Tragické následky požáru Domova Alzheimer: Hasiči našli při dohašování dva mrtvé

Požár domova Alzheimer v Roztokách u Prahy.

Reportér Matěj Rychlý mapuje situaci po tragickém požáru v Roztokách

Při požáru alzheimer centra v Roztokách u Prahy zemřeli dva lidé. Hasiči je našli při dohašování. Na Twitteru to uvedla záchranná služba. Dalších 55 lidí se zranilo, dva jsou v kritickém stavu. Jde tak o jeden z nejtragičtějších požárů v domovech pro seniory za poslední roky. Podle předběžného odhadu způsobil oheň škodu asi 70 milionů korun, uvedli hasiči. Nyní stále probíhají likvidační a hasební práce.

Rozsáhlý požár vypukl ve středu večer. Ve čtrvtek asi v 03:00 začali hasiči rozebírat konstrukci budovy a kolem 04:00 dostali požár pod kontrolu, konkrétně v té době lokalizovali ohnisko. Zásah stále pokračuje, uvedli hasiči po 06:00 na twitteru. Příčina vzniku požáru zatím není známa.

Reportér CNN Prima NEWS Matěj Rychlý kolem 8. hodiny informoval, že hasiči poplach snížili na druhý stupeň. „Brzy se očekává, že se sníží až na první stupeň, na místě tedy místo devíti zůstanou jen čtyři jednotky hasičů. Nyní probíhají hasební a likvidační práce, hasiči odklízí zničenou konstrukci. Kolem 9. hodiny na místo přijede vyšetřovatel požárů, který bude zjišťovat rozsah škod a co se na místě stalo,“ uvedl. Na nejnižší stupeň se poplach snížil kolem 11. hodiny.

Mluvčí středočeských hasičů Tereza Sýkora Fliegerová Radiožurnálu řekla, že hasiči budou na místě požáru zasahovat minimálně do čtvrtečního dopoledne. „Při dohašování a postupu budovou bohužel středočeští hasiči objevili dvě mrtvé osoby a jednu osobu se středně těžkým zraněním, kterou naši záchranáři odvezli sanitou do Oblastní nemocnice Kladno,“ uvedli záchranáři.

Žena, kterou hasiči v budově našli, byla při vědomí. „Dostala dýchací masku a byla předána do péče záchranářů. Hasiči neví, jak je možné, že s nimi komunikovala, ale pomoci mohlo to, že měla otevřené okno,“ přiblížil Rychlý z místa. Velitel zásahu Martin Legner dodal, že věří v to, že žena bude v pořádku.

Počet evakuovaných osob se původně shodoval s počtem ubytovaných klientů, což se nakonec ukázalo jako mylná informace. „Pohybovala se zde stovka hasičů a 50 zdravotníků, mohlo se stát, že se někdo špatně dopočítal. Při sekundárním průzkumu objektu, kdy jsme se v budově mohli pohybovat, jsme našli tři zmíněné osoby, dvě již bohužel bez známek života,“ dodal.

Nyní se na místě dohašují skrytá ložiska, k ránu jedno takové hasiči objevili. „Čekali jsme na výškovou techniku, která nyní dorazila. Dohasíme čelní štít, to by mělo být poslední místo. Poté budeme připravovat místo na předání, jedná se o běžný proces, který následuje po uhašení požáru,“ uvedl velitel zásahu.

Starosta Jan Jakob doplnil, že klienti domova byli rozvezeni do zdravotních a sociálních zařízení. „Nemám obavu, že by neměli kam jít. Soukromý provozovatel zajišťuje ubytování u dalších sociálních zařízení, kde mají kapacity,“ doplnil. Ačkoliv hasiči odklízí a likvidují nebezpečné části objektu, věří, že se v budoucnosti podaří alespoň část domova znovu zprovoznit.

Událost byla hlášena ve středu v 19:15. Hasiči seniory z hořící budovy v Nádražní ulici evakuovali po nastavovacích žebřících. Budova byla podle Sýkory Fliegerové požárem zcela zasažena, vnitřkem už se nebylo možné dostat ven. Mluvčí krajské záchranné služby Monika Nováková uvedla, že personál opustil objekt před příjezdem záchranářů. Na místo také přijel evakuační autobus hasičů, který převezl 13 klientů bez zranění do obdobného centra na Jižním Městě.

Záchranáři vyhlásili ve středu večer kvůli požáru tzv. traumaplán, používaný u událostí s větším počtem zraněných. Hasiči vyhlásili ve středu nejvyšší, zvláštní stupeň požárního poplachu. S požárem bojovalo až 23 jednotek, což bylo téměř 100 hasičů.

Za posledních deset let si požáry v domovech důchodců nebo domech s pečovatelskou službou vyžádaly dva životy jednou, a to v lednu 2013. Při požáru domova s pečovatelskou službou v Příboru na Novojičínsku zemřely dvě seniorky a dalších pět lidí se zranilo. Neštěstí tehdy zavinila závada na přístroji, který zajišťuje přísun kyslíku.

Tagy:
požár Twitter domov Alzheimerova choroba zdravotnická záchranná služba Praha Český rozhlas 1 Radiožurnál Roztoky Oblastní nemocnice Kladno