Laser slaví 60 let. Co všechno umí a jaké s ním mají vědci plány?

Laser

60. výročí laseru

Přesně před šedesáti lety, 16. května 1960, Američan Teodor Maiman jako první na světě rozsvítil laser. Bývalé Československo bylo jedním z prvních států, kde se krátce poté podařilo laser sestrojit. A v čele žebříčku je Česká republika i dnes. U Prahy je totiž jedno z nejmodernějších laserových center na světě.

Centrum Eli Beamlines, které spadá pod Fyzikální ústav Akademie věd, bylo slavnostně otevřené na podzim roku 2015. V centru jsou čtyři laserové systémy. Vědci v centru zkoumají extrémní fyzikální jevy a jejich výzkum může také přispět k léčbě rakoviny.

„Dělíme vlastně to jejich použití na takové dva hlavní záměry – jednak vytvářet tu samotnou technologii, a posouvat to, co ty lasery zvládnou stran jejich výkonu a parametrů. A druhá věc jsou vědecké aplikace ve vztahu k tomu, jak by bylo možno je použít pro urychlování částic,“ řekl CNN Prima NEWS ředitel centra Eli Beamlines Roman Hvězda.

Zkoumání vesmírných těles

S některými lasery už vědci běžně pracují, ten nejvýkonnější, takzvaná „eL čtyřka“, se ale ještě dokončuje. Když vystřelí, bude to, jako když na vás z obrazovky počítače na krátký moment zasvítí všechna energie Slunce. Ve vakuovém kompresoru se laserový paprsek zkrátí na neuvěřitelně kratičký záblesk, který má v prostoru délku asi desetinu lidského vlasu.

„Bude sloužit k simulaci hmoty, která existuje uvnitř hvězdných objektů, obřích planet, abychom se dozvěděli něco o astrofyzice. Bude sloužit rovněž k výzkumu nových způsobů získávání energie pomocí laseru. Budeme zkoumat procesy, které by vedly v budoucnu k elektrárně nového typu,“ sdělil Břetislav Rus, vedoucí laserových systémů Eli Beamlines. Kompletně by poslední laserový systém měl začít fungovat na konci tohoto roku.

Užití laseru

S laserem se dnes potkáme už téměř všude. I na místech, kde byste to nečekali. Například v medicíně našel laser využití hned v několika v oborech – třeba v plastické chirurgii, neurologii, stomatologii, urologii nebo gynekologii.

„V oftalmologii využíváme lasery v naší každodenní praxi. Využíváme je k diagnostickým účelům, kdy pomocí přístrojů na laserové bázi můžeme vyšetřovat pacienty s různými onemocněními sítnice. Potom je využíváme k ošetřování řady onemocnění, zejména to jsou pacienti se sítnicovými onemocněními, pomocí laseru můžeme ošetřovat také některé typy zeleného zákalu,“ řekl CNN Prima NEWS Miroslav Veith, lékař z Oftalmologické kliniky Vinohradské fakultní nemocnice.

Kromě medicíny se laser běžně využívá ve vědě a také v průmyslu – například ke svařování, vrtání či řezání. „Ty speciální materiály nůžkami moc nejdou řešit, protože jsou v nich vlákna, která tupí nástroje, takže mechanický nástroj vydrží velice krátkou dobu. Laser je přesný, rychlý a navíc v místě toho řezu se vlákno zataví, takže není potřeba entlovat, usnadní to práci,“ vysvětloval Antonín Podlaha, majitel firmy ALT.

„Bez laserů si nedokážu představit moderní mikroskopii. V podstatě každý moderní mikroskop obsahuje laser a jenom díky laserům jsme získali dostatečné rozlišení a obrázky pěkné kvality na to, abychom je mohli využívat,“ řekl Aleš Benda, vedoucí laboratoře v centru Biocev.

Tagy: