Schovat se v bouřce pod strom byla osudová chyba. Muže v Púchově zabila spadlá větev
Než začnete číst Co byste měli vědět, než začnete číst
Tragédie v Púchově: bouřka připravila muže o život.
Úkryt pod stromem skončil pádem větve.
Policie zahájila stíhání pro usmrcení z nedbalosti.
Jak se správně chovat, když udeří blesky?
Bouřka ve slovenském okrese Púchov si v neděli vyžádala lidský život. Jednapadesátiletý muž si zvolil nešťastný úkryt pod stromem, přičemž silný vítr zřejmě ulomil větev, která na něj spadla. Na místě zemřel.
Policie na Facebooku informovala, že v neděli odpoledne přijala oznámení o tragické události a na místo okamžitě vyslala policejní hlídky. „Podle dosud zjištěných informací hledal 51letý muž během bouřky, která zasáhla danou lokalitu, úkryt pod stromem. Silný vítr však pravděpodobně ulomil větev, která na něj spadla. Muž při události utrpěl zranění, kterým bohužel na místě podlehl“, uvedla policie.
ČTĚTE TAKÉ: Traktor se převrátil ze svahu, otec s dcerou zemřeli. Čtyřletá Anna čekala hodiny na záchranu.
Pověřený příslušník obvodního oddělení Policie Púchov v souvislosti s případem zahájil trestní stíhání pro podezření z trestného činu usmrcení z nedbalosti.
Policie zároveň apelovala na veřejnost, aby nepodceňovala nepříznivé počasí. Připomněla, že ani zdánlivě bezpečné místo nemusí být během bouřky skutečně bezpečné. „Nikdy se proto neukrývejte pod stromy. Silný vítr může způsobit pád větví nebo vyvrácení celého stromu a zároveň hrozí i riziko zásahu bleskem,“ upozornila policie.
Blesk může mít napětí až 100 milionů voltů a teplotu kolem 30 000 °C. Nebezpečí ale nehrozí jen při přímém zásahu – rizikový je i vedlejší výboj, například od vysokých objektů, do kterých blesk udeří. „Je důležité neschovávat se ve volném terénu v blízkosti osamělých stromů, pod skalními převisy ani v blízkosti sloupů elektrického vedení,“ uvedl pro CNN Prima NEWS lovec bouřek Robin Duspara. I ty totiž přitahují blesky, stejně jako obyčejný deštník, navíc často kovový. V podstatě malý hromosvod, který vede přímo do vás.
Čemu se během bouřky vyhnout?
Dotýkat bychom se proto neměli kovových předmětů, jako je například zábradlí. Pokud blesk udeří do domu, zábradlí nebo antény, může se elektrický proud šířit po kovových částech stavby. Zapomenout bychom měli také na vodní plochy. Voda totiž dobře vede elektrický proud, a odborníci proto doporučují se během bouřky vyhnout koupání i venkovnímu sprchování.
Zdržovat bychom se neměli ani ve skupinách. Pokud by blesk zasáhl jednoho člověka, mohl by ohrozit i další osoby v jeho blízkosti. Vyhnout bychom se měli také mýtu, že při bouřce je bezpečné lehnout si na zem, abychom v krajině co nejméně vyčnívali. Naopak tím zvyšujeme riziko, že elektrický proud může projít tělem a zasáhnout i životně důležité orgány.
„Nejlépe je, když si dřepneme, ideálně na jednu nohu, aby námi elektrický proud nemohl projít,“ radí meteorolog Filip Smola.
Pravidla pro bezpečný pohyb
Jestli nejste zrovna jogín a podřep na jedné noze dlouho nevydržíte, zkuste to snožmo. S patami u sebe bude napětí mezi nimi téměř nulové. S tím souvisí i velikost kroků, které při bouřce děláte. „Čím větší krok uděláme, tím větší napětí můžeme indukovat a tím větší je riziko, že námi elektrický proud projde. Proto je lepší dělat jen malé krůčky,“ vysvětlila vědecká pracovnice Geofyzikálního ústavu Akademie věd ČR Hana Grison.
Zeptali jsme se lidí, jak by se správně zachovali při bouřce. „Vyhýbal bych se něčemu, co by mohlo vést elektřinu“, uvedl jeden z oslovených. „Možná bych vytáhl věci ze zásuvky“, řekl další. Jiný dotázaný dodal: „Asi bych se nestavěl pod strom.“
Auto jako nejbezpečnější úkryt
Pokud máte v blízkosti auto, které slouží jako takzvaná Faradayova klec, máte vyhráno. „Nám se několikrát stalo, že blesk zasáhl auto za jízdy, když jsme projížděli bouřkovou buňkou. I když je to hodně nepříjemné, pořád je to asi to nejbezpečnější místo, kde v tu chvíli můžete být,“ dodal Duspara.
To však neplatí pro auta z jiného materiálu než z kovu, například trabanty.
Důležitým pomocníkem může být také aplikace, například od Českého hydrometeorologického ústavu, která ukáže, jak daleko se od vás bouřka nachází. Podle odborníků je nejnebezpečnější ve vzdálenosti do tří kilometrů, což odpovídá zhruba devíti sekundám mezi bleskem a zahřměním. A v takové situaci už je bouřka opravdu velmi blízko.
MOHLO VÁM UNIKNOUT: Vážná srážka autobusů u Znojma: Zranilo se 47 lidí, zasahovala velkokapacitní sanitka