V neděli Češi zapálí první svíčku na vánočním věnci, začíná totiž advent. S ním obvykle přichází i vánoční nálada. Otevírají se trhy a na náměstích po celém Česku se rozsvěcí vánoční stromy. I když jsou letošní Vánoce kvůli pandemii koronaviru o mnoho tradic ochuzené, některé z nich mohou lidé dodržet i z domova. Co patří mez typické symboly adventu a proč se slaví?
První adventní nedělí startují Vánoce. Dříve advent lidé prožívali především jako duchovní přípravu na vánoční svátky, byl dobou zklidnění a rozjímání. Nesměly se konat svatby, velkolepé oslavy, ani hodování. Adventní doba měla odpovídat dlouhým zimním večerům a lidé se připravovali na příchod spasitele. Věřící si v tuto dobu připomínají příchod Ježíše Krista.
V současné době ale lidé prožívají advent spíše společensky. Obvykle se otevírají vánoční trhy, rozsvěcují stromy na náměstích a v různých městech začíná adventní kulturní program. Také lidé zapalují první svíčku na vánočním věnci a otevírají první políčko v adventních kalendářích.
Někteří zpomalí, užívají si vánoční náladu a věnují se rodině. Adventní doba je často ale i časem, kdy lidé pečou cukroví, dělají vánoční úklid nebo na poslední chvíli shánějí vánoční dárky. Někteří tak měsíc před Vánoci prožívají ve stresu v přeplněných obchodních centrech a přípravami na nejoblíbenější svátky v roce.
Kdy začíná advent?
Letos první adventní neděle vyšla na 28. prosince. Jde ale o pohyblivý svátek, který každý rok připadne na jiný den mezi 27. listopadem a 3. prosincem. Štědrý den může být zároveň i poslední adventní nedělí, pokud to tak zrovna vychází. Naposledy to tak bylo v roce 2017 a nejdříve tomu bude zase až v roce 2023.
Čtvrtou nedělí před Vánoci navíc začíná křesťanský rok, jinak také liturgický rok. Každá z neděl má pak své speciální lidové jméno. První je železná, druhá bronzová, třetí stříbrná a poslední je zlatá.
Advent 2021
- 1. adventní neděle (železná) – 28. listopadu 2021
- 2. adventní neděle (bronzová) – 5. prosince 2021
- 3. adventní neděle (stříbrná) – 12. prosince 2021
- 4. adventní neděle (zlatá) – 19. prosince 2021
Adventní tradice, zvyky a symboly
Advent je ale spojen i s několika tradicemi, zvyky a symboly. Mezi ně patří adventní věnec, kalendář, cukroví, vánočka, trhy, vánoční stromek nebo příchod Mikuláše s andělem a čerty.
- Adventní věnec
Nejznámějším symbolem adventu je adventní věnec. Ten je většinou vyroben z chvojí a je ozdoben čtyřmi adventními svíčkami. Ty se postupně zapalují každou neděli až do Štědrého dne. Slouží jako symbolický odpočet doby, která zbývá do Vánoc.
- Adventní kalendář
V adventním kalendáři je 24 políček s překvapením. Nejznámější jsou papírové kalendáře, uvnitř kterých je čokoláda. Lidé si ale často vytváří i kalendáře z látky nebo si věší překvapení třeba na provázek. První políčko se otevírá 1. prosince a poslední na Štědrý den. I tento symbol slouží jako odpočet do Vánoc, aby dětem čekání na Ježíška rychleji uteklo.
- Cukroví a vánočka
Během adventu děti s maminkami také pečou nejrůznější druhy vánočního cukroví. Mezi nejtypičtější patří vanilkové rohlíčky, perníčky nebo vosí hnízda. Některé rodiny ale pečou i deset až dvacet druhů cukroví. Před vánočními svátky také ženy v Česku často nezapomenou upéct ani ručně pletenou vánočku.
- Výzdoba
Mezi další symboly Vánoc patří výzdoba. Lidé si často zdobí své obýváky různými svícny, betlémy, jmelím, do oken si vylepují hvězdy a na vchodové dveře věsí zmíněný adventní věnec. Domy zdobí světýlky nebo různými svítícími sněhuláky či andělíčky. Děti věří, že díky světýlkům je Ježíšek lépe najde. Často ale nechybí ani světelná výzdoba v obcích nebo městech, která bývá vyvěšená na lampách a na náměstích. Na těch se nachází také vánoční strom.
- Vánoční strom
Vánoční strom bývá na náměstích nebo návsích. Lidé ho často společně rozsvěcí o prvním adventním víkendu. Zpívají u něj koledy a s jeho rozsvěcením většinou začínají i adventní trhy a vánoční kulturní program.
Téměř každá rodina má ale svůj vánoční stromeček i doma. Ten se dá koupit například na trzích, u obchodních domů nebo v různých zahradních centrech. Rodiny jej pak zdobí ozdobami, dávají na něj světýlka a na špičce nemůže chybět vánoční hvězda. Někteří lidé si ho pořizují už začátkem adventu, jiní těsně před Vánoci.
- Vánoční trhy
Adventní trhy jsou jednou z nejznámějších tradic. Lidé na nich mohou koupit téměř vše, co je s Vánoci spojené. Najdou tam vánoční stromy, kapry, cukroví, ale i věnec nebo výzdobu. Lidé tam často ale chodí načerpat i vánoční atmosféru, protože tam často hrají koledy a bývá tam betlém. Chybět nesmí ani tradiční svařák nebo punč. Oblíbené jsou trhy v Praze, ale i v zahraničí, například ve Vídni nebo v Drážďanech. Kvůli pandemii koronaviru jsou ale v Česku už druhým rokem vánoční trhy zakázané.
- Mikuláš, anděl a čerti
K další z tradic patří i Mikuláš. Ten s andělem a čerty v předvečer svého svátku navštěvuje domácnosti. Hodným dětem rozdává za básničku balíček se sladkostmi. Zlobivé děti pokárá nebo je odnese do pekla čert. Kvůli pandemii koronaviru je ale i tato tradice v Česku v posledních letech omezená.
- Koledy, vánoční pohádky a filmy
S příchodem adventu také na mnoha místech začínají znít vánoční koledy. A to ať už v rádiích, nebo třeba v obchodních domech nebo na trzích. Oblíbené jsou tradiční české, které pojednávají o Ježíškovi a o vánočních zvyklostech, ale i moderní třeba v angličtině. V televizích se navíc začínají objevovat vánoční pohádky a filmy.
K Vánocům také patří posílání pohlednic. Nejkrásnější vánoční přání najdete zde.