CNN Prima News Alzheimerova choroba

Alzheimerova choroba

Výpis příspěvků ke štítku „Alzheimerova choroba“

Covid jako tichý zabiják. Vědci odhalili alarmující dopady viru na mozek

11. listopadu 2022 07:40

Nejnovější výzkum vedený Queenslandskou univerzitou v Austrálii odhalil, že nemoc COVID-19 aktivuje v mozku stejnou zánětlivou reakci jako například Parkinsonova či Alzheimerova choroba. Závěry studie by podle vědců mohly posloužit k identifikaci budoucích neurodegenerativních poruch u lidí, kteří onemocnění prodělali. Stejně tak ale výsledky mohou pomoci s léčbou.

Zemřel nejslavnější český mim Jaroslav Čejka. Smrt pro něj byla vysvobozením

11. října 2022 10:40

Ve věku 86 let zemřel v úterý ráno Jaroslav Čejka. Slavný mim, tanečník a herec, kterého nejvíce proslavilo imitování slepice, americké zpěvačky Tiny Turner nebo Charlieho Chaplina, poslední roky svého života protrpěl. Prodělal mozkovou mrtvici a bojoval s Parkinsonovou i Alzheimerovou chorobou. O úmrtí Čejky informoval s odkazem na rodinu herce Blesk.cz.

Překvapivé zjištění: Vědci odhalili souvislost mezi nočními můrami a výskytem demence

23. září 2022 09:44

Lidé, kteří mají noční můry alespoň jednou týdně, mají čtyřikrát vyšší pravděpodobnost, že u nich dojde k rychlejšímu poklesu kognitivních funkcí a s přibývajícím věkem jim hrozí větší riziko demence. Vyplývá to ze studie, o které informoval list The Guardian. Pokud se závěry výzkumu potvrdí, mohl by nakonec vést k novým metodám odhalení této choroby a včasnému lékařskému zásahu, který by zmírnil rychlost duševního úpadku.

Jde o život. Počet Čechů s demencí prudce roste, jak včas odhalit příznaky zákeřné nemoci?

21. září 2022 20:09

Česká populace čelí epidemii Alzheimerovy choroby. Počet pacientů s různými typy demence dlouhodobě roste, dvakrát častěji zasahuje ženy v pokročilém věku. Klíčová je prevence a včasné odhalení nemoci, lékařská péče je ale v České republice nerovnoměrná a roztříštěná. Na neveselou skutečnost upozornili lékaři během tiskové konference ke Světovému dni Alzheimerovy choroby, který připadá na 21. září.

O prázdninách roste zájem rodin o odlehčovací služby pro nemocné seniory. Jak fungují?

7. srpna 2022 23:33

Trpí ztrátou úsudku a mnohdy ani netuší, kdo je jejich rodina. Přesto se o příbuzné s Alzheimerovou chorobou starají desetitisíce lidí. Péče o milované však bývá mnohdy náročná, a tak i oni čas od času potřebují pauzu. V takových případech mohou využít takzvanou odlehčovací službu. O tu je zvlášť v letních měsících, kdy lidé odjíždí na dovolenou, velký zájem.

Slavný český mim oslavil 86. narozeniny. Život obětoval matce, milence měl zakázané

23. července 2022 14:37

Mima, tanečníka a příležitostného herce Jaroslava Čejku, kterého nejvíce proslavilo dokonalé imitování slepice, Charlieho Chaplina nebo Tiny Turner, pojil s matkou až neobyčejně blízký vztah. Až do její smrti jí zůstal věrný a obětoval jí celý svůj život. Dne 22. července oslavil 86 let, jeho zdravotní stav je však velmi vážný. Kvůli mozkové příhodě, Parkinsonově a Alzheimerově chorobě nevnímá a je odkázán zcela na pomoc druhých.

Nemocný manžel jí poranil krk. Česká Whitney Houston mluví, nemůže však zpívat

6. června 2022 00:32

Její hlasový rozsah byl srovnatelný s americkou hvězdou Whitney Houston. Zpěvačka Marcela Králová dokonce nazpívala několik českých verzí hitů této pěvecké divy. V 80. letech se navíc těšila vysoké popularitě a získala řadu ocenění. Nyní však 67letá umělkyně věnuje veškerou pozornost svému manželovi, hudebníku Jiřímu Špidlovi. Její životní láska trpí Alzheimerovou chorobou. Kvůli jeho zhoršenému zdravotnímu stavu dokonce nemůže zpívat, Špidla ji totiž udeřil do hrtanu.

Tragédie v Roztokách přímo zasáhla hvězdu Rodinných pout. Popsala trápení po požáru

5. června 2022 22:08

V alzheimer centru v Roztokách u Prahy, kde ve středu večer vypukl požár, začaly sanační práce. Sestřičky a pečovatelé pravidelně dojíždějí za klienty, kteří přišli o svůj milovaný domov. Tragédie, která si vyžádala dva životy, zasáhla i herečku Zdeňku Žádníkovou-Volencovou, jejíž manžel je spolumajitelem objektu. Ona sama působí v dozorčí radě. Diváci Primy ji mohou znát ze seriálu Rodinná pouta a jeho pokračování Velmi křehké vztahy.

Šťastný z Alzheimer Home: Kdo v Roztokách udělal chybu? Požární hlídka musí vědět o všech

4. června 2022 12:15

Požár v domově pro lidi trpící Alzheimerovou chorobou v Roztokách u Prahy si vyžádal dvě oběti. Jak se ukázalo, informace, že by měli být všichni klienti zařízení evakuováni, byla mylná. Kdo udělal chybu v počtech? Předseda správní rady Alzheimer Home Boris Šťastný v pořadu 360° představil krizový plán, kterým se mají zaměstnanci i klienti v případě nečekané události řídit.