reklama

Kam vyrazit po Česku? Do Dobříše projet se na handicapovaných koních

Další reportáž z letního seriálu Po Česku, připravila reportérka CNN Prima NEWS Pavlína Fabiánová. Tentokrát se podívala do jezdeckého klubu Míšánek v Dobříši, kde se mohou lidé projet na handicapovaných koních. Pro ty, kteří ke zvířatům netíhnou, Fabiánová představila hornické muzeum v Příbrami.

reklama

Jezdecký klub Míšánek v Příbrami se stará o handicapované nebo dříve týrané koně. „Máme zde alergické koně, kteří mají ekzémy a vyrážky od hmyzu. Nejčastěji se ale staráme o koně, kteří jsou handicapovaní na nohy,“ říká majitel klubu Jan Rybín.

Lidé si před vyjížďkou musí koně vyhřebelcovat a postarat se o něj. Podle Rybína si člověk musí jízdu na koni zasloužit: „Našim mottem je, že chceme, aby si člověk zažil, že ježdění není jen třešnička na dortu, ale je odpracované.“

Člověk by se také podle Rybína měl s koněm nejprve seznámit. Nejde pouze o to, že kůň musí zájemce povozit, ale musí to hlavně on sám chtít. „Chceme také lidem ukázat, že se na koních dá jezdit i bez nějakých pomůcek, udidel, biče nebo sedla. Spíše jsme zastánci být více s koněm a přirozeně,“ dodal.

Pokud si budete chtít vyjížďku zarezervovat, je potřeba počítat s ranními hodinami, případně domluvit termín navečer. V poledne a brzy odpoledne koně obtěžuje hmyz a je na ně příliš horko.

Vyrazte do hornického muzea v Příbrami

Jediné hornické muzeum v Evropě, které nabízí turistům pohled do hloubky více než kilometr a půl. Řeč je o hornickém muzeu v Dobříši. „Jedná se nejhlubší důl v revíru a třetí nejhlubší na území České republiky,“ vysvětluje ředitel muzea Josef Vejfl.

Návštěvníci se seznámí s tím, jak probíhalo dobývání stříbra a olova od dávných dob až do ukončení těžby v roce 1978. Konkrétně důl Prokop byl zaražen v roce 1832 a stal se jedním z významných dolů. Ve druhé polovině 19. století vytěžil takřka 90 procent zásob stříbra a olova v tehdejším Rakousku-Uhersku.

Tagy:

Hlavní zprávy

Babiš prezidentem? Pokládat věnce a pronášet projevy by ho asi nebavilo, míní politolog
Prezidentské volby 2023

Babiš prezidentem? Pokládat věnce a pronášet projevy by ho asi nebavilo, míní politolog

Andrej Babiš (ANO) má největší šanci stát se prezidentem České republiky. Pokud by se volby uskutečnily teď, dosluhující premiér by v druhém kole o funkci hlavy státu stál proti generálovi Petru Pavlovi, tvrdí průzkum agentury Median pro deník MF Dnes. „Babiš by musel po zvolení hodně klást věnce a pronášet projevy, to by ho asi tolik nebavilo. Ale zase by mohl být dál ve vysoké politice,“ zpochybňoval kandidaturu šéfa ANO v pořadu 360° na CNN Prima NEWS politolog Lukáš Jelínek.

Válek chce vyměnit hlavní hygieničku. Svrčinová by se měla starat o jídlo ve školách

Budoucí ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) chce změnu na postu hlavní hygieničky. Nepočítá s tím, že by tuto funkci nadále zastávala Pavla Svrčinová. Je odbornice na výživu, a měla by se tedy na ni zaměřit. S odkazem na mluvčího TOP 09 a AntiCovid týmu koalice Spolu Vladana Vaňka to napsal Deník N. Kdo by měl Svrčinovou nahradit, Vaněk nesdělil. Na dotaz podle webu nereagoval ani Válek.

reklama

Domácí zpravodajství

Vojtěch se pustil do Hřiba: Hledáte cestu, jak obejít opatření. V Německu je chápou

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) a pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) se nemohou shodnout na omezení vánočních trhů. Podle Hřiba nařízení nedává smysl, a proto jej nikdo nebude dodržovat. Vojtěch si za ním stojí a tvrdí, že má chránit lidi. Šéf resortu zdravotnictví viní primátora z toho, že pouze hledá cesty, jak ho obejít nebo zpochybnit.

Zdrogovaný pacient řádil v nemocnici v Hradci Králové. Agresor poničil urgentní oddělení

Agresivní pacient v pondělí večer ve Fakultní nemocnici (FN) Hradec Králové poničil vybavení. Zřejmě byl pod vlivem drog. V úterý to řekla mluvčí policie Lucie Konečná. Incident potvrdil také mluvčí nemocnice Jakub Sochor. Podle něj k události došlo na oddělení urgentní medicíny. Muž způsobil statisícové škody a zůstává v péči lékařů.

reklama