Tragický výbuch v Koryčanech vyšetřuje policie. Bum a něco letělo, popsal svědek

Středeční výbuch plynu v řadovém rodinném domě v Koryčanech na Kroměřížsku prověřuje policie jako obecné ohrožení z nedbalosti. Právní kvalifikace se ještě může změnit. Před explozí majitelé prováděli v domě rekonstrukci. Mluvčí policie Simona Kyšnerová uvedla, že bylo poškozeno plynové potrubí, což vedlo k následnému výbuchu. Exploze si vyžádala životy dvou zasahujících dobrovolných hasičů a čtyři zraněné.

„Prozatím jsme případ kvalifikovali jako obecné ohrožení z nedbalosti. Je ale možné, že v průběhu prověřování se právní kvalifikace změní,“ uvedla Kyšnerová. V případě zachování právní kvalifikace hrozí pachateli dva roky až osm let vězení. Mluvčí dodala, že způsobená škoda zatím nebyla vyčíslena.

„V rámci rekonstrukce domu došlo k poškození plynového potrubí. Jakmile majitel zjistil, že dochází k úniku plynu, snažil se dům zabezpečit. Zavolal plynaře a následně přijeli i dobrovolní hasiči,“ pokračovala Kyšnerová. Krátce po příjezdu skupiny hasičů na místo však plyn explodoval.

Mezi zbytky sutin se od čtvrtečního rána pohybovali vyšetřovatelé hasičů a policisté, kteří zjišťovali okolnosti výbuchu. Podle Kyšnerové z místa odjeli okolo 14:30. V okolí domu pak pracovali i plynaři. „Momentálně se na místě už se zbytkem stavby nebude nic dělat, protože probíhá vyšetřování. Až se ukončí vyšetřování, lze předpokládat, že další práce zde ještě budou pokračovat,“ uvedla mluvčí krajských hasičů Lucie Javoříková.

Myslel jsem, že nám spadla střecha

Statik podle ní rozhodl, že sousedící i další objekty v okolí zničeného domu jsou obyvatelné. Explozi náhodou pozoroval Petr Horák, který bydlí v bezprostřední blízkosti zničeného domu v Masarykově ulici. „Vím jenom, že přijeli hasiči. Byl jsem se podívat, co se děje. Nahlédl jsem z okna a prásk. Takový bum a něco letělo. Říkal jsem si, že nám spadla střecha, ale byl to dům u sousedů,“ sdělil Horák.

V okolí domu leží na zemi zbytky rozbitých cihel a střepy skla. Zničené trámy jsou naskládané na hromadách. Naproti domu přes silnici vzniklo po neštěstí improvizované pietní místo. Lidé u něj zapalují svíčky a pokládají květiny. Další pietní místo je u hasičské zbrojnice v Kyjovské ulici. Místní s novináři o tragédii příliš mluvit nechtějí, událost je pro ně příliš čerstvá.

Explozi nepřežili dva hasiči, zranění jsou dva jejich kolegové a dvě civilní osoby. Záchranáři ošetřili na místě čtyři zraněné lidi. Tři z nich zůstávají v nemocnici, přičemž dva pacienti jsou ve vážném stavu, ale stabilizovaní. Jeden má lehčí poranění. Vyplývá to z vyjádření mluvčích Fakultní nemocnice Ostrava, Fakultní nemocnice Brno a Krajské nemocnice T. Bati ve Zlíně, kde se zdravotníci o zraněné starají.

Tagy: