trh

Výpis příspěvků ke štítku „trh“

Podezřelé ceny cukru. Antimonopolní úřad odhalil výrazné navýšení marží na pultech řetězců

Vyšetřovatelé Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) při mapování výroby a trhu s cukrem zjistili podezřelé zvýšení marží v obchodních řetězcích. Provedli proto čtyři místní šetření, získané materiály teprve vyhodnocují. Novinářům to ve čtvrtek sdělil místopředseda ÚOHS Kamil Nejezchleb. Šetření reagovalo na výrazný nárůst maloobchodních cen na přelomu let 2022 a 2023.

Firmy se mají rvát o zákazníka, míní ekonomové. Nastínili kroky vedoucí ke zlevnění potravin

Větší konkurence pomůže snížit cenu potravin, přesto ji dusíme byrokracií, shodli se v pořadu 360° na CNN Prima NEWS analytička deníku Echo 24 Lenka Zlámalová a prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR Tomáš Prouza, podle něhož vláda nepomáhá s podporou vhodné soutěže na trhu. „Není draho, jen se prudce zdražuje,“ pronesla ekonomka s tím, že Česko se řadí mezi země, kde ceny rostly nejrychlejším tempem v celé Evropské unii.

Češi berou útokem předvánoční Polsko. Jak po vybrakování, stěžují si zákazníci obchodů

České nájezdy na polské obchody pokračují. Oproti domácím cenám tam totiž ušetří nejen při nákupu surovin na cukroví, ale také vánočních dárků či ozdob na stromeček. Před obchodními domy i tržišti se tak shromažďují stovky aut s českými poznávacími značkami. „Je to tu jak po vybrakování,“ konstatovali Češi oslovení televizním štábem CNN Prima NEWS, který zmapoval nákupní horečku těsně za hranicemi České republiky.

Všude dobře, doma nejlíp? Reportéři porovnali vánoční trhy v Česku, Itálii a na Slovensku

Vánoční trhy jsou téměř na každém náměstí a neplatí to jen pro Českou republiku. Štáb CNN Prima NEWS vyrazil do Itálie zjistit, jak si ceny a nabídka u tamních stánků stojí v porovnání s tuzemskými prodejci. Reportéři do srovnání zahrnuli také průměrné ceny na Slovensku, jež zmapovala stanice TV JOJ. A jak se ukázalo, všude dobře, doma nejlíp.

Skopeček: Obchodníkům je třeba provětrat tenisky. Žijete na jiné planetě, kritizoval Havlíček

Lepších cen potravin dosáhneme pouze tehdy, když stát nebude komplikovat energetickou situaci, řekl bývalý ministr průmyslu Karel Havlíček (ANO) v pořadu 360° na CNN Prima NEWS a rovněž vyčetl vládě, že v tomto ohledu „žije na jiné planetě“. Za vysoké ceny potravin může podle místopředsedy Poslanecké sněmovny Jana Skopečka (ODS) inflace poptávky, za niž je naopak zodpovědný minulý kabinet, jehož součástí byl i Havlíček. Řešením je prý „provětrat tenisky obchodům“, tedy zvýšit konkurenci.

Pražská burza je chatrná. Cestou investic mohou být i nemovitosti v Albánii, říká Kovanda

V rámci investic panuje na pražské burze podle ekonoma Lukáše Kovandy chatrná nabídka. Vedle protiinflačních dluhopisů je jedinou možností porozhlédnout se v zahraničí, uvedl v pořadu Svět financí s Trinity bank na CNN Prima NEWS. Vlastnit několik nemovitostí v jedné oblasti se podle ekonoma nevyplatí, investoři by se měli proto zaměřit i na další realitní trhy, například v Albánii. Hostem pořadu byla také investorka Andrea Ferancová Bartoňová, která vyzvala ženy, aby se více zaměřily na zhodnocování svých peněž.

Hamás využil při útoku na Izrael i české paraglidy. Prodáváme je celosvětově, brání se majitel

Palestinští radikálové z hnutí Hamás, kteří 7. října zaútočili na jih Izraele, použili k překonání hranice paraglidingové vybavení české firmy Nirvana Systems. S informací přišel ve čtvrtek web Seznam Zprávy, který o tom informovala americká organizace Sjednocení proti jadernému Íránu (UANI). Podle ní je motorový paraglide přerovské firmy vidět na záběrech, které odvysílala zahraniční média. Majitel dotyčné společnosti netuší, jak se stroje mohly k teroristům do Pásma Gazy dostat.

Kvůli konfliktu v Izraeli hrozí nedostatek plynu. Odborníci odhadli, kdy se může zdražit

Konflikt mezi Izraelem a Palestinou může přinést sníženou dostupnost plynu na trhu, uvedl v pořadu Co na to vaše peněženka na CNN Prima NEWS energetický expert a bývalý šéf Pražské plynárenské Pavel Janeček. A to v případě, že by kvůli podpoře Izraele Katar zastavil své dodávky. Podle energetického analytika se takový krok promítá do cen spotřebitelů už za několik měsíců. Upozornil však, že v tomto ohledu hraje roli nákupní strategie dodavatele.

Zvyšování poplatků poškodí celý mediální trh. Nikdo s námi nediskutoval, říká ředitel Primy

Navržená velká mediální novela ministerstva kultury zásadně poškodí komerční mediální trh. Během tiskové konference, na níž vystoupili představitelé větších mediálních domů i menších vydavatelství, to řekl generální ředitel FTV Prima Marek Singer. Předmětem kritiky je vládní plán, který počítá s výrazným navýšením koncesionářských poplatků. A zároveň to, že ministerstvo kultury s mediálními domy novelu nediskutovalo. Soukromý sektor proto žádá po šéfovi resortu kultury Martinu Baxovi (ODS) odbornou debatu o roli veřejné služby. Podle ministra je finální návrh výsledkem zhruba roční práce v koalici.