CNN Prima News Alzheimerova choroba

Alzheimerova choroba

Výpis příspěvků ke štítku „Alzheimerova choroba“

Účinný lék chybí, počet nemocných poroste. Alzheimerovou chorobou trpí až 200 tisíc Čechů

Ztráta paměti, potíže s vykonáváním běžných činností, s řečí i časová a místní dezorientace. To jsou jen některé z příznaků Alzheimerovy choroby, jejíž mezinárodní den připadá na 21. září. Lidem, kteří tímto onemocnění trpí, způsobuje úbytek mozkové hmoty a nevratné změny v mozkových buňkách. Účinný lék však dosud neexistuje. Počet pacientů v České republice se odhaduje až na 200 tisíc, potvrzena diagnózou je ale jen třetina. A v dalších letech se očekává výrazný nárůst.

Smutný konec hollywoodské sexbomby. Stevensová zemřela po boji s Alzheimerem v hospicu

Hollywoodská modelka a herečka Stella Stevensová, která se proslavila nejen rolí v Dobrodružství Poseidonu, ve věku 84 let zemřela. Dlouhá léta se potýkala s Alzheimerovou chorobou. Její syn Andrew řekl časopisu Hollywood Reporter, že se léčila v losangeleském hospici, kde také v pátek skonala. Stevensová si zahrála mimo jiné po boku Elvise Presleyho v muzikálu Girls! Girls! Girls!, mezi její filmové partnery patřili také Dean Martin nebo Jerry Lewis.

Syn zveřejnil dojemné video své matky trpící Alzheimerem. Reakce lidí ho překvapila

Video pětaosmdesátileté Američanky Betty dojalo celý svět. Žena trpí Alzheimerovou chorobou a na záběrech nepoznává v zrcadle sama sebe. Miliony lidí video viděly díky jejímu synovi Joshuovi, který ho zveřejnil na sociální síti TikTok. Dle svých slov tak nechtěně upozornil na detaily nemoci, o níž toho mnozí příliš neví, řadě lidí pak připomněl jejich blízké, kteří svádějí nebo sváděli stejný boj.

Po desetiletích je tu průlom v léčbě Alzheimerovy choroby. Lék však přináší i rizika

Po desetiletích neúspěšného hledání efektivního léku, který by pomohl pacientům trpícím Alzheimerovou chorobou, hlásí vědci významný pokrok. V novém vydání prestižního lékařského časopisu New England Journal of Medicine oznámili vyvinutí medikamentu, který postup nemoci zpomaluje. Vedlejší účinky léku však stále nejsou jasné, a proto může jeho užívání představovat zdravotní riziko.