Zlevní pohonné hmoty? Napoví volby v USA i prodloužení slovenské výjimky, tvrdí experti

Čerpací stanice si mohou v létě navýšit marže.

Pohonné hmoty zlevnily, nejvýhodněji nakoupíte na Ústecku

Situace na trhu s ropou se vyvíjí dobrým směrem, uvedli shodně pro CNN Prima NEWS analytik společnosti XTB Jiří Tyleček a ekonom Petr Bartoň. Jde hlavně o reakci na skutečnost, že Izrael v odvetě za masový raketový útok nezasáhl na území Íránu energetickou ani těžařskou síť. Pozitivně se to tak odrazí i na cenách pohonných hmot. Experti však varovali před možným nebezpečím – s konečnými cenami mohou zatřást výsledky prezidentských voleb v USA nebo neprodloužená výjimka pro dovoz ze Slovenska.

Na začátku října přišel značný růst ceny ropy na trhu, což se odrazilo i na cenících u čerpacích stanic. „Situace se ale zlepšila. Ubývá důvodů, proč by se pohonné hmoty měly zdražovat,“ sdělil CNN Prima NEWS Tyleček.

ČTĚTE TAKÉ: Volkswagen chce zavřít v Německu nejméně tři závody, varují odbory. Desetitisíce lidí ztratí práci

Trhy podle něj vyhlížejí hlavně prezidentské volby v USA – bouřlivé dění na Blízkém východě se spíše neočekává. „Dokud nedojde k zásadnímu ohrožení Hormuzského průlivu, kudy se převáží ropa ze Saudské Arábie i Iráku, nebo íránské těžební infrastruktury, situace zůstane klidná. Vše teď záleží na klání o Bílý dům,“ zdůraznil Tyleček.

Výsledky amerických voleb podle experta způsobí nejspíše velkou míru rizika pro investice. „U republikánského kandidáta Donalda Trumpa se dá očekávat větší důraz na byznys než na otázky životního prostředí. Mohlo by dojít k rozšíření práva na těžbu a vzniku nové sítě ropovodů. To by urychlilo přepravu, což by mělo velký vliv na pokles finální ceny na čerpacích stanicích,“ popsal analytik.

Vše ovšem závisí na povolebním vývoji a možných scénářích. „Není jisté, jestli případný poražený uzná výsledky, proběhnou demonstrace nebo zda kvůli tomu dojde k ohrožení ekonomické stability ve Spojených státech. Promítlo by se to do všech finančních aktiv, tedy včetně ropy,“ upozornil Tyleček. Nepokoje podobné útoku na Kapitol by podle něj mohly otřást finančním systémem USA v základech.

Ekonom Bartoň shrnul situaci ohledně klání o Bílý dům takto: „Nejlevnější ceny ropy na trzích přijdou s výhrou Trumpa, dražší v případě úspěchu Harrisové. Ovšem nejhorší vývoj nastane v případě, že volby ohrozí vleklé demonstrace a komplikace ohledně finálního výsledku. Čím vyostřenější remíza, tím hůře,“ varoval. Nepokoje by totiž ovlivnily výhledy tamní ekonomiky, jež by se následně promítly i do cen na trhu.

Nebezpečí neprodloužené výjimky

Odborník však rovněž poukázal na problém na české scéně. „Stále je nedořešená otázka tuzemské, speciálně moravské nafty. Polovina tohoto produktu jde ze Slovenska. Máme dostatek kapacity na výrobu benzínu, ale v případě dalšího druhu pohonných hmot tomu tak není,“ popsal Bartoň.

„Pokud by nyní vypršela výjimka dovážet od východních sousedů naftu, jež je stále vyráběna z ruské ropy, ohrozilo by to ceny tohoto produktu, hranice 40, dokonce i 50 korun by mohla v budoucnu padnout,“ zdůraznil ekonom s tím, že vláda má v tomto ohledu čas do začátku letošního prosince vyjednat prodloužení.

MOHLO VÁM UNIKNOUT: Návrat EET důchodový systém nezachrání, řekl Rusnok. Ekonomicky jsme fatálně závislí na Německu, dodal

Tagy: