Kam vyrazit po Česku? Do Dobříše projet se na handicapovaných koních

Handicapovaní koně v Dobříši

Další reportáž z letního seriálu Po Česku, připravila reportérka CNN Prima NEWS Pavlína Fabiánová. Tentokrát se podívala do jezdeckého klubu Míšánek v Dobříši, kde se mohou lidé projet na handicapovaných koních. Pro ty, kteří ke zvířatům netíhnou, Fabiánová představila hornické muzeum v Příbrami.

Jezdecký klub Míšánek v Příbrami se stará o handicapované nebo dříve týrané koně. „Máme zde alergické koně, kteří mají ekzémy a vyrážky od hmyzu. Nejčastěji se ale staráme o koně, kteří jsou handicapovaní na nohy,“ říká majitel klubu Jan Rybín.

Lidé si před vyjížďkou musí koně vyhřebelcovat a postarat se o něj. Podle Rybína si člověk musí jízdu na koni zasloužit: „Našim mottem je, že chceme, aby si člověk zažil, že ježdění není jen třešnička na dortu, ale je odpracované.“

Člověk by se také podle Rybína měl s koněm nejprve seznámit. Nejde pouze o to, že kůň musí zájemce povozit, ale musí to hlavně on sám chtít. „Chceme také lidem ukázat, že se na koních dá jezdit i bez nějakých pomůcek, udidel, biče nebo sedla. Spíše jsme zastánci být více s koněm a přirozeně,“ dodal.

Pokud si budete chtít vyjížďku zarezervovat, je potřeba počítat s ranními hodinami, případně domluvit termín navečer. V poledne a brzy odpoledne koně obtěžuje hmyz a je na ně příliš horko.

Vyrazte do hornického muzea v Příbrami

Jediné hornické muzeum v Evropě, které nabízí turistům pohled do hloubky více než kilometr a půl. Řeč je o hornickém muzeu v Dobříši. „Jedná se nejhlubší důl v revíru a třetí nejhlubší na území České republiky,“ vysvětluje ředitel muzea Josef Vejfl.

Návštěvníci se seznámí s tím, jak probíhalo dobývání stříbra a olova od dávných dob až do ukončení těžby v roce 1978. Konkrétně důl Prokop byl zaražen v roce 1832 a stal se jedním z významných dolů. Ve druhé polovině 19. století vytěžil takřka 90 procent zásob stříbra a olova v tehdejším Rakousku-Uhersku.

Tagy: