reklama

Třicet let starý bunkr pod hotelem ve Špindlerově Mlýně skrývá kinosál i nemocnici

V jednom z hotelů ve Špindlerově Mlýně se nachází více než třicet let starý protiatomový kryt. Na výlet do podzemí oblíbeného turistického města v Krkonoších se vydal reportér CNN Prima NEWS Josef Vrtal.

reklama

„To, co je vidět nad zemí, se nachází pod ní. Jsme pětadvacet metrů hluboko a nad námi je dvoumetrový betonový strop. Říká se, že stavba by vydržela i atomových výbuch vzdálený půl kilometru,“ popsal Vrtal přímo z hotelu.

Ošetřovna i nemocnice

Podle prvního ředitele hotelu Vladimíra Junka byla kapacita bunkru, který se stavěl v období mezi lety 1984 a 1990, až 500 osob. „Bylo to pro případ, kdyby zuřila válka nebo nukleární konflikt. Zařízení bylo i tak sofistikované, že by zde pracovníci dokázali přežít až tři dny,“ uvedl Junek.

Kryt měl také svůj vlastní zdroj elektřiny, ošetřovnu a malou nemocnici. Chloubou je ale stále originální kinosál pro 150 diváků. „Na tom je vidět, jak velká investice byla tehdy do bunkru vložena,“ dodal bývalý hotelový ředitel.

Tagy:

Hlavní zprávy

Černý scénář nemůžeme vyloučit, varoval Dušek. Předpověděl vrchol omikronové vlny

Rizikový scénář nejde vyloučit, podle aktuálního vývoje ale kolaps nemocnic nehrozí, míní šéf Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislav Dušek. Počet hospitalizovaných s covidem totiž v Česku několikátý den v řadě klesá. Potvrzuje se tak zatím teorie, že omikronem se nakazí více lidí, budou mít ale lehčí průběh. Většina států Evropy se přesto na vrchol vlny omikronu poctivě připravuje, včetně krizových scénářů.

Největší akvizice v historii her. Microsoft kupuje herního giganta Activision Blizzard

Americká softwarová společnost Microsoft koupí za 68,7 miliardy dolarů (zhruba 1,5 bilionu korun) vývojáře a vydavatele Activision Blizzard. Ten mimo jiné vlastní úspěšné herní značky jako Call of Duty, World of Warcraft, Diablo nebo Candy Crush. Po dokončení transakce bude Microsoft třetí největší herní firmou na světě podle výše tržeb za společnostmi Tencent a Sony.

Udělali strašné svinstvo. Manželství Harryho a Meghan nevěřím, říká historik

Na manželství prince Harryho a Meghan Markleové by historik a odborník na královskou rodinu Martin Kovář nevsadil. „Ve Velké Británii končí rozvodem více než 50 procent manželství, v USA je číslo ještě vyšší,“ řekl v pořadu Nový den na CNN Prima NEWS. Připomněl také obvinění z rasismu, které Sussexové loni vznesli vůči nejmenovanému členu královské rodiny. To označil za „strašné svinstvo“, protože nedali druhé straně možnost se hájit.

reklama

Domácí zpravodajství

Absolutně šílené, reagují osobnosti na smrt zpěvačky. Covidem se prý nakazila úmyslně

Úmrtí zpěvačky Hany Horké zasáhlo nejen její fanoušky, ale také dlouholeté kolegy z folk-rockové kapely Asonance. Ti se ní loučí na sociálních sítích a sdílí fotografie z koncertů. K tragédii se vyjádřily také mnohé osobnosti. Horká zemřela v neděli ve věku 57 let poté, co prodělala koronavirovou nákazu. Podle nepotvrzených informací se měla onemocněním nakazit úmyslně.

Vnímejte realitu a vystupte z bubliny paní Schillerové, opřel se Skopeček do Nachera

Vnímejte realitu a vystupte z bubliny bývalé ministryně financí Aleny Schillerové (ANO), vmetl poslanci hnutí ANO Patriku Nacherovi místopředseda Sněmovny Jan Skopeček (ODS). Oba hosté se ve vysílání CNN Prima NEWS pohádali kvůli inflaci nebo stavu státního rozpočtu. Podle Nachera je země v dobré kondici a inflace je dovezená. Skopeček oponuje a vyčítá minulému kabinetu velké zadlužení.

reklama