reklama

Třicet let starý bunkr pod hotelem ve Špindlerově Mlýně skrývá kinosál i nemocnici

V jednom z hotelů ve Špindlerově Mlýně se nachází více než třicet let starý protiatomový kryt. Na výlet do podzemí oblíbeného turistického města v Krkonoších se vydal reportér CNN Prima NEWS Josef Vrtal.

reklama

„To, co je vidět nad zemí, se nachází pod ní. Jsme pětadvacet metrů hluboko a nad námi je dvoumetrový betonový strop. Říká se, že stavba by vydržela i atomových výbuch vzdálený půl kilometru,“ popsal Vrtal přímo z hotelu.

Ošetřovna i nemocnice

Podle prvního ředitele hotelu Vladimíra Junka byla kapacita bunkru, který se stavěl v období mezi lety 1984 a 1990, až 500 osob. „Bylo to pro případ, kdyby zuřila válka nebo nukleární konflikt. Zařízení bylo i tak sofistikované, že by zde pracovníci dokázali přežít až tři dny,“ uvedl Junek.

Kryt měl také svůj vlastní zdroj elektřiny, ošetřovnu a malou nemocnici. Chloubou je ale stále originální kinosál pro 150 diváků. „Na tom je vidět, jak velká investice byla tehdy do bunkru vložena,“ dodal bývalý hotelový ředitel.

K tématu

Tagy: Špindlerův mlýn Josef Vrtal bunkr Po Česku atomový kryt Vladimír Junek

Další hlavní zprávy

Koronavirus

PŘEHLEDNĚ: Začínají platit ještě tvrdší opatření. Zavřené obchody, ven jen ve dvou

PŘEHLEDNĚ: Začínají platit ještě tvrdší opatření. Zavřené obchody, ven jen ve dvou

Od čtvrteční šesté hodiny ranní se Češi musí řídit ještě přísnějšími opatřeními, která výrazně omezují pohyb lidí a povolují chodit pouze do práce, na nákup či k lékaři. Zavřené budou také maloobchody a služby. Výjimku mají pouze prodejny základního sortimentu. Nařízení platí do 3. listopadu včetně. Co všechno se mění? Čtěte v následujícím přehledu.

Koronavirus

Babiš s Hamáčkem: Přibyde 15 tisíc nakažených, JIP čeká skokový nárůst pacientů

Babiš s Hamáčkem: Přibyde 15 tisíc nakažených, JIP čeká skokový nárůst pacientů

„Matematika je bohužel neúprosná. Pokud za středu přibude 14 tisíc nakažených, znamená to, že za 10 dní bude v jeden den potřebovat nově hospitalizaci 560–700 lidí,“ napsal vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) na Twitteru. Podpořil tak slova premiéra Andreje Babiše (ANO), který v Hlavních zprávách na CNN Prima NEWS předpovídal dokonce 15 tisíc nově infikovaných covidem-19. Všemu napovídají čísla zveřejněná ke středeční 18. hodině, kdy přibylo 8 840 případů.

reklama
Nikdo nevěří, že je to pouze na dva týdny, říká Prouza o nových opatřeních
První švédský lockdown? Zůstaňte doma a omezte oslavy, vyzývá stát obyvatele Uppsaly
Nebýt Schumachera v Mercedesu, neměl by teď Hamilton tolik vítězství, myslí si Enge
reklama
reklama
Žádný lockdown v Česku není, trvají si na svém Prymula s Babišem

Vláda

Domácí zpravodajství

Díky přednáškám jsem plul z Austrálie do Evropy zadarmo, vzpomínal cestovatel Stingl
Ludwig: Lockdown potrvá déle, vláda nás ale nechce štvát. Kolapsu nemocnic se nevyhneme
Další články
reklama
reklama