reklama

Třicet let starý bunkr pod hotelem ve Špindlerově Mlýně skrývá kinosál i nemocnici

V jednom z hotelů ve Špindlerově Mlýně se nachází více než třicet let starý protiatomový kryt. Na výlet do podzemí oblíbeného turistického města v Krkonoších se vydal reportér CNN Prima NEWS Josef Vrtal.

reklama

„To, co je vidět nad zemí, se nachází pod ní. Jsme pětadvacet metrů hluboko a nad námi je dvoumetrový betonový strop. Říká se, že stavba by vydržela i atomových výbuch vzdálený půl kilometru,“ popsal Vrtal přímo z hotelu.

Ošetřovna i nemocnice

Podle prvního ředitele hotelu Vladimíra Junka byla kapacita bunkru, který se stavěl v období mezi lety 1984 a 1990, až 500 osob. „Bylo to pro případ, kdyby zuřila válka nebo nukleární konflikt. Zařízení bylo i tak sofistikované, že by zde pracovníci dokázali přežít až tři dny,“ uvedl Junek.

Kryt měl také svůj vlastní zdroj elektřiny, ošetřovnu a malou nemocnici. Chloubou je ale stále originální kinosál pro 150 diváků. „Na tom je vidět, jak velká investice byla tehdy do bunkru vložena,“ dodal bývalý hotelový ředitel.

K tématu

Tagy: Špindlerův mlýn Josef Vrtal bunkr Po Česku atomový kryt Vladimír Junek

Další hlavní zprávy

Politika

Netolický: Hamáček mi o konci v dozorčí radě nic neřekl. Zavolal mi Kuba z ODS

Netolický: Hamáček mi o konci v dozorčí radě nic neřekl. Zavolal mi Kuba z ODS

V ČSSD je dusno. Místo toho, aby se pardubický hejtman Martin Netolický (ČSSD) o svém konci v dozorčí radě České pošty dozvěděl od ministra vnitra a svého stranického šéfa Jana Hamáčka, musel mu informaci zavolat jihočeský hejtman a šéf asociace krajů Martin Kuba z ODS. Podle Netolického může jeho odvolání souviset s výroky o cestě Hamáčka do Moskvy.

Izrael

Střety u jeruzalémské mešity Al-Aksá: Zraněno bylo 163 Palestinců a šest policistů

Střety u jeruzalémské mešity Al-Aksá: Zraněno bylo 163 Palestinců a šest policistů

Nejméně 163 Palestinců a šest izraelských policistů bylo v pátek zraněno při večerních střetech u jeruzalémské mešity Al-Aksá. S odvoláním na palestinské zdravotníky a izraelskou policii o tom napsala agentura Reuters. Střety přichází v době zvýšeného napětí kvůli možnému nucenému vystěhování několika palestinských rodin z jejich domovů ve východním Jeruzalémě.

Nové informace k útoku v Chabrech: V domě bylo další dítě, pobodaná matka přišla o oko
Obětí covidu ve světě je zřejmě dvojnásobek. Výsledky studie se týkají i Česka
Bém: Jed z ropuchy byl fenomenální zážitek, charismatičtí politici skoro vymřeli
reklama
reklama
Z každé operace musíte mít respekt, rutina neznamená fušerství, říká Pirk

360°

Domácí zpravodajství

Komentátoři: Další příšerný omyl Janka Kroupy. Hamáček se do toho ale uvrtal trochu sám
Další články
reklama
reklama