo „ne válce“.

Zatýkalo se například také v Jekatěrinburgu na Urale. Některé z protestujících policie přitom tlačila obličejem k zemi, popsala stanice Nastojaščeje vremja. Asi dvě desítky lidí zadržela policie v sibiřském Irkutsku, kde se jí také podařilo protestní akci zcela rozehnat. Desítky zadržených jsou hlášeny také z mnohých dalších měst.

Protesty svolala na sedm hodin místního času lidskoprávní organizace Vesna. Vzhledem k tomu, že v Rusku je několik časových pásem, vyšli do ulic jako první lidé ve městech na ruském Dálném východě a Sibiři. K nim se postupně připojují také obyvatelé měst v evropské části Ruska.

V Chabarovsku na ruském Dálném východě na demonstraci podle posledních údajů stanice Nastojašeje vremja přišlo 12 lidí. Neměli transparenty a ani neskandovali, popsal novinář projektu Sibir.Realii Svobodné Evropy. Protestující podle něj dali najevo zklamání a šok z toho, že dorazilo tak málo lidí. Účastnice protestní akce Alisa uvedla, že podle svých možností chodila na protiválečné demonstrace od samého začátku ruské invaze na Ukrajinu.

„Mám kamaráda, na kterého se mobilizace vztahuje. Rozhodli jsme se, že se tomu (povolání do války) budeme různými způsoby snažit vyhnout. Protože jet tam zabíjet ukrajinské civilisty, to už je za hranou,“ sdělila Alisa.

Válka přijde do každého domu a každé rodiny

„Nyní válka přijde do každého domu a každé rodiny,“ varovalo uskupení Vesna. Viní režim ruského prezidenta Putina z toho, že „uvrhl Rusko do strašlivého krveprolití, izolace a chudoby“. Podle serveru Meduza vyzvalo toto sdružení o den dříve ruské vojáky, aby se odmítli účastnit invaze na Ukrajině a vzdali se, než vstoupí v platnost zákon, podle něhož se takový krok stane trestným činem.

Agentura AP píše, že částečná mobilizace pravděpodobně zvýší znepokojení Rusů z války, nicméně není podle ní jasné, kolik lidí se odváží skutečně protestovat, jelikož úřady opozici a kritiku invaze na Ukrajině potírají. Po jejím únorovém začátku bezpečnostní složky pozatýkaly v Rusku během protestů nejméně 16 tisíc demonstrantů, vyplývá z informací projektu OVD-Info, jenž monitoruje policejní zásahy v Rusku.

Na sociálních sítích se ovšem již začaly šířit informace o tom, že bezpečnostní složky se na demonstrace připravují a mají rozkaz jakékoliv projevy nesouhlasu od protestujících okamžitě rozprášit.

Podle analytika Asociace pro mezinárodní otázky Pavla Havlíčka jde o zásadní krok a pokus o transformaci Putinovy války na potenciálně celoruskou válku proti Ukrajině. „Pojí se s velmi odlišným charakterem zapojení ruské společnosti do této války, kdy se po dlouhé době represí, strachu a snahy o vynucení loajality a kontroly nad ruskou společností najednou Putinův režim usiluje o přímou podporu pro své výboje na Ukrajině,“ uvedl expert.

Rusové se bojí odvodů, vykupují letenky

Putinovo rozhodnutí vyhlásit částečnou mobilizaci vyvolalo ve středu ráno v Rusku šok, píše list The Guardian a poznamenává, že Kreml se od začátku invaze na Ukrajině snaží zakrývat před Rusy chmurnou realitu a ve městech pěstovat pocit normálnosti. S částečnou mobilizací a povoláním 300 tisíc většinou mladých mužů do služby, nyní válka vstoupí do domácností mnoha ruských rodin, podotkl britský deník.

V Rusku se podle Reuters také obávají, že někteří muži nebudou moci ze země odjet. Šéf Kremlu a ministr obrany Sergej Šojgu sice ujišťovali, že povolání do služby se týká rezervistů se zkušeností v ozbrojených silách, nicméně data na serveru Google Trends podle Reuters ukázaly nárůst vyhledávání na Aviasales, což je nejoblíbenější ruská webová stránka pro nákup letenek.

Podle údajů Aviasales byly ve středu vyprodány přímé lety z Moskvy do tureckého Istanbulu a arménského Jerevanu, což jsou destinace, kam mohou Rusové cestovat bez víz. Některé další spoje, kde je zapotřebí přestup – například do gruzínského Tbilisi, také nebyly dostupné, píše agentura, podle níž se nejlevnější letenky z Ruska do Dubaje ve Spojených arabských emirátech vyšplhaly na více než 300 tisíc rublů (přes 120 tisíc korun).

Kostky jsou vrženy, komentuje bývalý šéf separatistů

Kremelský mluvčí Dmitrij Peskov při tiskové konferenci odmítl komentovat možnost uzavření ruských hranic pro Rusy, jichž se mobilizace týká, a které by jim zabránilo se případně odchodem ze země vyhnout povolání do služby. „Vyjasnění v této věci bude následovat,“ řekl Peskov podle agentury TASS.

Ruský opoziční předák Alexej Navalnyj, který je v současné době ve vězení, uvedl, že částečná mobilizace povede k obrovské tragédii. „Už teď je jasné, že tahle zločinná válka se zhoršuje, prohlubuje a Putin se do ní snaží zapojit co nejvíce lidí. To samozřejmě povede k obrovským tragédiím, obrovskému počtu mrtvých,“ uvedl Navalnyj v prohlášení, které zveřejnili jeho advokáti.

Naopak prováleční bloggeři a ruští ultranacionalisté rozhodnutí o částečné mobilizaci přivítají, poznamenal The Guardian. Například bývalý lídr doněckých separatistů Igor Girkin, známý též jako Igor Strelkov, po mobilizaci volal už několik měsíců. „To, co jsem věděl už včera (v úterý) se potvrdilo. Usnesení o částečné mobilizaci bylo podepsáno. Kostky jsou vrženy. Válka na Ukrajině a konfrontace se Severoatlantickou aliancí (NATO) vstupuje do nového kola,“ komentoval Girkin na sociální síti Telegram.

Tagy:
válka Vladimir Putin demonstrace Moskva invaze NATO protest Ukrajina The Guardian Rusko Moskevský Kreml Alexej Anatoljevič Navalnyj ruská invaze na Ukrajinu Igor Girkin