reklama

Momenty před pádem letadla, v němž zemřeli tři Češi. Svědci popsali okolnosti tragédie

Na tragickou nehodu malého letadla u hranic se Slovenskem v okrese Skalica svědci jistě dlouho nezapomenou. Za dosud neznámých okolností stroj VUT100 Cobra, který startoval z brněnského letiště se třemi Čechy na palubě, havaroval a spadl do zahrady v obci Mokrý Háj. Všichni pasažéři zemřeli. Svědci nyní popsali, co pádu předcházelo.

reklama

Dosud se spekuluje o tom, že posádka měla technické problémy. Co přesně pád zapříčinilo, je předmětem vyšetřování. Stroj vzlétl z brněnského letiště, kam přesně měl namířeno, není jasné. Nezapomenutelný výlet měl podle některých končit v Nových Zámcích. Zástupce společnosti UNIS, která stroj vlastní, však webu Nový Čas sdělil, že stroj směřoval do Itálie.

„Už před hranicemi se Slovenskem hlásili nějaké problémy, vysílali signály. Nevím, co se stalo, pokud vím, tak směřovali do Itálie,“ uvedl zástupce. Záznam dráhy letu podle údajů leteckého radaru skončil ještě nad územím Česka. Nejprve se diskutovalo o tom, kdo vůbec byl na palubě zříceného letounu. Podle prvních informací se mělo jednat o slovenského pilota, který žil v Česku, a dva Čechy. Policejní mluvčí Mária Linkešová však v sobotu potvrdila, že se jednalo o tři Čechy ve věku 29, 47 a 52 let.

Spatřili ohořelá torza tří mužských těl

Podle svědka, který stroj sledoval těsně před pádem, bylo očividné, že je s letounem něco v nepořádku. „Viděl jsem, jak se kroutil ve spirále, pak nabral výšku a letěl dolů. Bylo to strašné, hned mě napadlo, že má nějakou poruchu,“ sdělil muž. Stroj následně dopadl na zahradu mladé rodiny v obci Mokrý Háj, kde explodoval.

„Nic jsem neviděla, je mi líto, musím si promluvit s policií,“ sdělila žena žijící v domě na dotaz novinářů. Podle starostky Skalice Anny Mierné letadlo vybuchlo hned několikrát. Následně doplnila, že se měl stroj při pokusu přistát na letišti zachytit o blíže nespecifikované vozidlo.

Jako první byli na místě strážníci Městské policie Skalice. Záchranáři i policisté byli z pohledu na trosky stroje zděšeni. Před sebou měli tři ohořelá torza těl.

„Vzhledem k fatálním následkům se zatím nepodařilo stoprocentně ztotožnit posádku. Za tímto účelem kriminalisté prověřují veškeré informace, a to i za pomoci kolegů z České republiky,“ uvedla mluvčí policie Zlatica Antalová. Dodala, že vyšetřovatelé zahájili v této věci trestní stíhání pro obecné ohrožení z nedbalosti.

Slovenský ministr dopravy Andrej Doležal po tragické nehodě vyjádřil soustrast pozůstalým. „Letecký a námořní vyšetřovací útvar bude při vyšetřování této události maximálně důsledný,“ ujišťoval. Právě tento útvar bude zkoumat příčinu nehody. Zřícený stroj vlastní brněnská společnost UNIS.

Jiří Kovář, majitel společnosti, která letoun vlastní, již v pátek uvedl, že letadlo bylo v hangáru aeroklubu, jehož členové ho mohli za určitých podmínek využít pro svoji potřebu. Podle něj tomu tak bylo i v tomto případě.

Tagy:

Hlavní zprávy

Začal jsem chodit, prozradil Zeman. Zkritizoval Pekarovou kvůli výroku o Orbánovi
Miloš Zeman

Začal jsem chodit, prozradil Zeman. Zkritizoval Pekarovou kvůli výroku o Orbánovi

Potěším vás, začal jsem chodit. S pomocí hole v levé ruce a bodyguardem, který mě drží za pravou ruku. V rozhovoru pro Frekvenci 1 to prozradil prezident Miloš Zeman s tím, že je nadále na vozíku, ale udělá alespoň několik kroků. Ve svém vyjádření si však neodpustil kritiku na účet předsedkyně Sněmovny Markéty Pekarové Adamové (TOP 09) kvůli jejímu výroku o Viktoru Orbánovi.

Konec testů. Bez očkování nebudou smět Francouzi ani do kina, ani do vlaku

Francouzský parlament v neděli schválil zákon, který znemožní neočkovaným lidem vstup do restaurací, kulturních a sportovních zařízení či dálkových dopravních spojů. Informovaly o tom zahraniční tiskové agentury. Ve Francii se nyní šíří vysoce nakažlivá koronavirová varianta omikron, za uplynulý den přibylo v této zemi se 67 miliony obyvatel 278 129 nových případů infekce.

Vondráček: Farský nám zavařil. Jeho odlet odneseme všichni, dopadne na Sněmovnu

Poslanec Jan Farský (STAN) nám svým odletem do USA zavařil, dopadne to na nás všechny a odnese to i Sněmovna, varoval v pořadu Partie Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS bývalý šéf Sněmovny Radek Vondráček (ANO). Farský do USA odletěl na půlroční stáž, přesto zůstal poslancem. Podle šéfa klubu SPD Radima Fialy je to faul na voliče. Farský ale slíbil, že z USA bude svou práci vykonávat a do Česka bude létat na důležitá hlasování.

reklama

Domácí zpravodajství

Ryby měly spálené bělmo a pěnu u úst. Rybáři vytáhli z Labe stovky mrtvých zvířat

Na Labi pod výtokem z papíren Mondi ve Štětí na Litoměřicku zaznamenali rybáři hromadný úhyn ryb, včetně trofejních kusů. Z řeky už jich vytáhli stovky kil. Přímo na místě Česká inspekce životního prostředí odebrala vzorky vody, ze kterých se bude zjišťovat, jaká látka a odkud ryby otrávila. Výsledky by měly být známé příští týden. Rybáři předpokládají, že další uhynulé kusy se nacházejí dál po proudu.

Protesty proti opatřením v Plzni: Odpůrci zaplnili půlku náměstí, demonstrovali i lékaři

Odpůrci opatření proti šíření covidu a povinného očkování vybraných profesí a lidí nad 60 let v neděli odpoledne zaplnili téměř polovinu plzeňského náměstí Republiky. Akce s názvem „Devět kroků ke svobodě. Probudíme Plzeň?“ začala před 14:00. Policie dosud nezaznamenala narušení veřejného pořádku. Akci pořádala iniciativa Chcípl PES, která organizuje demonstrace po celém Česku.

reklama